MANİSA HABERLERİ

Genç girişimci kadın üreticiler güçleniyor

DHA
31.03.2017 - 14:52Son Güncelleme :
DHA

GIDA Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Eğitim Yayım ve Yayınlar Dairesi Başkanlığı'nın desteği ile yürütülen Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı kapsamında Manisalı kadın çiftçilere girişimcilik eğitimleri verilecek.
Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı dahilinde Manisa'nın da aralarında bulunduğu seçilmiş 16 ildeki kadın çiftçilere istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilecek. Ümmehan Elginkan Mesleki ve Teknik Araştırma Merkezi'nde proje ile ilgili bilgi veren Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Vekili İsmail Kaya, "Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızca kırsalda kadın girişimciliğinin özendirilmesi, desteklenmesi ve yatırım imkanlarının geliştirilmesi, uygulanabilecek girişimci kadın çiftçi projelerinin hayata geçirilmesi ile kırsalda kadın girişimciliğinin artırılması amacıyla 2015 yılında Kadın Çiftçiler Tarımsal Yayım Projesi kapsamında Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı başlatılmıştır. Program kapsamında 2017 yılında da seçilmiş 16 ilde Tarımda Genç Girişimci Kadınlar Güçleniyor projesi ile kırsal alanda yaşayan ve yoğun olarak tarımın içinde yer alan genç kadınlara yönelik faaliyetler düzenlenmektedir. Tarımda Kadın Girişimciliğinin Güçlendirilmesi Programı ile Afyonkarahisar, Amasya, Aydın, Batman, Bursa, Çorum, Erzincan, Giresun, Kahramanmaraş, Kars, Manisa, Mersin, Niğde, Osmaniye, Samsun ve Tokat illerindeki kadın çiftçilere istihdama yönelik sertifikalı 32 saat süreli uygulamalı girişimcilik eğitimleri verilecek. Eğitim alan kadınlar tarafından hazırlanan ve dereceye giren projelerin hayata geçirilmesi sağlanacak" dedi.
Manisa Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü proje kapsamında 12 ilçeden katılım sağlayan 18-40 yaş arasındaki 67 kadın çiftçiye eğitim verecek. Bu çalışma ile üretici ve girişimci ruha sahip kadınları bilgilendirmek, uygulanabilecek projelerinin hayata geçirilmesinde etkinliklerini artırarak tarımda kadın girişimciliğini en üst seviyeye çıkarmak hedefleniyor.Eğitimlerin sonrasında kadın çiftçiler tarafından projeler hazırlanacak. İl jürisinin değerlendirmesi sonrasında dereceye giren ilk 3 projeye para ödülü verilecek. Birinci 3.000 TL, ikinci 2.000 TL ve üçüncü 1.000 TL ödül kazanacak.

Mehmed Hakkı ÖZBAYIR/MANİSA,(DHA)
FOTOĞRAF

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Genç girişimci kadın üreticiler güçleniyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 31 Mart 2017 tarihinde saat 14 52’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Genç girişimci kadın üreticiler güçleniyor haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı