« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Gelibolu'yu gezdim ve ağladım

2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nın kura çekimi için İstanbul'da bulunan FIBA'nın Yeni Zelandalı Yönetim Kurulu Üyesi Barbara Wheadon, bu şampiyonanın mükemmel bir organizasyon olacağına inandığını söyledi.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Çırağan Palace Kempinski Otel'deki FIBA Yönetim Kurulu Toplantısı'na katılan Wheadon, 2004 yılında henüz adaylık sürecinin oylaması sırasında Türkiye'nin bu organizasyonun evsahibi olması gerektiğini düşündüğünü ifade ederek, “2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nın inanılmaz bir organizasyon olacağını düşünüyorum. 2004 yılında evsahipliği oylaması yapılırken, bu şampiyonanın Türkiye'de yapılması halinde, bunun gerek Türk basketbolu gerekse de Türkiye için çok önemli olacağını söylemiştim. Şimdi geldiğimiz noktada bu düşüncemin ne kadar doğru olduğunu görüyorum. Türkiye bu organizasyonu en iyi şekilde yaparken, bundan da büyük kazanç sağlayacaktır. Bugün yapılan FIBA Yönetim Kurulu Toplantısı'nda da buna bir kez daha şahit oldum” diye konuştu.

“İSTANBUL'A HAYRAN KALDIM”

Wheadon, Basketbol Federasyonu'nun resmi internet sitesinde yer alan açıklamasında müsabakalara evsahipliği yapacak olan tüm şehirleri henüz gezemediğini ancak İstanbul'a hayran kaldığını belirterek, “Henüz evsahipliği yapacak tüm şehirleri gezme fırsatım olmadı. Ancak İstanbul'u inanılmaz bulduğumu söylemek zorundayım. En kısa zamanda tüm bu şehirleri gezmek için kendime fırsat yaratacağım. Özellikle İstanbul'u çok beğendiğimi söylemeliyim. İstanbul'un eski ve yeninin birarada yaşadığı inanılmaz bir atmosferi var. Türkiye Basketbol Federasyonu'nun şu ana kadar çok iyi bir iş çıkardığına inanıyor ve bunu görüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

2010 FIBA Dünya Şampiyonası ile birlikte Türkiye'de basketbola olan ilginin bir kat daha artacağına inandığını ifade eden Wheadon, şöyle devam etti: “Basketbolun Türkiye'de önemli bir yere sahip olduğunu biliyorum. Özellikle 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'ndan sonra bu ilginin çok daha fazla olacağını düşünüyorum. Elbette spor müsabakalarında takımların aldığı sonuçlar da spora gösterilen ilginin azalıp, artmasına direkt olarak etki ediyor. Ben ufak bir ülkeden geliyorum. Elbette her şeyi tam istediğim anlamda takip edemiyorum ama buna rağmen, Türkiye'deki basketbol sevgisini biliyorum. Güçlü bir takımınız var ve önümüzdeki yıl seyirci avantajınızla da çok önemli başarılara imza atabileceğinizi düşünüyorum.”

“BÖYLESİNE BÜYÜK BİR ORGANİZASYONU GERÇEKLEŞTİRMEK GERÇEKTEN ZOR”

2010 FIBA Dünya Şampiyonası gibi büyük bir organizasyonu gerçekleştirmenin zor olduğunu da kaydeden Wheadon, şunları söyledi:
“Böylesine büyük bir organizasyonu organize etmenin ne kadar zor olduğunun bilincindeyim. Ancak Türkiye Basketbol Federasyonu yıllardır önemli organizasyonlara evsahipliği yapıyor. Özellikle son birkaç yıldır Sayın Turgay Demirel başkanlığında da önemli adımlar atılıyor. Bu tip büyük organizasyonlara evsahipliği yapan ülkeler aynı zamanda büyük bir rekabetin de içine girmiş olurlar. Elbette, örnek vermek gerekirse, Pekin Olimpiyatları'ndaki gibi bir ortamı hiçbirimiz beklemiyoruz. Ancak buna bu kadar güçlü takımların mücadele edeceği ve büyük bir rekabetin yaşanacağı 2010 FIBA Dünya Şampiyonası'nın da çok büyük bir ilgiye sahip olacağından kuşkum yok.”

“GELİBOLU'YU GEZDİM VE AĞLADIM”

Yönetim Kurulu Toplantısı öncesinde Çanakkale ve Gelibolu'yu gezdiğini de söyleyen Wheadom, gezdiği yerlerdeki atmosferden çok etkilendiğini de belirterek, sözlerini şöyle tamamladı: “Herkes Yeni Zelanda, Avustralya ve Türkiye arasındaki tarihi ilişkiyi çok iyi biliyor. Ben de Yeni Zelanda'dan gelmiş biri olarak Türkiye'ye ulaştıktan sonra Çanakkale'yi ziyaret etme şansı buldum. Gelibolu'yu gezdim. Oradaki tarihi ve yaşananları gezim boyunca hissettim. Atatürk'ün savaşta ölen Yeni Zelanda ve Avustralya askerleri için söylediklerini okudum ve ağladım. Aslına bakarsanız benim ailemden kimse savaşta ölmedi. Atalarımdan da kimse savaşmadı ancak buna rağmen orada gördüklerim ve hissettiklerim beni çok ama çok duygulandırdı. Bu anlamda da çok önemli bir tarihe sahipsiniz.”

Bunları da Beğenebilirsiniz