ANKARA HABERLERİ

Gelecek yıl kurban kesmek için gebe hayvanlara dikkat

Hürriyet Haber
23.11.2009 - 00:00Son Güncelleme :

Ankara İl Tarım Müdürü Ruknettin Ceyhun, “Vatandaşlarımız gelecek sene de kurban kesmek istiyorlarsa, kurban alırken gebe ve damızlık olmamalarına dikkat etmeli” dedi.

Hürriyet Haber

Ankara İl Tarım Müdürü Ruknettin Ceyhun, Ankara’da Yenimahalle Belediyesi tarafından Ankara Karşıyaka Hurdacılar Sitesine kurulan kurbanlık satış ve kesim yerleri ile aynı bölgede Ankara Veteriner Fakültesi tarafından oluşturulan kurbanlık gebe ve kontrol merkezinde incelemelerde bulundu.
Önce kurbanlık satış yerlerini gezen Ceyhun, burada özellikle Doğu Anadolu olmak üzere yurdun değişik yerlerinden Ankara’ya hayvan getiren küçük ve büyükbaş hayvan sahipleriyle konuştu ve onları hastalıklı, gebe ve damızlık hayvanlar konusunda uyardı.

Ceyhun, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Vatandaşlarımız gelecek sene de kurban kesmek istiyorlarsa, kurban alırken gebe ve damızlık olmamalarına dikkat etmeli” uyarısında bulundu.
Vatandaşları yaşı ermemiş ve hastalıklı hayvanları almamaları konusunda da uyaran Ceyhun, kurban satışı ve kesimi yapan vakıf ve derneklerin hayvanların büyük şehirlere getirmelerinin hastalıklara neden olduğunu, hayvan hastalıkların yüzde 40 daha fazla arttığı kış mevsiminde söz konusu vakıf ve derneklerinin hayvan getirmeyerek, hayvan varlığının olduğu yerlerde hizmet vermelerini önerdi.

Gebelik muayenesi

Ceyhun, daha sonra Yenimahalle Belediyesi ile Ankara Veteriner Fakültesi tarafından oluşturulan kurbanlık gebe ve kontrol merkezine gelerek, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Doğum ve Jinekoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr Erol Alaçam ve öğrencilerinden bilgi aldı. Alaçam ve öğrencileri burada büyükbaş hayvanı el yordamı ve ultrason yöntemiyle gebelik ve damızlık testi yaptı. Test sonucunda hayvanın gebe olmadığı anlaşıldı.

Ankara İl Tarım Müdürü Ruknettin Ceyhun, daha sonra Yenimahalle Belediyesi tarafından aynı bölgede oluşturulan hayvan kesim yerlerini de inceledi.

Ankara’da Yenimahalle Belediyesi tarafından Ankara Karşıyaka Hurdacılar Sitesine bulunan kurbanlık satış yerinde 280 çadır, 7 bini büyük baş, 3 bini küçük baş olmak üzere 10 bin hayvan bulunuyor. Büyük baş hayvanlar 2 bin 500 ila 3 bin 500 lira arasında değişirken, küçük baş hayvanlar 300 ila 600 lira arasında pazara çıkıyor.

VETERİNER HEKİM ODALARI KURBAN DESTEĞİ ALAMIYOR

ANKARA Veteriner Hekimler Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Duman, geçtiğimiz ay sonunda Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren kurban tebliğinde yer almasına karşın, veteriner hekimler odalarının yeterli maddi destek alamadığını ve bunun sonucunda kurban kesim yerlerinde yeterli sayıda veteriner hekim hizmeti veremediklerini söyledi.

Kurban bayramlarında her yıl bilinçsizce kesimler yapıldığını, hayvanların uygun olmayan gereçlerle kesildiğini anlatan Duman, bu hatalardan doğan ekonomik zararların büyük olabildiğine işaret etti.

Kurban tebliğinde yer almasına karşın, veteriner hekimler odalarının yeterli maddi destek alamadığını dile getiren Duman, bunun sonucunda kurban kesim yerlerinde yeterli sayıda veteriner hekim hizmeti veremediklerini söyledi. Duman, Ankara Veteriner Hekimler Odası tüm zor şartlara rağmen Ankara’daki kurban kesim yerlerinde 23 veteriner hekim görevlendirdiklerini söyledi ve “Gelecek yıllarda da kutlanacak olan kurban bayramlarında veteriner hekim sayılarını arttırmaları için hükümetimizden odalarımıza gerekli desteği vermesini umut ediyoruz” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Gelecek yıl kurban kesmek için gebe hayvanlara dikkat haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.


  ANKARA YOL DURUMU
  Ankara1 DERECE
  Yol durumu »
  ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:15
  • Guneş
   06:53
  • Öğle
   12:45
  • İkindi
   15:49
  • Akşam
   18:15
  • Yatsı
   19:42
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı