Gemi ithalatı teşvik kapsamına alındı

Hürriyet Haber
05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.07.2001 - 00:01


Gelişmiş yörelerde, başta gemi ithali olmak üzere, tarımsal sanayi yatırımları teşvik kapsamına alındı.

''Yatırımlarda Devlet Yardımları ve Yatırımları Teşvik Fonu Hakkındaki Karar ve Tebliğ Hükümlerinin Uygulanmasına İlişkin Genelgede, değişiklik yapıldı.

Buna göre, gelişmiş yörelerde desteklenecek yatırımlar kapsamına, gemi ithali ile tarımsal sanayi yatırımları içinde yer alan tavukçulukda ilave edildi.

Gelişmiş yörelerde yapılacak et tavukçuluğu yatırımlarında, sezonluk, asgari etlik tavuk yetiştiriciliği kapasitesi 50 bin adet olmak kaydıyla, işleme veya soğuk hava deposu veya yem tesisi ile entegre olacak tesisler teşvik kapsamında olacak.

Ayrıca, yumurta tavukçuluğu yatırımlarında da asgari 40 bin adet tavuk yetiştirme kapasiteli, yem tesisi, yumurta tasnif, ambalajlama ya da soğuk hava deposuyla entegre yapılacak yatırımlar da aynı kapsamda anılacak.

Tarımsal sanayi yatırımları içinde yer alan fidecilik, fidancılık,mantar ve serada yetiştiricilik hariç, bitkisel üretim konusunda, yörefarkı gözetilmeksizin teşvik belgesi düzenlenmeyecek.

Teşvik genelgesinin yine tarımsal sanayi yatırımlarını düzenleyen kısmında, taşıt araçları içinde yer alan frigorifik kamyon ve kasası, soğutucu ünite, kamyon, çekici, kamyonet, kamyon kasası gibi taşıt araçları da teşvik kapsamı içinde olmayacak.

Genelgenin, gemi ithali ve tavukçuluk ile ilgili kısmı 18 Ocak 2001 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere yayımı tarihinde, değişikliğe konu olan diğer maddeler ise Resmi Gazete'nin, bugünkü sayısındaki yayımı ile birlikte yürürlüğe girecek.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı