Gündem Haberleri

  Genç müzik işçileri

  Hürriyet Haber
  16.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı'nda bir grup genç, dört yıl boyunca yaylı ve telli sazların yapımını öğreniyor.

  Genç eller akçaağaçları, ladinleri kesip, yontuyor. İnce hesaplarla küçük küçük parçaların kalıpları çıkarılıyor. Parçalar sabırla birleştiriliyor, süsleniyor, cilalanıyor.

  İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Çalgı Yapım Bölümü'nde bir avuç genç hocalarıyla birlikte Türk müziğinin sazlarını üretiyor.

  Çalgı Yapım Bölümü ilk kez Ankara Devlet Konservatuarı'nda Cafer Açın tarafından 1978'de kurulmuştu.

  İTÜ Konservatuarı'ndaki bölüm, enstrüman yapımına hevesli gençleri 4 yıllık bir eğitim sonunda mezun ediyor.

  Öğrenci Seçme ve Yerleştirme sınavına giren gençlerden müzik yeteneği olanlar, her yıl Ağustos ayında okula başvuruyorlar. Eylül ayında yapılan yetenek sınavını kazananlar, Çalgı Yapım Bölümü'nün iki ana sanat dalından birini seçiyorlar.

  Yaylı çalgılar bölümünde Cafer Açın yönetiminde rebab, klasik kemençe, keman, viyola, viyolonsel, karadeniz kemençesi ve kabak kemane gibi yaylı çalgıların, mızraplı (telli) çalgılar bölümünde ise Dr. Mustafa Aydın Öksüz'ün yönetiminde bağlama, tanbur, kanun, lavta, gitar ve ud gibi çalgıların yapımını öğreniyorlar. Okula her yıl bir kaç yüz öğrenci başvuruyor. Aralarından sadece 10'u bu eğitimi almaya hak kazanıyor. Öğrenciler her yarı yılda bir çalgı yapımını öğrenseler de okula girdiklerinde ana branş olarak seçtikleri enstrümanın yapımında uzmanlaşıyorlar. Uzmanlaştıkları bu çalgıyı çalmayı da öğreniyorlar.

  ÇALGILARIN FİYATLARI

  Çalgı yapımı bölümünden mezun olanlar kendi kurdukları atölyelerde müzisyenlerin çalgı ihtiyacını karşılamaya yönelik üretim yapıyorlar. Ud, tanbur, kanun ve kemençe gibi çalgıların yapımı 1-2 ay sürerken, keman ve viyolonsel gibi çalgıların yapımı 3-4 ay alabiliyor. Profesyonel amaçla kullanılan kaliteli enstrümanların piyasa fiyatları TL olarak şöyle:

  Ud: 300 milyon-

  1 milyar 200 milyon

  Tanbur: 300 milyon-

  600 milyon

  Kanun: 600 milyon-

  1 milyar 800 milyon

  Kemençe: 300 milyon-

  600 milyon

  Keman: 600 milyon-

  1 milyar 800 milyon

  Bağlama: 300 milyon-

  900 milyon

  Viyolonsel:1 milyar

  200 milyon-3 milyar

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı