Gündem Haberleri

  Genç işsizliği alarm veriyor

  hurriyet.com.tr
  16.07.2007 - 13:32 | Son Güncelleme:

  Türkiye ekonomisinin en büyük sorunlarından biri olan işsizlik özellikle gençlerde alarm veriyor. Kentlerde yaşayan her beş gençten biri işsiz.

  İşsizlik oranı nisan ayında yüzde 9.9'dan yüzde 9.8'e gerilemesine karşın, genç nüfus arasında artış gösterdi. Kayıtdışı istihdamda da bir türlü istenilen ilerleme sağlanamıyor. Türkiye'de istihdamın neredeyse yarısı halen kayıtdışı...

  Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı Hanehalkı İşgücü Anketi'nin nisan ayı sonuçlarına göre, işsizlik oranı geçtiğimiz yılın aynı ayına göre 0.1 puan düşüş gösterdi ve yüzde 9.8'e geriledi. İstihdam edilenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 466 bin kişi artarak, 22 milyon 638 bin kişiye ulaştı. Aynı dönemde tarım sektöründe çalışan sayısı 20 bin kişi azaldı, tarım dışı sektörlerde çalışan sayısı ise 486 bin kişi arttı.

  BEŞ GENÇTEN BİRİ İŞSİZ

  İstihdamda sağlanan bu iyileşmenin özellikle genç nüfusa yansımadığı görülüyor. Geçtiğimiz yılın nisan ayında yüzde 17.8 seviyesinde olan genç nüfustaki işsizlik oranı, bu yılın nisan ayında yüzde 18.7'ye tırmandı. Bu rakam kentlerde ise çok daha çarpıcı. Şehirlerde yaşayan gençlerin yüzde 20.9'u işsiz konumda bulunuyor. Bir başka ifade ile kentlerdeki her beş gençten birinin işi yok. Kırsalda ise genç işsizliği yüzde 14.8 seviyesinde bulunuyor.

  İşsizlik oranı geçtiğimiz bir yıl içerisinde üniversite mezunları arasında da artış gösterdi. Üniversite mezunlarının işsizlik oranı 0.6 puan artışla yüzde 8.1'e çıktı. Aynı dönemde lise mezunları arasındaki istihdam oranı değişmezken, lise altı eğitimlilerde işsizlik oranı yüzde 9.9'dan yüzde 9.5'e geriledi.

  İŞVEREN BİLE KAYITDIŞI

  Genç nüfus arasındaki işsizlik konusunda çok iyi bir performans gösteremeyen Türkiye ekonomisi, istihdamdaki kayıtdışılık konusunda da sınıfta kaldı. Türkiye'deki toplam istihdamın yaklaşık yarısı kayıtdışı durumda bulunuyor. Bu durum da, 11 milyon kişinin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadığı anlamına geliyor.

  Kayıtdışılıkta ilk sırada ücretsiz aile işçisi olarak çalışanlar bulunuyor. Bu grubun neredeyse tamamı, herhangi bir sosyal güvencesi olmadan çalışıyor. Aynı şekilde yevmiye ile çalışanlarda da kayıtdışılık oranı son derece yüksek. Bu grupta yüzde 89.6 olan kayıtdışı oranını, yüzde 65.9 ile kendi hesabına çalışanlar izliyor. Kayıtdışılığın işverenler arasındaki oranı bile 27.6'yı buluyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı