Gündem Haberleri

  Gelenekçiler partiyi 11 Temmuz'da kuruyor

  Hürriyet Haber
  06.07.2001 - 00:00 | Son Güncelleme:


  <ı>Turan YILMAZ / ANKARA

  Kapatılan FP'nin gelenekçileri, yeni partilerinin kuruluş dilekçesini 11 Temmuz Salı günü İçişleri Bakanlığı'na vermeyi kararlaştırdılar. Kurucular Kurulu'nun 125-130 kişiden oluşması üzerinde mutabakat sağlanırken, tüzüğe kesin bir rakam henüz yazılmadı. Kurucular Kurulu'nun yarısının milletvekili olması düşünülüyor. Gelenekçi kanada mensup milletvekilleri, partinin Genel Başkanı'nın Recai Kutan olması konusunda hemfikir olurken, genel başkan yardımcılarının da FP vitrinindeki isimlerden seçilmesi gerektiği üzerinde duruyorlar. Parti için 25 dolayında isim üzerinde duruluyor.

  FP'nin kapatılmasının ardından kurulacak yeni parti konusunda aktif devreye giren yasaklı lider Necmettin Erbakan, Abdullah Gül'ün ardından, adı parti liderliği için geçen Bülent Arınç'la görüştü. Erbakan, önceki gece Balgat'taki konutuna davet ettiği Arınç'a, bölünüp parçalanmanın ‘davaya’ vereceği zararları aktarırken, ‘‘Yahudiler'in dünyayı nasıl bölüp parçalayıp birbirine düşürdüğünü, sonra da nasıl yönettiğini’’ anlattı. Arınç da, kendisinden önce Erbakan ile görüşen Gül gibi bugüne kadar yapılan yanlışları anlatıp, bundan sonra aynı yanlışlarla yola devam edilmesinin mümkün olamayacağını söyledi.

  Kapatılan FP'nin kulislerinde, bugüne kadar gelenekçi ve yenilikçileri kendi liderliğindeki bir oluşumda bir arada tutabileceğine inanan Arınç'ın, böyle bir oluşuma sıcak bakmayan Erbakan ile yaptığı bu görüşmenin ardından gelenekçi kanattan iyice uzaklaşarak, yenilikçilere yaklaştığı konuşuluyor.

  3. PARTİ GÖKÇEK'TEN

  Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de önceki gün Recai Kutan ile görüştü. Gökçek, Kutan'a, ‘‘Birleşme sağlanamazsa ileride kendi partisini kurabileceğini’’ söyledi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı