İZMİR HABERLERİ

Geleceğin sağlıkçılarından sağlık araç ve gereçleri

DHA
21.03.2017 - 11:35 |Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri, fizik derslerinde sağlık araç ve gereçleri tasarladı. Fizik öğretmeni Zeynep İlken Sezer'in yönettiği projede bir öğrenci, şoförlerin yol vermesi için daha büyük ve yukarıda siren lambaları olan ambulans yaptı.

Bornova'daki İzmir Anadolu Sağlık Meslek Lisesi (İzmir Sağlık Koleji) 9. ve 10. sınıf öğrencileri fizik öğretmenleri Zeynep İlken Sezer yönetimindeki projede, evlerinde kullanılmayan kağıt, plastik ve kartonlardan yeni nesil sağlık araç ve cihazları geliştirdi.

Proje fikrinin 9 ve 10. sınıflarda öğrencilerin dersleri daha yüksek motivasyonla takip etmesi düşüncesinden yola çıkarak ortaya çıktığını belirten Sezer, "10. sınıflarda elektrik konusu var. Öğrencilerime elektrik konusunu sevdirebilmek ve öğrencilerin düşünce yapısını biraz daha genişletebilmek için 'Sağlık ekipmanlarını elektrik devrelerinde nasıl tasarlayabiliriz' isimli bir proje hazırlamalarını istedim. Kendileri hayal edip, tasarlayıp, projelerini ortaya koydular. Öğrenciler böylelikle ileride meslek sahibi olduklarında kullanacakları cihazları da yakından tanımış oldular" dedi. Eğitimde ezberden yana olmadığını anlatan Sezer, "Ezber eğitimi arka plana atıp, öğrencilerin el becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalar yaptık. İleride vizyonları gelişeceği için eksik gördüğü noktalarda, 'Bu böyle olsa daha iyi olur' diyerek başka projeler geliştirebilirler" diye konuştu.

SÜRÜCÜLERİN BU AMBULANSI GÖRMEMELERİ İMKANSIZ

Proje kapsamında öğrenciler birbirinden ilginç projeler geliştirdi. Öğrencilerden Sezin Dalkıran, evdeki damacana ve diğer ev malzemelerini kullanarak ışıklı bir küvöz yaptı. Yenindoğan bebeklerin birçok sağlık sorunu yaşadığını anlatan Dalkıran, anne ve babalara moral vermek için ışıklı bir küvöz tasarladığını söyledi. Seyda Çakmakçı isimli öğrenci ise, sürücülerin yoğun trafikte arkalarından gelen ambulansı fark edebilmeleri açısından özel bir ambulans tasarladı. Siren lambası mevcut ambulanslardan daha yüksekte olan ambulansta, sesli uyarı mekanizmasını da güçlendirdiğini belirten Çakmakçı, "Birçok sürücü arkasından gelen ambulansı çoğu zaman fark edemeyebiliyor. Bu yüzden çok uzaktan bile fark edilebilen bir ambulans geliştirdim" diye konuştu. Sevdiye Dalkıran isimli öğrenci ise borudan bir MR geliştirdi. Öğrenci, yetişkin ve çocuk hastaların korkmamaları için cihazı farklı materyallerle süslediğini söyledi.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Geleceğin sağlıkçılarından sağlık araç ve gereçleri hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 21 Mart 2017 tarihinde saat 11 35’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Geleceğin sağlıkçılarından sağlık araç ve gereçleri haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

14 Kasım 2019, Perşembe
 • İmsak
  06:20
 • Güneş
  07:44
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:43
 • Akşam
  18:07
 • Yatsı
  19:26
Sayfa Başı