« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Genç Kızlar yarı finali garantiledi

Genç Kızlar Avrupa Voleybol Şampiyonası Finallerin'de Türkiye, grubundaki dördüncü maçında Slovakya'yı 3-0 yenerek yarı finale çıkmayı garantiledi.

ERCAN ATA - ANKARA / DHA
SON GÜNCELLEME

Bu arada mücadele öncesinde 20 Ağustos 2012 tarihinde Hakkari ve Gaziantep´te düzenlenen hain saldırılarda şehit olan asker ve vatandaşlarımız ile 21 Ağustos 2012 tarihinde Şırnak´ın Uludere ilçesi Gülyazı köyünde şehit olan 9 asker ve korucumuz için saygı duruşunda bulundu.

Bir günlük dinlenmenin ardından Slovakya karşısına daha istekli maça başlayan milli takım, kenar hücumlarla sayılar buldu. Bloklarda uzun oyuncular Kübra-Aslı ikilisi rakip hücumları durdurmakta zorlanmadı. Manşet problemini azda olsa yaşayan milli takımımız setin teknik molalarını 8-5 ve 16-13 önde tamamladı. Setin son bölümünde istediği hücum varyasyonlarını yapan Türkiye Slovakya karşısında seti 25-21 kazandı.
İkinci sette de tempoyu düşürmeyen milli takımımız manşet problemi yaşayan Slovakya karşısında kolay sayılar buldu. Orta hücumlarda Aslı etkili olurken milliler setin teknik molalarını 8-5, 16-12 önde tamamladı. İyi servis atıp, arka alanda manşetleri toparlayan milli takım ikinci seti de 25-17 kazandı.

Üçüncü sette tempo hiç düşmedi. Oyunun kontrolünü tamamen elinde bulunduran Türkiye, rakibi karşısında üstün bir performans ortaya koydu. Takımın en uzun oyuncusu Kübra gerek manşette gerekse bloklarda ve hücumlarda takıma önemli katkı sağladı. Üçüncü sette rakibine büyük üstünlük sağlayan milliler seti 25-13 maçı da 3-0 kazandı.

"Çok sevinçliyiz"

Genç Kızlar Milli Voleybol Takımı antrenörü Gökhan Edman, yarı finale yükseldikleri için çok mutlu olduklarını söyledi.

Edman, Avrupa Genç Kızlar Voleybol Şampiyonası'nda Slovakya'yı 3-0 yenerek yarı finale yükseldikleri maçın ardından düzenlediği basın toplantısında, hem servis karşılamada hem de defansta iyi işler çıkardıklarını belirtti. Edman, “İlk iki sette rakip iyi mücadele etti, ancak iyi bir oyunun ardından maçı kazanmasını bildik. Yarı final vizesi alarak ilk dörde girdiğimiz için çok sevinçliyiz” dedi.

Yarın grup birinciliği için Sırbistan'la karşılaşacaklarını hatırlatan Edman, “Gruptan birinci ya da ikinci çıkmanın çok önemi yok. Çünkü karşı gruptan gelecek rakipler çok güçlü. Polonya, Rusya ya da İtaya üçlüsünden birisiyle karşılaşacağız. Hangisi gelirse gelsin iyi mücadele etmek zorundayız” diye konuştu.

Takım kaptanı Damla Çakıroğlu da Slovakya'ya karşı takım halinde iyi oynadıklarını ve diğer maçlara oranla daha az hata yaparak sahadan 3-0 gibi net bir skorla galip ayrıldıklarını ifade etti.
Çakıroğlu, yarın Sırbistan'ı yenerek grubu lider tamamlamak istediklerini sözlerine ekledi.

SALON: TVF Başkent
HAKEMLER: Jörg Kellenberger (Almanya ) , Jakub Gall ( Çek Cumhuriyeti )
TÜRKİYE: Çağla 8, Şeyma 7, Aslı 8, Ceyda 7, Damla 7, Ceylan 7, Dilara 7(Libero), Kübra 7, Ecem 6, Didem 6
SLOVAKYA: Stumpelova 5, Kosekova 6, Rehakova 5, Medvecka 5, Pıstelakova 6, Strbova 5, Dolezajova 5(Libero) , Grolmusova 5, Korena 5
SETLER: 25-21, 25-17 , 25-13

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.