Genç girişimciler internetten para toplayacak

Nuray BABACAN / ANKARA
25.06.2017 - 23:48 | Son Güncelleme:

HÜKÜMETİN altı ay önce TBMM’ye gönderdiği Kitle Fonlama Platformu kurulmasını öngören tasarı, yeni ekonomik kararlar arasında önemli başlık olarak hayata geçirilecek.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) son toplantısında, tasarının 15 Temmuz’dan sonra yasalaştırılması ve genç girişimcilerin fikirlerine internet üzerinden çağrı yaparak, sermaye bulmalarının yolunun açılması kararlaştırıldı.

HIZ VERME KARARI
Edinilen bilgiye göre, bayramdan önce yapılan son EKK toplantısında, 180 günlük ekonomi planları masaya yatırılırken, 27 Aralık 2016’da TBMM’ye sevk edilen ve Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) yasasında 8 maddelik değişiklik içeren tasarının rafdan indirilmesine karar verildi. Toplantıda, bu düzenlemenin biran önce yaşalaştırılmasının genç girişimciler ve yeni fikirleri olan kişilerin sermaye bulmasına yardımcı olacağı, bankaların desteklemekten çekindiği genç fikirlerin hayata geçirilebileceği iddia edildi.

Tasarı, gündeme geldiğinde ekonomi çevreleri tarafından büyük ilgi görmüş, ancak denetim mekanizmasının iyi kurulmaması ve ikinci mevzuatın sağlam yapılmaması durumunda, toplanan paralarla ilgili sorun yaşanabileceğine ilişkin eleştiriler yapılmıştı. Tasarı yasalaşırsa, Türkiye, kitle fonlamayı hayata geçiren ABD ve İngiltere gibi bir kaç ülkeden biri olacak. İnternet ortamında oluşturulan Kitle Fonlama Platformu’nda proje anlatılarak yatırımcıları biraraya getirmeyi amaçlıyor.

Yeni nesil finansman aracı olarak nitelendirilen bu sistem, çok sayıda kişinin ufak meblağlar ile bir girişimi internet üzerinden fonlamasına ve bağış yapmasına olanak sağlanacak. Böylece, kamu maliyesine yük getirmeden başta teknoloji odaklı yatırımlar olmak üzere, tüm sektörlerde erken aşama finansmana ihtiyaç duyan girişimcilerin desteklenmesine imkan yaratılacak.EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı