Dünya Haberleri

DÜNYA

  Gemide Müslüman oldu

  A.A.
  29.05.2010 - 16:55 | Son Güncelleme: 29.05.2010 - 17:32

  “Rotamız Filistin Yükümüz İnsani Yardım” kampanyası kapsamında Gazze'ye doğru yola çıkan “Mavi Marmara” adlı yolcu gemisi ile diğer üç gemi Kıbrıs'ın güneyinde beklemeye devam ederken, Türk gemisindeki İngiliz aktivistlerden biri Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman oldu.

  AKDENİZ'DE GERGİN BEKLEYİŞ / FOTO GALERİ

  İSRAİL'DEN RESMİ YARDIMLARA DESTEK ÇAĞRISI

  KORKUTAN RESTLEŞME

  “Yolumuz Filistin Rotamız Gazze” kampanyası kapsamında dün saat 16.30 civarında Kıbrıs'ın güneyindeki buluşma noktasına ulaşan "Mavi Marmara" ve diğer 3 gemi, Rum kesiminden hareket etmesi planlanan gemileri bekliyor.

  "Mavi Marmara" gemisindeki yolculardan 63 yaşındaki İngiliz Peter Venner ise Türk gemisinde Müslüman oldu. Kelime-i Şehadet getirerek Müslüman olan ve Muhammet Fatih ismini alan Venner, İsrail'in müdahalesinden çekinmediğini ve gemideki herkes gibi tüm olacaklara karşı hazırlıklı olduğunu söyledi.

  Daha önce Gazze'ye kara yoluyla yardım götüren konvoya da katıldığını ve gemilerdeki yardım malzemelerini Gazze'ye ulaştıracaklarına inandığını belirten Venner, “Müslümanlığı kendi rızamla seçtim. İngiltere'de Müslüman arkadaşlarım vardı. Onlarla büyüdüm. Beraber ağladık, güldük, eğlendik. Zaman zaman onlarla camiye gidip namazlara katıldığım da oldu. En son gemiye katılmak için İstanbul'a geldiğimde Sultanahmet'e gittim. Kendi kendime 'Müslüman olmalıyım' dedim. Burada da yakından tanıdığım Pakistanlı bir arkadaşıma Müslüman olmak istediğimi söyledim” şeklinde konuştu.

  İSRAİL PARLAMENTOSUNDAKİ ARAP VEKİL

  Gemide bulunan yolculardan, İsrail parlamentosunun 11 Arap milletvekilinden birisi olan Hanin Zuabi de Ulusal Demokrasi Partisi'nin 4 milletvekilinden biri olduğunu, diğer partilerin herhangi bir açıklama yapmadığını, ancak milletvekillerinin bu yardımın Gazze'ye ulaşmasına destek verdiklerini söyledi.

  Kampanyanın başarıya ulaştığını ve İsrail hükümeti ile halkını sarstığını belirten Zuabi, “Netenyahu kabinesini olağanüstü topladı. İsrail hükümeti bunu çok önemli zamanlarda yapar. Bu kampanya uygulanan ambargonun kalkması için çok önemli. Kampanya İsrail'de ve tüm dünyada büyük ses getirdi. Kampanyaya, Avrupa ülkelerinden parlamenterler ve dünyanın çeşitli ülkelerinden insanların destek vermesi çok önemli” dedi.

  Savaştan sonra ilk kez İsrail basınında bu konunun bu kadar çok yer aldığını söyleyen Zuabi, şöyle devam etti:

  “Daha önce bir şekilde konuyu kapatıyorlardı. Bu gemilerin yola çıkması İsrail'in direncinin kırılması anlamına geliyor. İsrail bundan sonra göreceği zararı azaltmaya çalışıyor. Gemilerde Avrupalı parlamenter de bulunuyor. Olay bu yönüyle de siyasi boyut kazandı. İsrail'in sert tutumu var, ancak Avrupa ülkeleri ile bu gemide vatandaşları olan ülkeler açıklama yapıp, İsrail'e baskı uygulamalı ve gemilerin Gazze'ye ulaşması sağlanmalıdır. İsrail'in ambargoyu kaldırmak istememesinin nedenlerinden biri de İsrail'in işgal niyetini taşıması. İşgal planları yapan İsrail'in bu kadar sarsılmış ve köşeye sıkışmış olması açısından bu yolculuğumuz çok önemli. Başta Türkiye ve Türk halkı olmak üzere tüm dünya gelişmeleri yakından izliyor. Eğer İsrail'e baskı yapılırsa İsrail bu sert tutumunu terk etmek zorunda kalacaktır.”

  Anestezi uzmanı Dr. Mevlüt Yurtseven ise “Vicdanım, ahlakım ve insanlığım gereği buradayım. Geminin kalkması bile başarıya ulaştığımızın göstergesi. Bu gemi Türkiye'den kalktığında artık onların kalpleri korkmaya başladı. İsrail bizi hukuksuz olarak gözaltına alsa bile bu harekat amacına ulaşmıştır. Korku sırası onlarda” dedi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı