Ege Haberleri

EGE

  Genç modacı için güçler birleşti

  Burcu TANER / İZMİR, (DHA)
  04 Ocak 2012 - 00:00Son Güncelleme : 03 Ocak 2012 - 22:00

  İzmir’de geçen yılki If Wedding Fashion (Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı) kapsamında düzenlenen Gelinlik Tasarım Yarışması’nın birincisi Fatma Palaoğlu’nun ödül olarak kazandığı, organizasyonun bu seneki kapanış defilesi için örnek dayanışma sergilendi.

  Mimar Kemalettin Moda Merkezi Derneği genç tasarımcının kumaş sponsoru olurken, İzmir Terziler ve Konfeksiyoncular Odası Tasarım ve Modelistlik Merkezi dikim işini üstlendi. Ege Giyim Sanayicileri Derneği (EGSD) de sponsorlar bularak nakit destek sağladı. Bu sayede, 24 yaşındaki Palaoğlu, 2010’da elde ettiği birinciliği cebinden tek kuruş harcamadan tarihi bir defileyle taçlandırabilecek.

  İlk görev Paloğlu’nun

  Bu birlikteliğe öncülük eden EGSD Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Torun, aynı sektöre hizmet veren kurumların geleceğin modacılarını yaratmak için el ele verdiğini söyledi. Gelinlik Fuarı’nın EGSD’nin de çabalarıyla marka haline geldiğini, yeni hedeflerinin İzmir’den gelinlik çıkarmak olduğunu belirten Torun, “Bunun için onlara kapanış defilesi hazırlama görevi verdik. İlk görev de genç tasarımcımız Fatma Palaoğlu’na düştü” dedi.

  Ünlü mankenlerin katıldığı bir defilenin en az 500 bin TL’ye mal olduğunu, kıyafetlerin ise bu maliyete dahil olmadığını kaydeden Özcan Torun, “Genç tasarımcıların bu düzeyde bir defileyi finansa etme şansı yok. Biz dünyanın dört bir yanından gelen alıcıların, ünlü modacıların yer aldığı, yeni fikir ve modaların hayat bulduğu bir noktada defile yapma şansı vererek İzmir ve Türkiye’ye yeni tasarımcılar kazandıracağız” diye konuştu.

  DEĞERİNİ BİLİYORUM

  Üç kurumun desteğinden büyük memnuniyet duyduğunu ifade eden Fatma Palaoğlu ise 2010’da yarışma birinciliğinin ardından Alsancak’ta kendi ofisini açtığını ve kişiye özel abiye tasarımları yaptığını bildirdi. Palaoğlu, defileye sıkı şekilde hazırlandığını da vurgulayarak, “Amacım, gelecekte dünya çapında modacı olmak. Bu defile de bu hedefte önemli bir fırsat. Bu fırsatın değerini biliyorum” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı