"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Genç görünmenin yeni silahı: Ameliyat ipliği tozu

Dünyada son dönemde kabul gören yeni bir uygulama var: Sculptra...

Bu yöntem, yüzdeki çöküntü ve kırışıklıkları gideriyor, yüzün yeniden hacim kazanmasını sağlıyor. En önemlisi de bunları yaparken doğal görünümü bozmuyor.

Doğal ve genç görünüm hepimizin arzusu... Çünkü yaş ilerledikçe cilt inceliyor. Cilt inceldikçe de yaşlanma süreci hız kazanıyor. Kırışıklık ve çizgiler bu sürecin ilk belirtileri... Ayrıca yağ hücreleri de zaman içinde azalıyor ve işlevini yitirmeye başlıyor. Bunlara bir süre sonra kemik ve kolajen kaybı da ekleniyor. Yaşlanmanın altındaki nedenleri ve Sculptra uygulamasıyla ilgili detayları uzmanlarına sorduk...

Uykusuzluğun çaresi var

Geceyi az uykuyla geçirdiniz ama sabah yorgun ve bedbaht görünmek istemiyorsunuz. ışte size sekiz saatlik uykuya eşdeğer etkili ve basit güzellik önerileri...

Yatağa girmeden önce en azından yarım litre su için.

Saat kaç olursa olsun makyajınızı her ihtimale karşı mutlaka çıkarın.

Derin ve rahatsız edilmeden uyuyabilmek için ünlü yıldızların yaptığı gibi maske kullanın. Uzmanlara göre en derin uykuyu karanlıkta uyuyoruz çünkü.

Uyandıktan sonra...

Yorgun hissetseniz de açtığınız pencerenin önünde ya da balkonda derin bir nefes alarak hücrelerinizi oksijenle doldurun.

Ünlü mankenlerin egzersizi: Nefes alın ve kolları mümkün olduğunca başınızın üzerinde birleştirerek gerin. şimdi avuç içleriniz gökyüzünü gösterecek şekilde dışarıya döndürün ve nefes verin. Ellerinizi indirin. Aynı hareketi 12 kez tekrarlayın.

Gözleriniz şiştiyse buna karşı bilinen en etkili yöntemlerden biri soğuk çay kompresi. Ama ayrıca salatalık dilimleri ya da buzdolabından çıkardığınız soğuk yoğurt da şişliklerin giderilmesinde son derece etkili.

Parmak uçlarınızla yaptığınız hafif baskı masajları da göz damarlarındaki kan dolaşımını düzene sokuyor ve şişlikleri azaltıyor.

Gündüz makyajınız için doğal tonları tercih edin. Hafif bir baz rengi ve yine hafif ışıltılı bir fondöten sizi daha sağlıklı ve doğal gösterecektir.

Peeling, pürüzsüz görünümlü bir cilt için ideal... 

Metabolizmanızı yeniden yoluna koymak için: Büyük bir bardağın içine maden suyu koyun. Sıkılmış bir adet limonun suyunu ekleyin. Kan dolaşımınızın arttığını ve kendinizi ne kadar iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

Ameliyat iplerinin maddesi

L laktik asit, 40 yılı aşkın süredir kendiliğinden eriyen cerrahi iplik olarak kullanılıyor. Bu maddenin cilt hücrelerinin kolajen üretimini artırmak gibi bir etkisi de bulunuyor. Doğal bir dolgu maddesi olan Sculptra’nın deriye enjekte edilmesi kolajen üretimini uyarıyor ve yeni kolajenin, yüzdeki yaşlanma belirtilerini düzelten hacmi yaratmasına, deriyi sıkılaştırmasına ve doku yoğunluğunu artırmasına yardımcı oluyor.

Yaşlılıkta yüz ovali bozuluyor

Cildin en üstünde bulunan örtücü tabakada ölü hücreler zamanla artıyor. Bu tabakanın kalınlaşması mat ve yorgun bir görünüme yol açıyor. Orta deride ise sıvı ve nem kayıpları, elastik lif yapılarında bozulma ve çökmeler ortaya çıkıyor. Yaşlanan elastik lifler gevşiyor, deride sarkmalar başlıyor. Deri altı yağ dokusu olarak adlandırılan destek yapı eksildikçe, binanın temelleri üstteki yapıları taşıyamaz hale geliyor. Kısaca yüz ovali bozuluyor ve yanaklar aşağıya iniyor.

Uygulama nasıl yapılıyor

1- Sculptra, şakaklar, elmacık kemikleri, yanaklar, burun kenarından dudağa uzanan oluklar, ağız köşesinden çeneye uzanan kırışıklıklar, çene çizgisi ve çene bölgesine uygulanıyor.
2- Bölgelerdeki ilk etki, üçüncü haftadan itibaren görülmeye başlanıyor.
3- Cilt kendi kendine kolajen üretmeye başlıyor.
4- Cilt kalitesinde artış meydana geliyor.
5- Cilt doğal hacim kazanıyor ve kırışıklıklar gideriliyor.

Güzellik sözlüğü

İşte size kuaförünüzle aynı dili konuşmanızı sağlayacak terimler...

Saç boyamak: Doğal renk pigmentleri, oksidasyon maddeleri sayesinde tahrip edilir. Yeni pigmentler saça kalıcı şekilde yayılır.

Geçici saç boyası: Pigmentler ince tabaka halinde saçın etrafını sarar. Yaklaşık üç yıkamaya kadar dayanır.

Taraklı röfle: Boya bir tarak yardımıyla saça uygulanarak, geniş röfleler elde edilir. Kısa kesimlerde bu röfleler güçlü renk kontrastları yaratır.

Folyolu röfle: Saçtan ince tutamlara boya sürülür, alüminyum veya plastik folyoya sarılır. Sonuç, hafif vurgudur.

Serbest boyama: Bir boya uzmanı saçı röflelerle boyar. Birden çok renkle çok yönlü bir parlaklık elde edilir.


Kariyeriniz için güzelleşin

Son araştırmalar bir kez daha ortaya koyuyor ki, güzel ve bakımlı görünmek kariyerde hızlı yükselişin anahtarı. Bunun için yapmanız gerekenler ise son derece basit...

Temel kural; makyajınız ve saç modeliniz çalıştığınız şirketin tarzına uygun olmalı.

Günlük programda renkli bir nemlendirici krem ya da fondöten, maskara ve doğal tonlarda bir ruj yeterli. 

Kozmetik ürünlerinizi seçerken kaliteli olmalarına özen gösterin.

Parfüm sürerken (özellikle de diğer çalışma arkadaşlarınızla dirsek dirseğe çalışıyorsanız) ağır kokulardan kaçının.

Pudra, ruj ya da allığınızı çekmecenizde tutarsanız gün içinde makyajınızı tazeleme fırsatınız olur.

X