ANKARA HABERLERİ

“Gelirde Birinci Olan Ankara Hızla Büyümeye Devam Edecek”

IHA
08 Ekim 2015 - 09:45Son Güncelleme : 08 Ekim 2015 - 09:46

YEREL HABERLER ANKARA

IHA

Motorlu Araç Satıcıları Federasyonu (MASFED Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Erkoç, TÜİK araştırmasında fert başına ortalama gelir düzeyi açısından Türkiye’nin en zengin ili çıkan Ankara’nın kalkınmasının hızlanarak süreceğini, bu gelişmenin otomotiv sektörüne de yansıdığını bildirdi.
Aynı zamanda Başkent Otomotivciler (BOD) ve yakında açılacak olan Avrupa’nın en büyük otomotiv yaşam merkezi Otonomi’nin de Yönetim Kurulu Başkanı olan Erkoç, TÜİK’in açıkladığı 2014 yılı “Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması” bölgesel sonuçlarını değerlendirdi. 26 İstatistiki Bölge Birimi bazındaki verilere göre Ankara’nın yıllık 20 bin 446 liralık fert başına ortalama hane halkı geliri ile Türkiye’nin en zengin ili çıktığını belirten Aydın, Başkent’i 19 bin 62 lirayla İstanbul ve 16 bin 935 lirayla İzmir’in izlediğine dikkat çekti. Aydın, Ankara’nın güçlü ekonomik potansiyelinin harekete geçtiğini ve Başkent’in kalkınma ve büyüme sürecinin önümüzdeki yıllarda daha da ivme kazanacağına inandıklarını ifade etti.
-GELİR ARTIŞI OTOMOTİVE DE YANSIYOR…
Fert başına gelirde Ankara’nın Türkiye ortalamasının yüzde 40 üzerinde bulunduğunu belirten Aydın, şunları ifade etti:
“50 yıllık Ankaralı olarak ilimizin son dönemdeki hızlı kalkınma ve gelişme ivmesine tanık olmaktan mutluyum. Ankara ekonomisi hızla büyüyor, yatırım, üretim ve istihdam kapasitesi artıyor. Gelişen Ankara, modern bir başkent olma yönünde hızla ilerliyor. Bu gelişme resmi istatistiklere de yansıyor ve ileriki dönemde yansımaya devam edecektir. TÜİK araştırmasında kişi başına yıllık ortalama kullanılabilir gelir kıstasına göre Türkiye’nin en zengin ili çıkan Ankara’nın bu refah artışı otomotiv sektörüne de yansımaktadır. 1 milyon 193 bin 377 otomobil ve 1 milyon 638 bin 839 toplam araç sayısı ile İstanbul’un ardından ikinci olan Ankara, 100 kişiye düşen otomobil sayısında ise 23 adetle İstanbul’un yüzde 40, Türkiye ortalamasının ise yüzde 74 üzerindedir. Ankara’nın kalkınması hepimizi sevindiriyor. Ancak ülkemizin tüm bölgeleriyle topyekûn kalkınması, bölgeler arası gelişmişlik farklarının asgariye indirilmesi, Türkiye’nin güçlü ve itibarlı bir devlet olarak dünyadaki yerini daha da güçlendirerek muhafaza etmesi en büyük temennimizdir.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden “Gelirde Birinci Olan Ankara Hızla Büyümeye Devam Edecek” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Ekim 2015 tarihinde saat 09 45’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Gelirde Birinci Olan Ankara Hızla Büyümeye Devam Edecek” haberi güncellenecektir.

  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   04:09
  • Guneş
   05:58
  • Öğle
   13:03
  • İkindi
   16:49
  • Akşam
   19:46
  • Yatsı
   21:20
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı