Gündem Haberleri

  Gelibolu, 5 yıl sonra yine kül oluyor

  Hürriyet Haber
  10.07.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gelibolu Yarımadası Milli Parkı'na 5 yıl sonra yine ateş düştü. Öğle saatlerinde başlayan orman yangını, rüzgarın şiddetiyle hızla yayıldı. Helikopterlerin de katıldığı söndürme çalışmalarında yangın henüz kontrol altına alınamadı.

  25 Temmuz 1994'te çıkıp, 4 bin 49 hektar ormanı kül eden yangından kurtulan kızılçam ormanlarında, dün saat 14.45'te alevler yükseldi. 5 yıl önceki yangının durdurulduğu alanın yakınlarında, Kabatepe Kumkamp Mevkii'nde bir elektrik telinin kopması, kıvılcımların kuru otları tutuşturması sonucu çıktığı sanılan yangın, kısa sürede yayıldı.

  Alevler, 15 hektarlık alanda ağaçları küle çevirirken, Orman Bölge Müdürlüğü'nün tüm ekipleri seferber edildi. Orman Bakanlığı'nın ihaleyle kiraladığı Çanakkale ve Edremit'teki birer helikopter müdahale ederken, İzmir'den de 2 helikopter yola çıkarıldı. Ayvacık, Bayramiç ve Küçükkuyu'daki arazözler ile söndürme ekipleri, Şehir Hatları İşletmesi'nin araba vapurları ve özel sektöre ait motorlarla Eceabat ve Kilitbahir'e taşındı. Vali Vekili Mehmet Seyman da Gelibolu'ya geçti. Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerinin, yangınla ilgili gelişmeleri sürekli Orman Bakanlığı'na ilettiği öğrenildi.

  YÜREKLERİ YAKMIŞTI

  Şehitlerin cennet bahçesi Gelibolu'da, ilk büyük yangın 25 Temmuz 1994'te çıktı. Yeşille mavinin içiçe girdiği, Eceabat'ın Bigalı Köyü yakınlarında başlayan yangın, tarihi çam ormanlarına sıçradı, rüzgarın etkisiyle Conkbayırı, 57'nci Alay Şehitliği, Kanlısırt, Kabatepe, Küçük Anafartalar gibi, tarihi mekanlara yayıldı. Söndürme çalışmalarını yöneten dönemin Orman Bölge Müdürü Talat Göktepe, alevler arasında kalarak yaşamını yitirdi. Birinci Dünya Savaşı'nda özel yeri olan tarihi mekanlardaki top mermileri patladı, anıtlar ve mezarlıklar kısmen hasar gördü. Büyük panik yaşanırken, Çanakkale ve çevre illerden gelen itfaiye, askeri birlikler de yoğun çaba gösterdi. Yaklaşık 2 bin görevli yangını söndürmek için uğraştı. Alevler 28 Temmuz'da kontrol altına alınabildi. 4 bin 49 hektar yeşilin kül olduğu bölgeyi yeniden yeşertmek için ulusal düzeyde kampanyalar açıldı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı