"Ayçe Dikmen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Dikmen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Dikmen

Gemi turizmi için İzmir butik bir şehir

SADECE MÜŞTERİLERİ DEĞİL ÇALIŞANLARI DA DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ
 Gemide otel yönetmenin bildiğimiz otel yönetmekten farkı nedir?
- Çok farkı var. Normal oteldeki yemek, restoran, bar, mutfak, güzellik salonları, spa gibi hizmetlerin yanısıra güvenlik, karaya çıkış, gemiye biniş gibi ekstra konulara dikkat etmemiz gerekiyor. 
Çalışanların da hep gemide olması nasıl bir şey?
- O da ayrı bir konu. Normal otelde çalışanlar evlerine gider, işlerine gelir. Ama gemide hep burada yaşamak durumunda. O yüzden biz onları da düşünmek, eğlendirmek, onlar için aktiviteler düzenlemek durumundayız.

Gemi turizmi için İzmir butik bir şehir


AYNI ANDA 2 BİN KİŞİ OTELE GİRİYOR VE ÇIKIYOR
 Yolcular, kimi zaman 2 bin kişi aynı anda biniyor, aynı anda gidiyor.
- Evet, normal otellerdeki gibi bazıları değil, her günümüz yoğun. Rodos’ta 700 yolcu indirdik, 700 yenisini aldık, Girit’te bin 500 indirdik ve aldık. İzmir’de şimdilik 100 indi, bindi. Artmasını umuyorum.
Bir de turlar var. Onları da siz mi organize ediyorsunuz?
- Evet, gidilen yerdeki turları da biz organize ediyoruz. Yani otellerdeki gibi müşteri kendi başına çıkıp bir şeyler yapmıyor. Gidilecek yerleri, otobüsleri, restoranları da ayarlıyoruz. Organizasyon bu işin en önemli kısmı.


HER ZAMAN 3 YOLCUYA  1 ÇALIŞAN OLUR
Gemide en fazla kaç kişi oluyor?
- Gemi 2 bin 680 yolcu kapasiteli. Şu an 2 bin 200 yolcu, 800 mürettebat var. Her zaman 3 yolcuya 1 çalışan olur. Buna dikkat edilir.
Sürekli bir servis durumu var değil mi?
- Gemide 3 öğün yemek diye bir şey de olamaz. Her zaman 5 öğün sunuyoruz. Açık büfelerimizin yanında, oturma düzenli yemeklerimiz, çay saatlerimiz, gece geç pizza ve tatlı servislerimiz var. Akşam yemeğinde herkesi aynı anda alamayacağımızdan 19 ve 21 olarak iki kez veriyoruz. Kuzey ülkeleri daha erken yediğinden onları erkene, Güney Avrupa ülkeleri daha geç yediğinden ikinci servise alıyoruz. Yani servis hiç durmuyor. 
Her öğün yeni hazırlanıyormuş...
- 3 bin kilo makarna, 5 bin kilo et, 4 bin 500 kilo balık, 10 bin kilo yoğurt tüketiliyor. Bir öğünde servise çıkanlar asla geri konmuyor, her öğün yeni hazırlanıyor. Gıda güvenliği en çok dikkat ettiğimiz konuların başında.

Gemi turizmi için İzmir butik bir şehir
GARSONLARIN DANSI 40 YILLIK GELENEK
 Her akşam yemeğinde garsonlar şarkı söylüyor, dans ediyor, misafirleri dansa kaldırıyor. Bu bir gelenek mi?
- 30 -40 yıl önce başlamış. O zamanlar gemi yolculuğuna sadece çok zenginler çıkabilirmiş. Birinci sınıf, ikinci sınıf diye bir ayrım varmış. Birinci sınıf gayet eğlenceliyken, ikinci sınıf kalabalık ve eğlencesizmiş. Bir gemideki restoran şefi değişik bir şey yapmak istemiş ve garsonlarını dans etmeye ikna etmiş. Ondan beri de bu devam ediyor. Şimdi hemen her gemide görebilirsiniz.
Böyle yeteneklileri nasıl buluyorsunuz?
- Biz kimseyi zorlamıyoruz. ‘Kim dans etmek ister, kim şarkı söylemek ister’ diyoruz. Kendi koreografilerini de yapıyorlar. Hatta bazen şovlara çıkacak kadar yetenekliler oluyor. Biz buna mürettebat gecesi diyoruz.


KARADA TEPSİ TAŞIMAKLA GEMİDE TAŞIMAK FARKLI
 Çalışanlar hep farklı ülkelerden...
- Çoğu Filipinler, Endonezya, Hindistan, Brezilya’dan geliyor. Çünkü tüm bu ülkelerde bizim okullarımız var. Bu tamamen profesyonel bir eğitim. Gemide çalışmayı öğretiyor. Çünkü hareket eden bir gemide tepsi taşımak karadakine benzemez. 
Nasıl eğitimler veriyorsunuz?
- Garson, oda servisi, barmen, aşçı gibi elemanları eğitiyoruz. Gemiye geldiklerinde her şeyi öğrenmiş oluyorlar. Biz sadece güvenlik eğitimi veriyoruz.

Gemi turizmi için İzmir butik bir şehir
TÜRKLER TURİZME ÇOK YATKIN
 Türk çalışan var mı?
- Bu gemide bir kişi var. Ama bazı gemilerimizde daha çok oluyor. Henüz fazla değil ama daha fazla Türk alınması düşünülüyor. Özellikle Türk yolculara yönelik hostes, enformasyon elemanı gibi kadroları artıracağız. Türklerin misafirperverliği bu işe çok uygun.
 Türklerin bu sektörde çalışması hakkında ne düşünüyorsunuz?
- Ben 20 yıl Almanya’da yaşadığımdan çok Türk arkadaşım vardı. Gemide çalışmaya başlayınca İstanbul, Kuşadası, Marmaris ve İzmir’e gitmeye başladım. Türklerin çok sıcak ve turizme yatkın olduğunu düşünüyorum. Türkiye gelişime çok açık bir ülke.


YOLCU İÇİN YENİ VE FARKLI BİR YER
 İzmir’in turunuzda yeri nerede?
- İzmir çok modern ve güzel bir şehir. Kültür, güzel yemek, çarşınız ve kıyı şeridiniz harika. Ben İzmir’de boş zamanım olduğunda kıyıda bisiklete biniyorum. İzmir turizmin istediği herşeye sahip. Ben müşterilerimize soruyorum ve hepsi memnun. İzmir onlar için yeni ve farklı bir yer. Tam bir butik şehir bizim için.
En sevdiğiniz rota neresi?
- Ege rotası çünkü çok güzel ve kültür dolu yerleri geziyorsunuz. Bir de Çin, Japonya, Singapur rotası da çok farklı ve güzel. Kışın Seycheller rotasında çalıştım. Orası da harikaydı.

X