Ege Haberleri

EGE

  Gelecekleri kurtuldu

  Hilmi DUYAR, (DHA)
  29 Ağustos 2009 - 00:00Son Güncelleme : 28 Ağustos 2009 - 22:03

  Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, bir süre önce düzenlenen ve Türkiye’ye örnek olan "Simge" projesinden sonra, "Karesi Umut Işığı" projesiyle bir ilke daha imza attı. Yaşları 17-35 arasında değişen risk altındaki 25 bayan meslek sahibi oldu.

  Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği geçen yıl "Simge" projesiyle, okulu yarıda bırakmış veya atılmış, 15-20 yaşlarında, suç işlemiş yada suça eğilimi olan 20 genci saptayarak, bilişim teknolojisi ile toplumsal rehabilite kursuna aldı. Kursu tamamlayan gençlere sertifika verildi işe yerleştirildi. Bu yıl hazırlanan "Karesi Umut Işığı" projesini Balıkesir Belediyesi, Balıkesir Barosu, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ve Türkiye İş Kurumu Balıkesir İl Müdürlüğü birlikte gerçekleştirdi. Yaşları 17-35 arasındarisk altındaki 25 bayan, 20 Nisan-26 Ağustos 2009 tarihleri arasında temel hukuk ve bilgisayar kullanımı eğitimlerine tabi tutularak Hukuk Sekreteri olarak yetiştirildi. Balıkesir Barosu eğitim salonunda teorik eğitim alan genç kızlar, hukuk bürolarında da pratik yaptı. Eğitimlerini tamamlayan hukuk sekreterlerine törenle sertifika verildi.

  Hayatımıza doğan güneş

  Kursiyerler adına konuşan Fatma Güney, projenin "hayatlarına bir güneş gibi doğduğunu" belirterek, kursa alınıncaya kadar umutsuzluk okyanusunun dalgalarına kapıldıklarını söyledi. Güney, "Bize açılan umut kapısı hepimizi sevindirdi. Kursa başladığımızda yetkililerden gördüğümüz ilgi hepimizi şaşırttı. Bu kadar sevildiğimizi ve düşünüldüğümüzü bu kurs sayesinde anladık. Kursa başladığımız anla şimdiyi karşılaştırdığımızda çok büyük değişiklikler oldu. Daha mutlu, daha yeterli, daha güvenli, herşeyden önemlisi birbirimize ve kendimize daha saygılı bireyler olduk. Kurs sonunda veda etmek çok zor. Ama biz veda etmiyoruz. Yepyeni bir yaşama merhaba diyoruz" dedi.

  Örnek teşkil etsin

  Balıkesir Emniyet Müdürü Coşkun Hayal, polisliğin artık güç kullanılan bir meslek olmadığını, toplumla işbirliği sağlayarak hizmet üreten bir kurum olduğunu hatırlattı. Hayal, "Geçen yıl halkın ve çeşitli kurumların desteğini alarak düzenlenen Simge Projesi ülkemizde bir ilk olarak Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından ulusal projeye dönüştürülmüştür. Karesi Umut Işığı Projesi de ülkemizde ilk defa yapılmıştır. Bu projemizin de tüm kurumlara ve sivil toplum kuruluşlarına örnek teşkil etmesini diliyorum" diye konuştu.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı