Eğitim Haberleri

EĞİTİM

  Genç girişimcilere TÜBİTAK’tan destek

  Kaan KOSOVA
  29 Temmuz 2015 - 12:21Son Güncelleme : 29 Temmuz 2015 - 12:25

  TÜBİTAK bünyesinde oluşturulan Bireysel Genç Girişimci (BİGG) programı ile, özel sektör ve girişimci odaklı bir Ar-Ge ve yenilik ekosistemi geliştirilmesi amaçlanıyor. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık yapılan bir törenle programı ve seçilen uygulayıcı kuruluşları tanıttı.

  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık; TÜBİTAK bünyesindeki, Bireysel Genç Girişimci (BİGG) programının ve seçilen uygulayıcı kuruluşların, girişimci adaylarına tanıtımı etkinliklerini de içeren “Uygulayıcı Kuruluş İmza Töreni” organizasyonuna katıldı.

  Gecede konuşma yapan Işık, Türkiye’nin büyümesindeki önemli aktörlerden birinin TÜBİTAK olduğunu vurgulayarak “Özellikle savunma sanayilerinde TÜBİTAK çok büyük adımlar attı. Bundan sonra da bu büyük adımlara devam edecek” dedi.
  Işık, ülkede bilimin, teknolojinin ve girişimciliğin gelişmesi için her türlü katkıyı sağladıklarını belirterek, “Teknogirişim Sermayesi Desteği’’ programına büyük önem verdiklerini belirtti. Söz konusu program kapsamında, yüzlerce yeni şirketin kurulduğu ve bu şirketlerin ülke için katma değer ürettiğini dile getiren Işık, programa bu yıl, her zamankinden daha fazla destek vereceklerini söyledi.

  Girişimciye her aşamada destek

  TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Çelik, “Son yıllarda yaşanan Ar-Ge ve yenilik çalışmalarının odağında özel sektör var. 4 sene önce, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun toplantısında özel sektör ve girişimci odaklı bir Ar-Ge ve yenilik ekosistemi geliştirilmesi için kararlar almıştık. TÜBİTAK son 3 yılda özel sektöre yönelik desteklerini hem çok çeşitlendirdi, hem de finans desteğini arttırdı” dedi. Desteklerini her alana yaydıklarını söyleyen Çelik şöyle devam etti:
  “BİGG Programı aracılığı ile girişimcileri fikir aşamasından firma kurulumuna kadar destekliyoruz. BİGG programıyla kurulan başlangıç firmaları yine TÜBİTAK’ın özel sektöre yönelik programlarına başvuruda bulunarak, girişimlerini büyütme imkânına sahip olacaklar. Bu geliştirdiğimiz programın ilk versiyonunda 3 yıllık süre zarfında kurulan şirketler, kısa süre içinde TÜBİTAK’tan aldıkları desteklerle önemli başarı hikâyeleri oluşturmuşlardır. Başarılı şirketler arasında, 1 yıllık destek süresi içerisinde on devlet kurumuna geliştirdiği ürünü satan, proje süresi içinde 250 bin TL’lik şirket hissesi satan, 460 bin dolar tutarında satış gerçekleştiren, henüz ön prototip aşamasındayken hastane ve laboratuvarlardan iş planı çıktısının siparişini alan şirketler bulunuyor. Bu yeni BİGG uygulamamız ile bu başarı örneklerinin artmasını hedefliyoruz. TÜBİTAK ile el ele veren Uygulayıcı Kuruluşlara teşekkür ediyorum ve kendilerine bahsettiğim gibi büyük görevler düştüğünün tekrar altını çizmek istiyorum. Bu şekilde, geliştirdiğimiz yeni uygulama ile genç girişimcilerimizin başarılarının daha da artacağına inanıyorum.”

  Etiketler: TÜBİTAK , girişimci
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı