Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Gelin kaynananın sözü meclisten dışarı

AKP’li 40 vekil, işi gücü bırakmış, televizyonlardaki gelin, kaynana programlarıyla uğraşmaya başlamış.

Vatan gazetesinin birinci sayfa manşetinden verdiği habere göre AKP Uşak Milletvekili Alim Tunç ve arkadaşları evlilik kurumunun kutsallığını zedelediğine inandıkları programlar için Meclis araştırması istemişler.

İyi de önemli bir noktayı unutmuyorlar mı?

Televizyonlarda bu tür programların yayınlanıyor olmasının nedeni, milletin beğenisi.

Oylarıyla AKP’lileri milletvekili seçenler de, televizyonlarda bu tür programları seyretmeyi seçenler de aynı halk...

Bu halk kendisini milletvekili seçerken doğru biliyor da, seyredeceği televizyon programını seçerken mi aciz kalıyor?

Halkı izleyeceği programı seçmeye layık görmeyen AKP milletvekilleri, tüm seçmenlerin yüzde 25’inin oyuyla seçildiler. Hakkında meclis soruşturması açılmasını istedikleri gelin-kaynana programları ise geçen yıl yüzde 40’lara varan izlenme paylarına ulaştılar.

Halkın nispi çoğunluğuyla seçilen AKP’li milletvekilleri halkın nispi çoğunluğunun seyretmek için seçtiği programları, fedakarlık, asalet gibi toplum değerlerini ayaklar altına almakla suçluyormuş.

AKP’li milletvekillerine göre oylarıyla kendilerini vekil seçen millet program seçerken ahláksızlık, sadakatsizlik ve entrikaya prim veriyormuş. Bir başka deyişle halkın seçim kriterleri düzeysizlikten, ahláksızlıktan, sadakatsizlikten ve entrikadan yanaymış.

AKP’li milletvekilleri gelin-kaynana programlarının sunucularına da tepki göstermişler. Halkın beğenisini kazanan sunucuların yerine iletişim fakültelerinden mezun olmuş, yetenekli ve bilgili gençler alınmalıymış.

Bir sonraki teklifleri de herhalde kendileri hakkında olacak. Halkın oylarıyla seçilmiş kendilerinin de siyaset bilimi fakültelerinden mezun olmuş, yetenekli ve bilgili gençlerle değiştirilmesini isteyecekler...

Aslında halkın düzeysiz seçimlerini meclis soruşturması zoruyla filan terbiye ederek değiştirmeye çalışmalarına hiç gerek yok.

Biz maymun iştahlıyızdır. Seçtiklerimizden çabuk sıkılırız. Gelin-kaynana programlarının seyredilme oranları şimdiden düştü. Giderek daha da düşecek ve bu programlar kendiliğinden ekranlardan çekilecek.

Biz seçer, biz göndeririz. Siz endişe etmeyiniz...

Cepte patates soğan borsası

Allah süpermarket yöneticilerinden razı olsun.

Bazıları borsadaki dalgalanmaları takip edebilmek için cep telefonlarını kullanıyorlar ya. Hani falanca finans sitesine üye oluyorlar ve ‘borsa öğlen seansını bilmem kaç puandan kapattı’, ‘Falanca hisse senedi şu kadar değer yitirdi’, filan diye gün boyu kısa mesaj alıyorlar...

İşte süpermarket yöneticileri de, herkesin borsada oynayacak birikimi yok, yazıktır sade vatandaşa bizim de bir hizmetimiz olsun filan diye düşünmüşler anlaşılan...

Yıllar önce büyük marketlerden üyelik kartı almak için form doldururken, hiç düşünmeden cep telefonu numaralarını da verenlere, bugünlerde gün ortasında zırt pırt kısa mesaj yağmaya başlamış; ‘Müjde havucun kilosu bilmem kaç liraya düştü’, ‘Koşun patatesteki fırsatı kaçırmayın’, ‘Soğanda büyük ucuzluk, sadece üç saat için...’

Ben de şimdi hormonsuz domates fiyatlarını kolluyorum. Yaşasın iletişim özgürlüğü...
X