"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Gelinimiz oğlumuzu ve torunumuzu uzaklaştırdı

Sevgili Güzin Abla, Almaya’ya çalışmak için ilk gelenlerden biriyim. İki yıl sonra da eşimi buraya getirerek, buranın düzenine ayak uydurup, çok çalışıp çocuklarımızı büyüttük.

Çocuklarımıza, gerektiğinde öğüt verip, yol gösterici olmak, başarılarına katkıda bulunabilmek en tabi görevimizdir.

Evlenirken de, onlara eğriyi, doğruyu anlatmak, gerekmez mi? İşte sanırım biz bu aşamada büyük bir hata yapmışız!

Oğlumuz kendinden 10 yaş büyük bir hanımla arkadaşlık etmeğe başladığında: ‘Bu bizim geleneklerimize pek uymuyor, yaşça senden çok büyük. Daha genç birini bulsan daha iyi olmaz mı?’ diye telkinde bulunduk. Oğlumuz bizi dinlemedi ve bu hanımla evlendi.

Artık söylenecek bir söz kalmamıştı bize. Anne ve baba olarak oğlumuzun bu kararına saygı duyup, düğünlerini yaptık. Yeni bir ev aldılar; yardım ettik.

Torunumuz oldu, bağrımıza bastık. Ama ne yaptıksa, sevgili gelinimize bir türlü yaranamadık!

‘Siz beni istemediniz’ diyor, bize hoyratça davranıyor, oğlumuzu ve torunumuzu bizlerden uzak tutuyor. Oğlumuz maalesef iki cami arasında beynamaz kalıp, ne yapacağını bilemiyor. Onunla ancak telefonda görüşebiliyoruz.

Gelinimizin bu tutumunu değiştirmesi için, ne yapalım Allah aşkına?

<ı>RUMUZ: Y.O

Sevgili okurum, ah şu çocuklar yok mu? Bütün mesele onlarda bitiyor. Eğer oğlunuz, sizin bu tepkinizi o zaman sevdiği hanıma söylemeseydi, nereden haberi olacaktı. Anne ve baba olarak oğlunuz için elbette her şeyin mükemmelini aramak hakkınız. Kendinize göre yanlış gördüğünüz bir konuyu da oğlunuza söyleyebilirsiniz. Siz bir ailesiniz; ama o tutmuş istenmediğini ona aktarmış.

Bu gençler böyle, işte! O sırada kendini ona o kadar yakın hissediyor ki, ailesini karşısına alıp, daha sonra yaşanabilecek sorunları hiç aklına getirmeden, onunla her şeyi paylaşıyor. Şimdi tabii gelininiz, istenmeyen gelin olmanın burukluğu içinde, sizden intikam alıyor.

Oysa siz olgunlukla olayı kabullenmiş, onlara her türlü kolaylığı da göstermişsiniz. Gelininizin de aynı olgunluğu gösterip, geçmişte kalanları artık mesele yapmaması, size düşmanca bir tavır takınıp,bu üzüntüyü yaşatmaması gerekirdi.

Burada yine en büyük görev yine oğlunuza düşüyor. Eşiyle açıkça konuşmalı, onu yatıştırmalı. Olmazsa, siz aile reisi olarak, gelininizle konuşun. Bu ilk tepkinizin geçmişte kaldığını, bunun için kinlenmemesi gerektiğini, bu tutumunun sizleri ne kadar üzdüğünü, anlatın ona.

Gerçekten de ne kadar kötü şeydir kin duymak... İnsanı ne kadar mutsuz eder!

Sayenizde site ziyaretçim 100 bini aştı

Binlerce teşekkür sevgili dostlarım. Özel dostluğumuzu sürdürdüğümüz www.sevgiliguzinabla.com ve www.guzinabla.com.tr adlı sitemin ziyaretçi sayısı 100 bini aştı sevgili okurlarım.

Şu birkaç ay içinde, bana gösterdiğiniz ilgi ve sevgi beni gerçekten onurlandırdı. Bu az bir rakam değil, hele henüz internet kullananların sayısı nüfusumuza oranla çok gerilerde kalmış bir toplumda kısa sürede bu sayıya ulaşmak çok da kolay değil.

Size gerçekten minnettarım. Bana gösterdiğiniz ilgi ve güven gazete köşemden taşıp bu siteye de yansıdı. Buna karşılık (binlerce mektubunuz çığ gibi artsa da) ben de yine sizlere hem gazetemdeki köşemden hem de özel sitemden her zaman olduğu gibi tüm içtenliğimle yardımcı olmaya, sizlere umut dağıtmaya devam edeceğim.

Siz kimselere bakmayın...

‘Canım bu da sorulur mu’ diyenlere de kulak asmayın...

Unutmayın ki, bana yazanların büyük bir bölümü mektuplarına ‘Abla, günün birinde sana yazacağım aklımın ucundan geçmezdi’ diye başlıyorlar!

Evlenmeden birini öpmüş

Sevgili Güzin ablacığım önce sana söylemeliyim: sen teksin. Hiç kimse ne senin gibi olabilir, ne de yerini tutabilir. 17 yaşından beri Hürriyet okuyucusuyum ve ilk günden beri de köşeni hep zevkle okuyorum. Seni tebrik etmeye, teşekkür etmeye hasret idim.

Ben de yüzlerce kitap okudum. Her tür kitap okurum. Çevremde bazen bana ‘Psikolog musunuz’ diye soruyorlar. Ama işte her zaman insanın kendi yeteneği kendine gelince, yeterli olmayabiliyor.

35 yaşında bir erkeğim, 17,5 yaşındayken aşık olduğum kızla 17 senedir de evliyim. Şimdi, benimle tanışmadan önce başka biriyle çıktığını, 2-3 kere dudak dudağa öpüştüğünü söyledi. Kaç gündür stres içindeyim. Ama onun moralini de bozmak istemiyorum. Biraz rahatlamak için ne yapmam gerekiyor? Bana yardımcı olabilecek düşüncelerinize ihtiyacım var.

<ı>RUMUZ: STRES

Sevgili oğlum, önce abartılı olsa da, hakkımdaki güzel düşüncelerin için teşekkür ederim. 17 senelik, çok sevdiğin eşinin, gençliğinde kısacık bir flört yaşamış olması, neden seni bu kadar sarstı?

Bunca yıldır, aynı yastığa baş koyduğun, inandığın ve güvendiğin karın, belki de espri olsun diye söylemiştir bunu. Gerçek bile olsa, bir öpücükten ne çıkar?

Başkasıyla öpüşmüş olsa da, demek ki bu insanın onun için pek de bir önemi yokmuş, bir çocukluk ve gençlik heyecanından ibaretmiş ki, seninle evlenmiş ve sana 17 yıldır sadık bir eş olmuş.

Bana kalırsa gereksiz kıskançlık yapıyorsun. Ve güzelim huzurunu böyle saçma bir saplantı nedeniyle kaçırıyorsun.
X