ANKARA HABERLERİ

Gelirimiz artamasa da borcumuz hızla artıyor

Hürriyet Haber
15.10.2007 - 00:00Son Güncelleme : 14.10.2007 - 20:02

ATO, Türkiye’de ailelerin tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarının, gelirlerinin yüzde 25’ini aştığını belirterek, 2002 yılında hanehalkı borcunun harcanabilir gelire oranı yüzde 4.3 iken, Mart 2007 itibariyle bu oranın yüzde 25.5’e yükseldiğini açıkladı.

Hürriyet Haber

ANKARA Ticaret Odası (ATO), Türkiye’de ailelerin tüketici kredisi ve kredi kartı borçlarının, gelirlerinin yüzde 25’ini aştığını bildirdi.

ATO’dan yapılan açıklamada, ailelerin bankalar ve tüketici finansman şirketlerine 2002 yılında 6.5 milyar YTL olan borcunun, Eylül 2007 itibariyle 87.1 milyar YTL’ye ulaştığı kaydedildi. Açıklamada, borçlarının hızla arttığı bu dönemde, ailelerin sahip olduğu finansal varlıklarda daha yavaş bir artış gözlendiği ifade edildi.

TÜKETİCİ KREDİLERİ ARTIŞTAHanehalkının mevduat, hisse senedi, hazine borçlanma kağıdı, bireysel emeklilik birikimi gibi finansal varlıkları bu yılın ilk dört aylık döneminde, ancak yüzde 3.3 oranında artış kaydettiği belirtilen açıklamada, vatandaşların bankalar ve tüketici finansman şirketlerine olan borçlarının toplam tasarruflarına oranı da yıldan yıla artış gösterdiği dile getirildi. Açıklamaya göre, Türkiye’deki aileler, bu yılın ilk üç aylık döneminde yaptıkları tüketim harcamalarının yüzde 16’sını bankalardan tüketici kredisi kullanarak gerçekleştirdiler.

GELİRDE BİR ARTIŞ YOK : ATO Başkanı Sinan Aygün, tüketimin refah ölçütü olduğunu ancak borçlanarak tüketmenin "geleceği tüketmek" anlamına geldiğini söyledi. Aygün, "Refahın en büyük ölçütü harcamadır ama bu harcamaların borçlanarak değil gelir artışına paralel olarak gerçekleşmesi şarttır" dedi. Aygün, "Bazı bankalarla yaptığımız görüşmelerde, vatandaşın bayram öncesi tüketici kredisi kullanarak tatile gittiğini gözlemledik. Türk halkı buzdolabı, otomobil, mobilya ihtiyacının yanısıra, tatile bile borçlanarak çıkıyor. Gelir artmıyor ama borç artıyor. Son yıllarda tüketim tetiklendi. Bu sağlıklı bir durum değil"

Çıkılan tatil bile borçla

ATO Başkanı Sinan Aygün, "Türk halkı buzdolabı, otomobil, mobilya ihtiyacının yanısıra, tatile bile borçlanarak çıkıyor. Gelir artmıyor ama borç artıyor. Bu sağlıklı bir durum değil" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gelirimiz artamasa da borcumuz hızla artıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  24 Eylül 2017, Pazar
  • İmsak
   04:51
  • Guneş
   06:30
  • Öğle
   12:52
  • İkindi
   16:16
  • Akşam
   18:51
  • Yatsı
   20:19
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı