Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Genç besteciler yarışıyor

  Hürriyet Haber
  21 Temmuz 1999 - 00:00Son Güncelleme : 21 Temmuz 1999 - 00:01

  Çoksesli müziğin tanıtımı ve genç müzisyenlerin desteklenmesi amacıyla The British Council tarafından yedi yıldır düzenlenen ‘‘Yılın Genç Müzisyeni Yarışması’’ bu yıl orkestral kompozisyon dalında gerçekleştirilecek. Yarışmacıların en geç 4 Şubat 2000, Cuma günü saat 17.30'a kadar yarışma sekreterliğine eserlerini teslim etmeleri gerekiyor. Finale kalacak eserler jüri üyeleri Alfred Michourine, Anthony Gilbert, Hasan Uçarsu, İlhan Usmanbaş, İstemihan Taviloğlu, Muammer Sun, Rengim Gökmen ve Turgay Erdener tarafından değerlendirilecek ve 7 Mart 2000 Salı günü Bilkent Senfoni Orkestrası tarafından halka açık bir konserde seslendirilecek. Ödül ve mansiyon alan besteciler ise konser sonrasında jüri tarafından açıklanacak.

  The British Council'isn eserlerde aranacak koşullara ilişkin açıklaması ise şöyle: Yapıt, senfonik orkestra kadrosu (en çok üçlü orkestra) için bestelenmelidir. Yapıtın süresi en az 8, en çok 15 dakika olmalı. Yapıtın bir ya da birden çok bölümü olabilir. Besteci konu seçmede ve kompozisyon anlayışında özgürdür. Yapıt özgünlük ve ustalık açısından değerlendirilecektir. Son katılım tarihi itibariyle yapıtın daha önce icra edilmemiş, ödül kazanmamış ve telif hakları satılmamış olması gereklidir. Bir yarışmacının yarışmaya birden fazla eserle katılması mümkündür. Yarışmacılar aynı eserlerle, ‘‘Yılın Genç Müzisyeni Yarışması’’ son başvuru tarihinden önce sonuçlanmamış olmak kaydıyla, başka yarışmalara da katılmakta özgürdür.

  Yarışmanın ödülleri

  ‘‘Yılın Genç Müzisyeni Yarışması’’nda ilk üç dereceye girenlerin ödülü Manchester kentindeki Royal Northern College of Music'de eğitim görme olanağı. Yarışmanın birincisi bu okulda 1 yıl, ikincisi 3 ay müzik eğitimi alacak. Üçüncü seçilen yarışmacı ise 2 haftalık bir müzik kursuna katılacak. Yarışmada iki kişi de mansiyonla ödüllendirilecek. 4 Şubat 1970 tarihinden sonra doğmuş olan tüm Türk bestecilerine açık olan yarışmada dereceye girenlerin eserlerinin tüm hakları (seslendirme, kayıt, kaset, plak, CD, radyo ve TV yayını) ise bir yıl süreyle The British Council'e ait olacak. Kesin şartnamesi Eylül 1999'da yayınlanacak olan yarışmaya katılmak isteyenler için başvuru adresi ise şöyle: Can Özgün, Sanat ve Tanıtım Müdürü, The British Council, Esat Caddesi 41, 06660 Küçükesat, Ankara

  Tel: (0312) 468 61 92/ Faks: (0312) 427 61 82

  e-mail: can.ozgun@britcoun.org.tr

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı