Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gelir vergisi komedisi

KOMEDİSİ diyorum ama aslında dramı... <br><br>2005 yılı, gelir vergisi tahsilat rakamları belli oldu. Sonuçlar; "güleriz, ağlanacak halimize" dedirtecek cinsten.

Vergi oranları indirilecek olanlar, bakın ne yapmışlar.

KOMEDİDEN BAZI SAHNELER

2005 yılının 12 aylık döneminde, tahsil edilen vergilerin tamamı ve gelir vergisinin ayrıntısı, tabloda gösterilmiştir.

Gelin, hep beraber tabloyu inceleyelim.

800 bin mükellef verginin binde 1’ini ödüyor

Basit usule tabi mükellef sayısı, yaklaşık 800 bin kişi. Bunların tamamının 2005 yılında ödediği gelir vergisi 107 milyon 622 bin YTL.

Kişi başına ayda ödedikleri vergi ise yaklaşık 10 YTL!..

Peki... 800 bine yakın bu mükellefler, toplam vergi gelirlerinin yüzde kaçını ödemiş olabilirler. Tabloya bakın:

2005 yılı toplam vergi gelirleri 119 milyar 254 milyon YTL

800 bin mükellefin ödediği gelir vergisi 108 milyon YTL

Ödenen verginin toplam vergi gelirlerine oranı binde 1.

1.7 milyon mükellef, verginin yüzde 2’sini ödüyor

Gelirlerini yıllık beyanname ile bildiren yaklaşık 1 milyon 700 bin mükellef var. Konfeksiyoncu, mobilyacı, kırtasiyeci, kitapçı, gözlükçü, lokantacı, doktor, avukat, mimar, nakliyeci, şirket ortağı, kira geliri olanlar ve benzeri kişilerden oluşan bu mükelleflerin sayısı 1 milyon 700 bin kişiyi buluyor. Peki... 2005 yılında bunlar ne ödemişler, bir bakalım;

2005 yılı toplam vergi geliri 119 milyar 254 milyon YTL

1 milyon 700 bin mükellefin ödediği gelir vergisi 2 milyar 72 milyon YTL

Kişi başına ödenen aylık gelir vergisi ayda 100 YTL

Gelir vergisinin toplam vergi gelirine oranı: yüzde 1.74

Görüldüğü gibi, beyannameli mükelleflerin 2005 yılında ödedikleri gelir vergisinin, toplam vergi gelirlerine oranı yüzde /images/100/0x0/55ea0eb6f018fbb8f868454b2 bile değil!..

Tablodan da fark edeceğiniz gibi, toplam gelir vergisinin yüzde 90’ı kaynakta vergi kesintisi (stopaj) yolu ile ücretlilerden, faiz ve repodan, kiradan vs. toplanmış.

Ne dersiniz, "gelir vergisi komedisi" demekte haksız mıyız?

Ücretlilere müjde

PERŞEMBE günü "Ücretlilerin Suçu Ne?" başlığı altında, şirketlerin ve beyannameli vergi mükelleflerinin vergi oranları indirilirken, ücretlilere indirim yapılmayışına dikkati çekip, "Ücretlilerin suçu ne?" diye sormuştuk. Dün Kanat Atkaya da "Ücretli İsyanlarda: Güney Yarımküre’ye Gideceğim" başlıklı yazısında, aynı konuyu akıcı üslubuyla ele almıştı.

Çalışanları ayağa kaldıran bu gelişmeler üzerine, Başbakan Erdoğan’ın Maliye Bakanı’na "Yeniden bir bakalım, bir daha gözden geçirelim Kemal Bey" diye talimat verdiğini, Maliye Bakanı’nın da "Notumu aldım, değerlendireceğiz efendim" dediğini dünkü Hürriyet’te okudunuz.

Şimdi sıra, ücretlilere verilecek, oran indirimi müjdesinde...
X