TRABZON HABERLERİ

Genç, İpekyolu Projesi'ni TMMOB ile masaya yatırdı

DHA
10.05.2017 - 14:24Son Güncelleme :
DHA

TRABZON(DHA) - Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Mağmat Boğazı'nda yapılacak olan, Tarihi İpekyolu Canlandırma Projesi'ni, TMMOB Trabzon Şubesi ile masaya yatırdı.

TMMOB Mimarlar Odası, İnşaat Mühendisleri Odası ve Makine Mühendisleri Odası Trabzon şube başkanlarıyla İpekyolu Projesi'yle ilgili görüş alışverişinde bulunan Başkan Genç, kent paydaşlarının projeye katkısının son derece önemli olduğunu belirterek, Trabzon'da daha önce ortak akılla hareket edilmediği için şu anda kentsel dönüşüm projelerinin gündeme geldiğini söyledi. Başkan Genç kentsel dönüşüm projeleriyle ilgili, "Hiçbir şey yapmasak, sadece yıksak bu bile şehrimiz için çok önemli bir kazanım olacaktır" dedi.

"YAP-BOZ YAPMAYACAĞIZ"

"Şehir plancıları, Mimarlar ve Ziraat Odalarının olmadığı bir projenin çok sağlıklı olacağını düşünmüyorum" diyen Başkan Genç, şunları söyledi:

“Maalesef daha önceki yıllarda istişareye dayalı bir şehir planlaması yürütülmedi. Bugün bunun ceremesini çekiyoruz. Bir taraftan yıkarken, diğer taraftan da şehrimizi yeniden inşa ediyoruz. Eğer zamanında planlı, programlı bir kent planlaması yürütülseydi şimdi yıkmak zorunda kalmayacaktık. Mağmat Boğazı'nda inşa edeceğimiz İpekyolu Projesi’ni mümkün olduğu kadar bu iş ile ilgili odalarla istişare ederek, onların fikirlerini alarak yürütmek istiyoruz. Çünkü yapacağımız projenin çok uzun yıllar Ortahisar'a hizmet etmesini amaçlıyoruz. Yap, boz olmasın istiyoruz. İleriye dönük bütün ihtiyaçları karşılayabilecek bir eserin ortaya çıkması için odalarla istişare ediyoruz. Onların fikirlerini alıyoruz. Bunun her zaman için çok faydasını gördüğümüzü samimiyetle ifade etmek isterim.”

BÜYÜK ÇAPLI BİR PROJE

Trabzon Kent Konseyi Başkanı ve TMMOB Trabzon İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Mustafa Yaylalı da konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu, İpekyolu Projesi'nin Trabzon'a çok cazip bir turizm yerleşkesi kazandıracağını belirterek, "Yeşil ile iç içe olan bir proje. Sportif faaliyetlerden tutun kültürel, sanatsal hatta bilimsel etkinliklerin aynı anda yapılabileceği çok boyutlu bir eser ortaya çıkacak. Böylesine büyük çaplı bir projenin yapılacak olmasından son derece memnununuz. Projeyle ilgili görüşlerimizi ve değerlendirmelerimizi Başkanımızla paylaştık” dedi.

TMMOB Makine Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı Şaban Bülbül ise projenin çok heyecan verici bir proje olduğunu belirterek, "Umarız proje bütün üniteleriyle birlikte şehrimize kazandırılır. Ve şehrimiz için katma değer üreten bir proje haline gelir” diye konuştu.

"SEVİNÇ DUYUYORUZ"

TMMOB Mimarlar Odası Trabzon Şube Başkanı Gürol Ustaömeroğlu ise, projenin kendileriyle istişare edilmesinden duydukları memnuniyeti dile getirdi ve şunları söyledi:

"Mimarlar düşüncelerini ifade ettiği zaman daha verimli ve daha doğru yaklaşımlar ortaya çıkıyor. En azından bir perspektif sunmuş oluyorsunuz. Bir yön tayin ediyorsunuz. Olması gerekeni ya da eksikleri söylüyorsunuz. Bu tür projelerin her kesimle istişare edilerek hazırlanması gelecek için umut verici. Bu şehir hepimizin. Ben projeyi ilk duyduğumda bundan büyük bir heyecan duymuştum. Çok kapsamlı sosyal, kültürel, sportif yönleri olan bunun yanında gezi alanları, seyir terasları, piknik alanları ve tenis sahalarıyla çok boyutlu proje olacak. Bundan dolayı büyük bir sevinç duyuyoruz. Şehrimizi geleceğe taşıyacak böylesine vizyon projelerine herkes katkı sunmalı ve sahip çıkmalı diye düşünüyorum."

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Trabzon haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Trabzon ilinden Genç, İpekyolu Projesi'ni TMMOB ile masaya yatırdı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Mayıs 2017 tarihinde saat 14 24’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Genç, İpekyolu Projesi'ni TMMOB ile masaya yatırdı haberi güncellenecektir.

  TRABZON NAMAZ VAKİTLERİ
  19 Kasım 2017, Pazar
  • İmsak
   05:21
  • Guneş
   07:06
  • Öğle
   12:18
  • İkindi
   14:51
  • Akşam
   17:08
  • Yatsı
   18:41
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı