Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Geleceğin uçakları nasıl olacak?

  Hürriyet Haber
  07.09.2012 - 10:29 | Son Güncelleme: 07.09.2012 - 10:29

  Airbus'ın yaptığı endüstri tahminlerine göre gelecekte uçaklar çok daha dik açılarla inip kalkacak.

  Airbus 2050'de havacılığın nasıl olacağına dair tahminler içeren Smarter Skies adlı bir araştırma yayımladı.

  Şirket, uçakların daha dik açılarla inip kalkması sonucunda yaptıkları gürültünün azalacağını, daha az yakıt harcayacaklarını ve potansiyel olarak uçuş sürelerinin de kısalacağını söyledi.

  Şirket bu durumda daha kısa pistlerin kullanılabileceğini, bunun da havaalanlarının kapladığı alanı daraltacağını da söyledi.

  Bu tahminler Airbus'ın son uçağının özelliklerine pek de uymuyor. Çünkü şirketin piyasaya sürdüğü son uçak olan devasa A380, normalden daha uzun bir piste ihtiyaç duyuyor.

  Kayan jetler

  Airbus raporunda, uçakların kalkışında tekerlekli, kayganlaştırılmış pistlerin kullanılabileceği, kalkıştan önce uçağa bağlanan bu portatif pistlerin kalkış sırasında geride bırakılabileceği belirtildi.

  Şirketin araştırmacıları, bu sistemin daha dik kalkışlara imkan vereceğini ve jetlerin seyir yüksekliğine daha çabuk ulaşmalarını sağlayacağını düşünüyor.

  Raporda ''Mega şehirlerin dünyayı kapladığı bir dönemde, yer tasarrufu yapmak çok önemli olacak ve pistlerin kısalması havaalanlarının daha küçük alanlara sığmasını sağlayacak'' denildi.

  JLS Danışmalık şirketinden John Strickland, "Kısa pistler için oldukça radikal teknolojik gelişmeler gerekiyor'' dedi.

  Strickland ''En yeni uçak modelleri Airbus A380 ve Boeing 787. Bu uçaklar çok uzun mesafelere gidebilir, ancak bunu sağlayan özellikleri kısa pistlerden kalkmalarını da imkansız hale getiriyor. Ben kısa pist teknolojisinin uygulanabilirliği konusunda oldukça şüpheciyim'' dedi.

  Airbus'ın çıkardığı Smarter Skies adlı yayına göre, geleceğin uçaklarında hava koşullarını göz önünde bulundurarak en uygun rotayı otomatik olarak seçen sistemler olacak. Ayrıca uçaklar güneş enerjisi ve hidrojenle de çalışabilecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı