ANKARA HABERLERİ

Geleceğin mesleği Sağlık Yöneticiliği

Hürriyet Haber
23.04.2016 - 14:04Son Güncelleme :

Özel hastanelerin sayısının artması ve sağlık turizminin gelişmesiyle birlikte sağlık yöneticiliği mesleği değer kazanmaya başladı. Birçok üniversite de bu doğrultuda sağlık işletmeciliği bölümü açarak, sektöre personel istihdamı sağlıyor.

Hürriyet Haber

Gelişen tıp teknolojisiyle birlikte sağlık sektörü de oldukça hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Özel hastanelerinde sayısının artması ve sağlık turizminin gelişmesi, başarılı sağlık yöneticileri ihtiyacını da ortaya çıkardı. Üniversitelerde de Sağlık İşletmeciliği bölümleri açmaya başladı. Geleceğin en önemli meslek dalları arasında görülmeye başlanan sağlık yöneticiliği hakkında bilgi veren Özel Göz Hastaneleri ve Merkezleri Derneği Başkan Yardımcısı Pelin Yılık, bölümün daha önce birkaç üniversitede olduğunu ancak mesleğin öneminin artmasıyla sayılarının artmaya başladığını söyledi.

DONANIMLI PERSONEL İHTİYACI

Üniversitelerde lisansüstü eğitim düzeyinde sağlık işletmeciliği bölümlerini açılmasının sektöre fayda sağladığına dikkat çeken Yılık şunları söyledi:
“Yüksek Öğretim Kurulu verilerini incelediğimizda 2015-2016 yılları arasında yeni açılan toplam 272 bölümden 31’inin ‘Sağlık Yöneticiliği’ olduğunu görüyoruz. 2015’te toplam 5 Sağlık Yöneticiliği bölümü açılmışken, 2016’da bu rakam 26’ya yükseliyor. Bölümlerde verilen son derece geniş ve nitelikli dersler veriliyor. Sağlık yöneticiliği mesleğini seçenlerin, epidemiyoloji, anatomi, finans yönetimi, insan kaynakları yönetimi, halkla ilişkiler, sağlık hukuku, hizmet pazarlaması, lojistik ve tedarik yönetimi gibi alanlarda da eğitim alarak kendilerini geliştirmeleri de gerekiyor.”

KOŞULLARA HAZIR OLMALI

Başarılı bir sağlık yöneticisi olmanın ipuçlarını anlatan Yıllık, “Yeni teknolojilerin ortaya çıkması ve özellikle sağlık turizminin öneminin artması, sağlık yöneticilerinin de kendilerini günümüz koşullarına hazır hale getirmeleri ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Yöneticilerin başarılı olabilmeleri için ileriyi gören, analizci, sektörü doğru değerlendiren bakış açısına sahip olmaları şart” diye konuştu.

Etiketler: yönetici

Yasal Bilgilendirme

Ankara haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Ankara ilinden Geleceğin mesleği Sağlık Yöneticiliği hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 23 Nisan 2016 tarihinde saat 14 04’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Geleceğin mesleği Sağlık Yöneticiliği haberi güncellenecektir.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

03 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:00
 • Guneş
  07:46
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:06
Sayfa Başı