Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Genç bebek Geç bebek

Perşembe günü Hürriyet'te yayınlanan haberde, evrenin bilinen en genç nebulasının fotoğrafını yayınlamıştık. NASA'dan Matt Bobrowsky'nin Hubble Uzay Teleskobu aracılığıyla tespit ettiği fotoğraf, Partilerarası Uyum Komisyonu Başkanı milletvekili Hasan Korkmazcan'ın ilgisini çekmiş. Telefon etti, fotoğrafı kendisine iletip iletemeyeceğimi sordu. Çiçek fotoğrafları da çekmeye meraklı Korkmazcan, fotoğrafı çoğaltıp komite üyelerine dağıtacakmış. Korkmazcan bir çiçek kadar güzel görüntü veren evrenin en genç nebulasını Türkiye açısından da çok anlamlı buluyor ve ‘‘Devleti yeniden yapılandırma çalışmalarımız bir türlü mutlu sona ulaşamazken, evrende yeni galaksiler oluşuyor’’, diyor.

Hasan Korkmazcan'ın yaklaşımı çok hoşuma gitti. NASA'dan elektronik posta yoluyla aldığım fotoğrafı yine elektronik posta yoluyla Korkmazcan'a ilettim. Evrenin bir ucundan alınan bir fotoğrafı, dünyanın bir ucundan birkaç dakika içerisinde alıp gazetede kullanmış ve yine birkaç dakika içerisinde İstanbul'dan Ankara'ya göndermiştim.

Ancak herşey o kadar hızlı gelişmiyor ne yazık ki. Ne devletin yeniden yapılanması, ne de Türkiye'yi Enformasyon Çağı'na taşıyacak tek araç olan İnternet'in Türkiye'de acil çözüm bekleyen sorunlarının giderilmesi. Hükümetin ve diğer siyasilerin ilgisini İnternet'in Türkiye'deki sorunlarına çekmek için düzenlediğimiz kampanya, aradan dört ay geçmesine rağmen sürüyor. İnternet üzerindeki kampanyaya katılım 40 bini aştı. Sayfaya bağlananlar sorunlarına çözüm getirilmezse, işbaşında olan hükümeti oluşturan partilere ve temsilcilerine bir sonraki seçimde oy vermeyeceklerini taahüt ediyorlar. Ancak İnternet Üst Kurulu gibi bir iki göz boyama icraatinin dışında iktidarda tık yok.

İnternet Üst Kurulu'nun ikinci toplantısında İnternet kullanım ücretlerinin yarı yarıya düşürüleceği ilan edilmişti. Hâlâ bakanlıktan onay bekliyor. Yapılması böylesine kolay bir icraat bile Ulaştırma Bakanlığı'nda bu kadar süredir onay bekliyorsa, artık Necdet Menzir'in iyi niyetinden dahi şüphelenmeye başlayacağız.

Tabii sorunlar ücretlerin düşürülmesiyle bitmiyor. Nisan 97'de duyurulan ve o gün bugündür başlatılmayan dijital hat (Trunk) uygulaması hala başlamadı. Siparişi verilip alınan Trunk'lar İnternet kullanımı yerine Türkcell'e verildi. Bu yetmezmiş gibi servis sağlayıcılar yeni analog hat da alamadıklarından, müşterilerine karşı mahçup oluyorlar, yeni abone alamıyorlar. Kurumsal İnternet kullanıcılarına sağlıklı data hattı çekilemiyor. TURNET'in yurtdışı uydu çıkışı yetersiz. Yakın zamana kadar 4 MB olan hat 25-30 MB'mış gibi kiralandı. Kısacası İnternet kullanıcıları meşgul telefon hatları, yavaş İnternet bağlantılarıyla çileden çıkıyorlar. Yetmezmiş gibi bir yazılım hatasından dolayı aboneler, her meşgul düşen aramaları için de ücretlendiriliyorlar. Telefon hatlarının kalitesizliği yüzünden başarısız olan aramalar bile ücretlendiriliyor.

Bütün bunlar olurken İnternet Üst Kurulu, İnternet'in doğumgününü kutlama hazırlıkları yapıyor. Yahu, o evrenin bilinen en genç nebulası Stingray dünyamızdan 18 bin ışık yılı uzaklıkta. Yani fotoğrafta gördükleriniz nebulanın 18 bin yıl önceki hali. Evrenin en genç bebeği bile neredeyse yaşlanacak, Türkiye'nin gözbebeği olması gereken İnternet daha doğmadan ölmek üzere...

yurtsan@hurriyet.com.tr


 
X