ANKARA HABERLERİ

Gemi trafiğinin dümeni Ankara'da

Hürriyet Haber
24 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 22 Temmuz 2012 - 17:15

Hürriyet Haber

ULAŞTIRMA, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Gemi Trafik Yönetim Sistemi Projesi kapsamında gemi trafiğinin tek merkezden yönetileceğini ve izleme sisteminin komuta merkezinin Ankara'da olacağını söyledi.
Bakan Yıldırım, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2003 yılından bu yana denizciliğin hemen her alanında kayıp yılları telafi etmek için gerek yasal düzenleme, gerek denizcilik eğitimi ve gerekse yatırım noktasında çok ciddi adımlar attıklarını belirterek, “Denizciliği siyasi iktidar değişikliğinden etkilenmeyecek konuma getirdik. Denizciliğe kazandırdığımız ivme ile Türk milleti bir daha denizciliğe sırtını dönemeyecek” dedi.
Eskiden her 4 Türk gemisinden birinin yabancı ülke limanlarında tutulduğunu, şimdi bu oranın 20'de bire düştüğünü ifade eden Yıldırım, Türk gemilerinin dünyanın her yerine gitmeye başladığını, bu nedenle de Türk gemilerini dünyanın her yerinde takip edilebileceği bir sistem olan Gemi Trafik Yönetim Sisteminin (GTYS) devreye sokulacağını kaydetti.
İhalesi 20 Kasım 2009 tarihinde yapılan ve ihaleyi kazanan firma tarafından kurulum çalışmaları devam eden Gemi Trafik Yönetim Sistemi Projesinin iki alt bölümden oluştuğunu kaydeden Yıldırım, İzmit Körfezi, İzmir Körfezi ve Kuzey Ege ile Mersin ve İskenderun Körfez Bölgelerini kapsayan Bölgesel Gemi Trafik Hizmetleri Sistemleri (GTHS) ile tek bir ülke deniz resminin oluşturulduğunu belirtti.
 
 Martı uçsa haberimiz olacak


Gemi trafiğinin dümeni Ankarada 
Proje kapsamında 3 adet Gemi Trafiği hizmet Merkezi ve 24 adet Trafik Gözetleme İstasyonu tesis edileceğini belirten, Yıldırım, sistemin, Türk Boğazları Gemi Trafik Hizmetleri Sistemi ile entegre edilerek Ankara'da Ulusal Deniz Resmi oluşturulacağını ve trafiğin buradan adım adım takip edilerek yönetileceğini söyledi. Bakan Yıldırım, kurulacak GTHS'ler sayesinde gemilere, bilgi, seyir yardımı ve trafik organizasyonu hizmetlerinin tamamının sunulacağını ifade etti.
Gemi trafiğinin yoğun ve riskli olduğunu, tehlikeli yüklerin büyük bir kısmının elleçlendiğini hatırlatan Bakan Yıldırım, şunları kaydetti:
“Yolcu taşımacılığının yapıldığı limanlardaki bölgesel Gemi Trafik Hizmeti Sistemleri ile verimli ve emniyetli deniz trafiği akışı sağlanacak. Buna göre gemi hareketleri düzenlenecek, trafik organizasyonu yapılacak. Gemilere seyir yardımı hizmeti verilecek. Çatma ve karaya oturma gibi deniz kazaları ve bunlardan doğacak riskler mümkün olduğu kadar azaltılarak seyir, can, mal ve çevre emniyeti artırılacak.
Herhangi bir kaza olayında arama-kurtarma çalışmaları, çevre ve deniz kirliliğinin önlenmesine yönelik çalışmaların koordinasyonları daha kolay yapılacak. Olay kayıtları tutulacak. Kısacası denizlerimiz seyir, can, mal ve çevre emniyeti açısından daha güvenli olacak.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gemi trafiğinin dümeni Ankara'da haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:04
  • Guneş
   05:55
  • Öğle
   13:04
  • İkindi
   16:51
  • Akşam
   19:51
  • Yatsı
   21:28
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı