Gündem Haberleri

  Gelibolu yarımadası’nda patlamamış top mermisi bulundu

  Burak GEZEN/ÇANAKKALE, (DHA)
  10.09.2014 - 12:47 | Son Güncelleme:

  ÇANAKKALE’nin Eceabat İlçesi’ne bağlı Kilitbahir Köyü’ndeki su şebekesi çalışması sırasında kepçeyle yapılan kazıda patlamamış bir top mermisi bulundu.

  Devlet Su İşleri’nin (DSİ) Gelibolu Yarımadası’ndaki şehitliklere su götürme çalışmaları kapsamında Kilitbahir Köyü’nün Sarafin Mevkii’nde su borusu döşeme çalışmaları devam ederken ortaya Çanakkale Savaşları’ndan kalma patlamamış top mermisi çıktı. Su borusu döşemek için kanal açan kepçenin ucuna 99 yıl boyunca toprak altında kalmış olan 26 santimetre çapında ve 73 santimetre uzunluğunda 150 kilo ağırlığında top mermisi takıldı. Kepçenin darbesiyle yüzeyinde küçük bir yırtılma meydana gelen top mermisi jandarma ekiplerince etrafı çevrilerek güvenlik şeridine alındı.

  Çanakkale Savaşları sırasında itilaf devletlerine ait savaş gemilerinden atıldığı ve patlamadan bölgeye düştüğü sanılan top mermisinin imha edilmesi için çalışma başlatıldı. Eceabat İlçe Jandarma Komutanlığı durumu Çanakkale İl Jandarma Komutanlığı’na bildirdi. Bursa’dan gelmesi beklenen uzmanların üzerinde inceleme yapacağı top mermisinin, Beşyol Köyü Mevkii’ndeki eski bir taş ocağında imha edilmesi planlandığı bildirildi.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı