Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Genç Kız ve Kral

  Hürriyet Haber
  27 Şubat 2000 - 00:00Son Güncelleme : 27 Şubat 2000 - 00:01

  Siam Kralı ve İngiliz öğretmenin aşk öyküsü

  1860'lı yıllarda çocuğuyla birlikte Siam'a gelen bir İngiliz kadınının, Siam kralı ile olan aşk öyküsünü konu alan Genç Kız ve Kral, muhteşem dekor, kostüm ve görüntüleriyle bir görsel şölen niteliği taşıyor...

  KRAL ve Ben, (The King and I) unutulmaz bir filmdi... Başrollerini Deborrah Kerr ve Yul Bryner'ın paylaştıkları film yıllarca hafızalardan silinmedi. Öyle ki, aradan onca zaman geçtikten sonra şimdi aynı öykü bir kez daha kameraların önüne geçti. Bu ünlü öykünün anlatıldığı yeni filmin adı Genç Kız ve Kral (Anna and the King)... Filmin adı geçtiğimiz günlerde açıklanan Oscar adaylarının arasında da geçiyor. Genç Kız ve Kral, En İyi Sanat Yönetmeni ile Kostüm Tasarımı dallarında Oscar adayları arasında yerini almış durumda...

  Oscar ödüllü oyuncu Jodie Foster'ın Anna Leonowens'ı, ulusalararası üne sahip uzak doğu asıllı oyuncu Chow Yun Fat'in ise Kral Mongkut'u canlandırdığı filmin yönetmenliğini Ever After, Fools Rush In gibi filmleri ile tanıdığımız Andy Tennant üstleniyor. Filmin kalabalık kamera önü ve arkası kadrosu; toplam 20 ülkenin sanatçılarının biraraya geldiği bir birleşmiş milletler topluluğunu andırıyor. Senaryo Steve Meerson ve Peter Krikes ikilisinin, yapımcılığı ise Can Dostum (Good Will Hunting) ve Ucuz Roman (Pulp Fiction) gibi unutulmaz filmlerin yapımcısı Lawrence Bender ve Ed Elbert üstlenmiş.

  Filmde İngiliz öğretmen Anna Leonowens, ülkesinden binlerce kilometre ötede Batı toplumunun hiç bilmediği bir ülkeye çocuğu ile birlikte yalnız bir kadın olarak yola çıkıyor. Siam'a vardığında gözlerinde macera ışıltıları, elinde ise bir tavsiye mektubundan başka birşey yok. Bu garip ve yabancı dünyada kendini ne bekliyorsa beklesin geri dönmek asla söz konusu değil.

  Anna, ülkede Kral'ın 58 çocuğunun eğitimi için bulunuyor. Her ne kadar Kral'a halkı bir tanrı gibi tapınıyorsa da, O Kral Mongkut hakkında çok az şey biliyor. Başlangıçta bu İngiliz kadını ile Doğu ve Batı çelişkisi yaşayan Kral ise zamanla aralarında gelişen dostluğa mani olamıyor.

  7 DÖNÜM ÜZERİNDEKİ DEV SET

  Kral Mongkut'un yaşadığı büyüleyici saray, Genç Kız ve Kral ile tekrar canlandı. Yıllar önce ihtişamına daldığımız Kral ve Ben'in görüntüleri bu kez çok daha ilginç ve büyüleyici olarak gözler önüne serildi. Yedi dönümlük bir golf sahasına 1.200 kişilik bir ekip tarafından inşa edilen set, Liz Taylor'ın Cleopatra'yı canlandırdığı filmden sonra yapılanların en büyüğü. Asya kıtasındaki antikacılardan alınmış Buda'nın 500'e yakın altın kaplamalı heykelinin de olduğu setten etkilenmemek mümkün değil. Jodie Foster ve Hong Kong'un Sean Connery'si olarak bilinen Chow Yun-Fat sete geldiklerinde gözlerine inanamamışlar. Filmde kralı nedimesi altın kaplamalı bir tahtırevanla saraya getiriyor, tören alayına 19 fil eşlik ediyor. Yıllarca akılda kalacak bu film, Asya'da kendini kanıtlamış olan Chow Yun-Fat'in de kariyeri için bir dönüm noktası.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı