Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Gelenekçiler'in partisi 11 Temmuz'da

  Hürriyet Haber
  05.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme: 05.07.2001 - 00:01


  Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılanFazilet Partisi içinde ''Gelenekçiler'' olarak adlandırılan grubun, yeni partilerinin kuruluş dilekçesini 11 Temmuz Salı günü İçişleri Bakanlığı''na verecekleri öğrenildi. Yeni parti için 25 dolayında isim önerilirken Recai Kutan'ın genel başkanlığında uzlaşıldığı öğrenildi.

  Bir süredir ''Gelenekçi'' kanatta yer alan hukukçu milletvekilleri tarafından yeni partinin tüzüğü ve programı üzerinde yapılan çalışmalar son aşamaya geldi. Programda, temel hak ve hürriyetlerin daha da genişletilmesi üzerinde duruldu.

  Kurucular Kurulu'nun 125-130 kişiden oluşması üzerinde mutabakat sağlanırken, tüzüğe kesin bir rakam henüz yazılmadı. Alınan bilgiye göre, Kurucular Kurulu'nun yarısının milletvekili olması düşünülüyor.

  GENEL BAŞKAN KUTAN

  Gelenekçi kanada mensup milletvekillerinin, partinin Genel Başkanı'nın Recai Kutan olması konusunda hemfikir olurken, Genel Başkan Yardımcılarının da FP vitrinindeki isimlerden seçilmesi gerektiği üzerinde durdukları ifade ediliyor.

  Yeni partinin adının ne olacağı konusunda çeşitli alternatifler ortaya konduğu, 25 civarındaki isim arasında ''Selamet Partisi''nin de geçtiği bildirildi.

  YENİLİKÇİLERLE GÖRÜŞME

  Bu arada, kapatılan FP'nin Genel Başkanı Recai Kutan'ın da dile getirdiği şekilde ''Birliğin bozulmaması'' için ''yenilikçi'' kanada mensup milletvekilleri ile de görüşmelere başlandı.

  Bu çerçevede dün eski Grup Başkanvekili, Manisa Bağımsız Milletvekili Bülent Arınç ile bir görüşme yapıldı. Konya Bağımsız Milletvekili Teoman Rıza Güneri'nin de içinde bulunduğu gelenekçi milletvekilleri, görüşmeden bir sonuç elde edemediler.

  Gelenekçi milletvekillerinin, ''bütünlüğün bozulmaması'' için Kayseri Bağımsız Milletvekili Abdullah Gül ile de bir görüşme yapacağı ifade ediliyor. (Ankara/aa)

  Erbakan: Tayyip yanıldığını anlayacak
  MHP'den Yenilikçiler'e vekil transferi
  Erdoğan'ın Asena'sı
  Melih Gökçek de parti kurma hazırlığında  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı