« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gemiden yeşil sahalara

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

‘‘Gemide’’ adlı filmiyle Altın Portakal Ödülü'ne layık görülen ve Cannes Film Festivali'ne davet edilen Serdar Akar'ın ikinci filmi ‘‘Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’’ vizyonda. Bütün ekibin doğru paslar atıp gole gittiği bu maçı kaçırmayın.

Herhangi bir sokakta bir top yuvarlayın, kimse o topa kayıtsız kalmaz,’’ diyor Serdar Akar. ‘‘Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’’ futbola duyulan bu sevgi üzerine kurulmuş. Ama filmde de sıkça söylendiği gibi ‘‘Futbol fena halde hayata benzer’’. Bu durumda film futbolu olduğu kadar hayatı da anlatıyor mecburen. Filmde birden fazla ana karakter olduğu halde hiç zorlanmadan hepsine kanınız ısınıveriyor. Çünkü tüm bu insanlar ülkemizin herhangi bir mahallesinde yaşayan, tanıdığımız insanlar. Akar hemen herkesin o ya da bu şekilde futbol oynamış olduğunu söylüyor: ‘‘Çünkü sosyal bir gruba dahil olmanın en kolay, hatta bazı yerlerde tek yolu futbol oynamaktır. Yoksa bir kahveye gideceksiniz. Ben de futbol oynadım. Şimdi anlıyorum ki sosyal bir gruba girmek için oynamış, ama sevmişim de.’’

1998 yılında yönettiği ilk uzun metrajlı filmi ‘‘Gemide’’yle Altın Portakal Ödülü'ne layık görülen ve Cannes Film Festivali'ne davet edilen Serdar Akar ikinci filminde Bursa'nın eski ve tarihi semtlerinden birinde mahalle sakinlerinin kurduğu amatör bir futbol kulübü olan Esnaf Spor çevresinde gelişen olayları anlatıyor. Hükümetin 1982 yılında amatör kulüplerin profesyonelleştirilmesi kararı sonrasında bu kulüpler etrafında yoğunlaşan çıkar çatışmalarıyla başlıyor film. Esnaf Spor'un etrafındaki insanların günlük yaşamlarına yakından bakıyoruz.

Serdar Akar ilk filminde olduğu gibi senaryoyu Önder Çakar'la beraber yazmış. Filmde kaleci Torba Suat'ı oynayan Erkan Can projenin başında dahil olmuş ekibe. Akar, Torba Suat karakterinin Erkan Can'a yazıldığını söylüyor. Takım oyuncularının hepsi tiyatro oyuncusu. Filmde futbol topuna vuran herkes daha önce amatör ya da profesyonel olarak top oynamış. Zaten takımın yeni transferi santrafor Serkan'ı oynayan Rafet El Roman da hem sinemacılığı, hem de daha önce futbol oynamış olması nedeniyle seçilmiş.

Filozof Hacı

Serdar Akar 'tek kahramanlı' filmleri sevmiyor. Bu filmde de özdeşleşilebilecek birçok karakter var. Ama Savaş Dinçel'in oynadığı antrenör Hacı karakteri filmin en çarpıcı siması. Hacı hayatlarını filozoflara özgü bir iç huzuruyla yaşayan, sözü dinlenen halk adamı tipini canlandırıyor. Örneğin Hacı antremanlarında futbolcularını, ‘‘Dört doğru pas, kuvvetle muhtemel gol olur’’ gibi özlü sözler eşliğinde koşturuyor. Ağzından çıkan her cümle felsefi bir metin olan Hacı, biraz gerçeküstü bir tip değil mi diyecek oluyoruz; Akar hemen Bingöllü Ali Çavuş'u anlatıyor. Akar Bingöl'de bir berber dükkanında doktor arkadaşıyla oturuken, Ali Çavuş gelir ve doktora karnında bir ağrı olduğunu söyler ve çare bulmasını ister. Doktor nasıl bir ağrı diye sorduğunda, Ali Çavuş ‘‘Nasıl anlatayım? Hani ipekli bir kumaşı dikenli telin üzerine atar da çekersin ya... Onun gibi,’’ diye yanıt verir. Serdar Akar günaydın derken bile ağzından şiir dökülen birçok insan olduğunu, Hacı'nın da onlardan biri olduğunu söylüyor.

Film Bursa'da çekilmiş. Daha önce Adapazarı, Edirne, Çanakkale üzerinde durulmuş. Ama tarihe meydan okuyan mahallelerin fazlalığı nedeniyle Bursa'da karar kılınmış. Olaylar tek bir mahallede yaşanıyor gibi görünse de aslında film şehrin 44 farklı mekanında çekilmiş. Filmde 73 oyuncu, 1525 figüran ve Bursa 1. Amatör Futbol Ligi'nde oynayan 135 sporcu rol almış. Tanju Çolak, Rıdvan Dilmen, Cüneyt Tanman, Rıza Çalımbay, Metin Tekin, Ali Gültiken, Ayhan Akbin gibi ünlü futbolcular ve ünlü hakem Sadık Deda da filmin konuk oyuncuları olarak perdede görünüyorlar. Mekan araştırmaları ve kast çalışmaları bir yıl, ön hazırlıklar dört hafta, çekim ise altı buçuk haftada tamamlanmış.

‘‘Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’’, Hacı'nın da dediği gibi, ‘‘Dört doğru pas yapabilmiş’’ bir takımın ürünü. Bizce bu maç kaçmaz!

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler