Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Geliştirdikleri cihazla fayların resmini çıkartıyorlar

  Hürriyet Haber
  31.08.2012 - 10:10 | Son Güncelleme: 31.08.2012 - 10:10

  Anadolu Üniversitesi (AÜ) Uydu ve Uzay Bilimleri Enstitüsü, geliştirdiği “P-Gun” cihazıyla sayesinde patlatma yaparak, sismik yansıma yöntemini kullanıp fayların kesitleri belirleniyor.

  Enstitünün Yer Bilimleri ve Mühendisliği Birimi Koordinatörü Prof. Dr. Berkan Ecevitoğlu, yaptığı açıklamada, “P-Gun” enerji kaynağını cihazını üniversitelerinden bulunan atölyelerde geliştirdiklerini belirterek, cihazda, patlatmada kullanılmak üzere 36 fişeklik bölümün bulunduğunu kaydetti.

  Öncelikle yarım metre derinlikte 30 santimetre genişlikte bir çukur açıp “P-Gun”ı gömdüklerini ifade eden Prof. Dr. Ecevitoğlu, şöyle konuştu: “Cihazın çevresini özel yapılan bir bezle örtüyoruz. Çalışmada 4 metre aralıklarla sismik dalgaları kaydetmeye yarayan jeofonları yerleştiriyoruz. P-Gun'a yerleştirilen 36 fişek, aynı anda patlatılıyor. Bu patlamadan elde edilen sismik dalgalar, jeofonlar tarafından bilgisayar aktarılıyor. Cihaz, yarattığımız enerjiyle bizim derinliğe doğru 1000 metrelik bir resim çıkartmamızı sağlıyor. Bir çeşit ultrason gibi bir çalışma... Yüzeyden aşağıya kadar tabakanın resmini çıkartıyoruz. Bu çalışma yapılaşma yerlerinin ya da zemin üzerine yapılacak binanın inşaat biçiminin belirlenmesine yardımcı oluyor.”

  “Bu cihaz, 96 tonluk bir kuvveti yere vuruyor”

  Prof. Dr. Ecevitoğlu, bu sismik yansıma yönteminin fayları tanımlamada ve tabakaları görmede kullanıldığını bildirdi.

  Cihazda, güçlü av fişekleri kullandıklarını anlatan Prof. Dr. Ecevitoğlu, “Normal bir dinamit her yöne patlayacağından enerji yayılır. Böylece enerjinin bir kısmı kaybolur. Bu yüzden dinamit kullanmayı tercih etmiyoruz. Dünyada ilk kez 36 fişeği eş zamanlı ateşleyen bir cihazı yaptık. Böylece enerjinin tamamının yerin içine gitmesini sağlıyoruz. Bu cihaz, 96 tonluk bir kuvveti yere vuruyor. Öte yandan P-Gun, diğer sismik ölçüm cihazlarının aksine her türlü zeminden kullanılabilir” diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı