"Erdal Sağlam" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Erdal Sağlam" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Erdal Sağlam

Gelinen noktaya fiyat istikrarı denmez

"ENFLASYONLA mücadelede son yıllarda önemli mesafeler alınmıştır. Ancak gelinen noktayı fiyat istikrarı olarak tanımlamak henüz mümkün değildir"

Bu sözler bize, ya da herhangi bir gazeteci, akademisyen veya işadamına ait sözler değil. Bu sözler bizzat Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’a ait sözler. İşi enflasyonla mücadele, fiyat istikrarını sağlamak olan, bizzat bu işten sorumlu, gece-gündüz her gelişmeye bu pencereden bakan, bunun için yoğun araştırmalar yapan, mevcudiyetinin gerekçesi bu iş olan bir kurumun saptadığı, Kurumun başındaki kişinin de dillendirdiği bir değerlendirme.

Özetle demek istiyoruz ki; başka söze gerek yok, ortadaki gerçek bu.

Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, dün bir basın toplantısıyla enflasyon raporunu açıkladı. Bu raporda en çarpıcı değerlendirmelerden birini Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini yükseltmesi oluşturuyor. Daha 3 ay önceki rapora göre enflasyon tahminlerinin yükselmesinde etkili olan unsurlar arasında "faiz indirimlerine erken başlanması" da sayılıyor.

Bununla birlikte Başkan Durmuş Yılmaz açık açık, önümüzdeki bir-iki ay faiz indirimlerinin durabileceğini, daha sonra, yani yılsonu ve 2008 başında temkinli indirimlere devam edilebileceğini söylüyor.

Buna bağlı olarak elbette 2008 enflasyon tahminleri de yukarı doğru revize ediliyor ve bütçede yazılı harcamalar aşılmamak üzere, bu revizyon yapılıyor. Yani 2008’de de bu yılki kadar mali disiplin bozulursa, o zaman enflasyon tahmini daha da yukarı çıkacak.

Tabi sadece bütçe disiplini değil, diğer unsurlar da sabit kalmak kaydıyla.

Revizyondaki ana gerekçeler faiz indirimlerinin erken başlamasının yanısıra, olası elektrik zammı, petrol, gıda ve su fiyatlarındaki artışlar olarak sıralanıyor. Ayrıca gelecek yıl dolaylı vergilerde düşünülen artışlar da enflasyon tahminini artıran bir sebep oldu..

Buna karşılık orta vadeli enflasyon hedefinin ise tutacağı belirtiliyor. Tabi bunu bozacak iç ve dış unsurlar başgösterirse, likiditeyi sıkmak dahil, gelişmelere göre tüm tedbirler alınacak.

PİYASALARIN BEKLENTİSİ

Bu rapordan sonra piyasalardaki beklenti, "bir-iki ay bekleyecek olan Merkez Bankası’nın yıl sonu başlayacağı çeyrek puanlık indirimlere bir sure devam edeceği" şeklinde oluştu. Yani piyasalarda daha düne kadar hakim olan "yarımşar puanlık indirimler devam eder" beklentisi de bıçak gibi kesildi.

Merkez Bankası’nın ihtiyatlı olması gerektiğini düşünen, bunun için birçok riskin zaten varolduğunu söyleyen özellikle de mali disiplindeki bozulmaya dikkat çeken bir gazeteci olarak, hep henüz fiyat istikrarının sağlanamadığını söylüyoruz. Bizce Başkan Durmuş Yılmaz’ın bunu açık açık söylemesi, piyasalar açısından da yararlı oldu.

Merkez Bankası’nın enflasyon tahminini yükseltmesinde etkili olan unsurlara baktığınızda elektrik zammı gibi, vergilerde yapılacak oran artışları gibi, doğrudan Hükümeti ilgilendiren, "uygulanmadı" denilen seçim ekonomisi uygulamalarını düzeltebilmek için yapılmak zorunda kalınacak zamlar olduğunu, rahatlıkla görebilirsiniz.

Bunu şunun için söylüyoruz ki; enflasyon hedefini de koyan, enflasyon hedefini de aldığı kararlarla bozan Hükümetin ta kendisidir.

Alınan ve alınmayan kararlar enflasyon tahminlerini yükseltmiştir.

Hükümet Merkez Bankası’na fiyat istikrarı ve koyduğu enflasyon hedefini tutturma görevi vermiştir ve Merkez Bankası buna çalışmaktadır.

Şimdi Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz’ın açıklamasından sonra "şok faiz indirimi" isteyenler, bakalım ne diyecekler? Bakalım; enflasyonda başarısızlığı her geçen gün artan, popülizm ve büyüme sevdası nedeniyle disiplini kaçıran Hükümet, hálá el altından "suçlu biz değiliz" demek için bazı örgütleri Merkez Bankası’nın üzerine salmaya devam edecekler mi?

Belli ki önümüzdeki dönemde bu tartışmalar artacak. Fiyat istikrarını isteyenlerin Merkez Bankası’na, özellikle de Başkana destekleri artmalı ve artık bunu açık açık dile getirmeliler.
X