« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Genç Milli Takım

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Turgay ŞEREN

Türk futbolunda unuttuğumuz, hiç umursamadığımız bir kesim var; Genç Milli Takımımız. Dikkat edin, ne gazetelerin spor sayfalarında, ne de televizyon ekranlarında Genç Milli Takımımız'la ilgili en ufak bir haber, açıklama, aldığı sonuçlar hakkında geniş bilgi alamazsınız. Sadece birkaç satırla, birkaç kelimeyle geçiştiririz. Oysa, Genç Milli Takım futbolcularımız ve o kadronun başındaki teknik adamlarımız her devirde başarılı olmuşlardır.

Rahmetli Orhan Şeref Apak zamanında Genç Milli Takımımız Avrupa üçüncüsü olmuştur. Daha sonraları Türk futbolu Genç Milli Takım seviyesinde her zaman başarılı olmuştur. Ancak ne zamanki yaşlar büyümüş, kulüpler seviyesine gelinmiştir, kulüplerimizin içindeki bozuk düzen tabii ki futbolcularımızı da etkilemiş ve Milli Takımımız istenilen düzeye hiçbir zaman gelmemiştir, gelememiştir. Az daha unutuyordum. Serpil Hamdi Tüzün'ün teknik direktörlüğünde Genç Milli Takımımız Avrupa şampiyonu olmuştur.

BRAVO GÜNDÜZ

Şimdi sıkı durun, size 01.04.1997-30.07.1997 tarihleri arasında dört kategoride faaliyet gösteren Genç Milli Takımlarımızın başarılarla dolu bir serüveninden bahsedeceğim. Genç Milli Takımımız ‘‘15 Yaşaltı: 10 maç’’, ‘‘16 Yaş B Genç: 20 maç’’, ‘‘17-18 Yaş A Genç: 38 maç.’’ Toplam bu kısa süre içerisinde 68 milli maç oynamıştır. Bu kolay bir organizasyon değildir. Oyuncuları bulabilmek, onları seçmelere getirmek, seçmelerden Genç Milli Takımın kadrosunu oluşturmak ve sonra da onlara sırtlarındaki milli takım formasının ne kadar ağır bir forma olduğunu anlatmak, onları inandırmak ve sahaya çıkarmak...

Şimdiki Genç Milli Takımlar Teknik Sorumlumuz Gündüz Tekin Onay. Kendisini ne zaman ararsanız Beylerbeyi'ndeki tesislerde, odasında araştırma yapmakla bulacaksınız. Yanında pekçok ona yardım eden pırıl pırıl genç antrenörlerimiz de var. Bravo Gündüz. Yılmadan devam etmelisin.

Genç Milli Takımımızın bir yılda kamp süresi tam 278 gün beyler. Yani Genç Milli Takım kadromuz Gündüz Tekin Onay'la birlikte 278 gün Türk gençlerinin futbola yönelmesiyle uğraşıyorlar. Şu anda Genç Milli Takımlarda oynayıp, kulüplerimizin profesyonel kadrolarında yer alan 33 oyuncu var. Bunların en başında da G.Saraylı Emre geliyor.

Genç Milli Takımımızın ileriki günlerde daha iyi olacağına inanıyorum. Bizler hep kaymakla uğraşıyoruz. Bugün ben biraz kaşığımı dibe batırdım. Genç Milli Takım oyuncularımızı, teknik sorumlularını canı yürekten kutluyorum.


CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz