Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Geleceğin olimpik yüzücülerini yetiştiriyorlar

Olimpiyatlara sporcu gönderme başarısı gösteren İÇDAŞ Yüzme Takımı, ilköğretim okullarında yaptığı taramalarla altyapıya kabul ettiği 200 yeni öğrenciyi olimpiyatlar için hazırlıyor.

A.A.
SON GÜNCELLEME
İÇDAŞ Yüzme Takımı Teknik Direktörü Engin Sönmezoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çanakkale Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzu'nda yeni yüzücüleri yetiştirdiklerini söyledi.

Bu kapsamda Çanakkale bölgesindeki okulları taradıklarını, okulların, 1, 2 ve 3. sınıflarından öğrencileri seçtiklerini anlatan Sönmezoğlu, 6, 7, 8 ve 9 yaşında olan yaklaşık bin öğrenciyi havuza soktuklarını dile getirdi.

Sönmezoğlu, bu öğrencilerden yaklaşık 200'ünü Olimpik Sporcu Yetiştirme Merkezi'ne kaydettiklerini belirterek, altyapıyı oluşturmak, geleceğin sporcularını ve yüzücülerini yetiştirmek amacında olduklarını bildirdi.

“Amacımız olimpiyatlara, 1, 2, 3 veya kaç tane olursa sporcu yetiştirebilmek” diyen Sönmezoğlu, İÇDAŞ'ın çok büyük desteğinin olduğunu kaydetti.

Sporcuların seçiminde suya yatkın olup olmadıklarına önem verdiklerini ifade eden Sönmezoğlu, “Yüzme bilmesi hiç önemli değil bizim için. Hatta bilmemesi daha da iyi. Çünkü yanlış şeyleri düzeltmek çok zor oluyor. Ama biz hiç yüzme bilmeyen çocuğu alıp tamamen doğru bir şekilde kendimiz yetiştirdiğimizde çok daha verimli bir çalışma yapmış oluyoruz” dedi.

Sönmezoğlu, çocuğun suyu sevmesinin de seçimlerinde etkili olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Esneklik de bizim için çok önemli. Bir takım kriterlerimiz var. Kol boyu, annenin ve babanın boyu. Genetik yapısından hiç olmasa bir miktar haberdar olmak için. Baktığımız şeyler bunlar. Ama söylediğim gibi bizim için önemli olan sudaki yatkınlık, suyu sevip sevmediği. İnşallah bu seçtiğimiz çocuklar arasından ben ümitliyim hiç olmasa birisi, ikisi, belki de beşini, önümüzdeki senelerde düzenlenecek olimpiyatlara yollamak istiyoruz. Bizim de, olimpik sporcu yetiştirme merkezinin de amacı bu. Yüzme çok zor bir spor. Oyun yok, karşılıklı bir vücut teması yok. Basketbol ve futbolda olduğu gibi bir spor olmadığı için aslında çok zor bir spor. Bu nedenle velilerin çocuklarını ısrarla yüzdürmeleri, onları havuza getirmeleri gerekiyor. Biz arada sırada oyun içinde serbest bırakıyoruz. Sıkmadan, havuzda oyunla motive etmeye çalışıyoruz. Bu yüzden velilerden istediğimiz tek şey sabır.”

“Olimpiyatlara katılan sporcumuz var”

Pekin Olimpiyatları'na katılan Ediz Yıldırımer'i 12 yıl çalıştırdığını belirten Sönmezoğlu, sporcunun Pekin Olimpiyatları'na giden en genç sporcu olduğunu anımsattı. Sönmezoğlu, şöyle dedi:
“14 yaşında olimpiyatlara gitmişti. Avrupa'da gençlerde 800 metrede birinci, bin 500 metrede de üçüncü olmuştu. Bu yüzmede Türkiye'nin şimdiye kadar kazandığı en büyük başarıydı. Yıldırımer, şu anda Amerika'da yaşıyor. Türkiye adına yarışıyor, ama Amerika'da öğrenimine devam ediyor. Fakat Amerika'ya gittikten sonra çok fazla gelişmedi dereceleri. Biz yaklaşık 4 sene önce (B) barajını çok rahat geçmiştik olimpiyatlarda. Şimdi çok zor biçimde geçti. Ama yine de mutluyuz. Hiç olmazsa 2. defa olimpiyatlara gidiyor. Zor bir iş olimpiyatlara gitmek. Bu sene Londra'da yapılacak. Güzel bir derece bekliyoruz kendisinden.”

Anafartalar Olimpik Yüzme Havuzu'nda antrenörler Nehir Çakır ve Çağrı Kılıç ile 200'ü altyapı, 25'i (A) ve (B) takımları, 18'i de yunuslar olmak üzere 243 sporcuyu çalıştırdığını kaydeden Sönmezoğlu, amaçlarının olimpiyatlara sporcu yetiştirmek olduğunu sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz