Geleceğin iletişimcilerine anlamlı destek

Hürriyet Haber
22 Şubat 2017 - 15:11Son Güncelleme : 22 Şubat 2017 - 15:12

Aydın Doğan Vakfı’nın, iletişim fakültesi öğrencilerinin geleceğin çağdaş medya liderleri olarak yetişmelerine destek vermek amacıyla her yıl düzenlediği Genç İletişimciler Yarışması’nın 28’incisi, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde gerçekleştirilen törenle sonuçlandı.

37 üniversitenin İletişim Fakültelerinden Yazılı, Görsel, İşitsel, Reklam, Halkla İlişkiler ve İnternet Yayıncılığı dallarında 1295 öğrencinin 772 çalışmayla katıldığı yarışmada, Seçici Kurullar 118 projeyi ödüle değer buldu.

 

‘Dijital Dönüşüm ve İletişim’ tartışıldı

 

28. Genç İletişimciler Yarışması’nın Ödül Töreni öncesinde CNN Türk TV editörü ve programcısı Şirin Payzın’ın moderatörlüğünde, Hürriyet Gazetesi Köşe Yazarı Kanat Atkaya, hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi ve Posta Gazetesi’nden Mehmet Coşkundeniz’in katıldığı ‘Dijital Dönüşüm ve İletişim’ konulu bir de panel düzenlendi.

 

Hanzade Doğan Boyner: “Teknoloji değişse de iletişimin özü aynı kalıyor”

 

Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner, ödül töreninin açılışında yaptığı konuşmada teknolojinin ve dijitalleşmenin hayatımızı ve iletişimi ne yönde değiştirdiğinden bahsetti. “Doğan Online ve Hepsiburada.com gibi, Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinin kurucusu kimliğimle söylüyorum: Teknolojinin bize sunduğu olanaklar tartışılmaz. Gittikçe dijitalleşen dünyada bireyler güçlendi, sınırlar kalktı, bilgiye erişim kolaylaştı, bilgi çoğaldı. Tüm bu kazanımlar çok değerli. Ancak dijitalleşmeyle gelen bir kavram var; ‘post-truth’ ya da sanal gerçeklik… Hepimizin bu kavrama temkinli yaklaşması gerektiğini düşünüyorum. Sanal gerçekliğin toplumları etkisi altına alması belli riskleri beraberinde getiriyor. Dijitalleşme, her alanda olduğu gibi iletişim disiplininde de belli dönüşümlere yol açtı. İletişim profesyonellerinin iş yapış biçimleri değişti. Fakat iletişimin özü aynı kaldı. O öz, samimiyet ve gerçeklikten oluşuyor.”

 

 

28. Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni’nde heyecan doruktaydı

 

Lisans öğrencilerinin 2016 – 2017 ders yılında yaptıkları çalışmalarla katıldıkları yarışmanın ödül törenine; Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan, Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner, Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi M. Erol Çamur, Hürriyet Gazetesi Yayın Direktörü Fikret Ercan, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Fügen Toksü, Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş’un da aralarında bulunduğu Doğan Medya Grubu yöneticileri, rektörler, dekanlar, gazeteciler, öğretim görevlileri ve finale kalan öğrenciler katıldı.

 

Sunuculuğunu Ziya Kürküt’ün yaptığı 28. Genç İletişimciler Yarışması Ödül Töreni’nde ilk ödülleri, 6 ana daldan ilki olan yazılı dalda; “Haber-Haber Araştırma” kategorisindeki ilk üç ödül Aydın Doğan Vakfı Onursal Başkan Vekili Sema Doğan tarafından verildi.

 

Haber – Haber Araştırma

 

Birincilik: Ozan Ömer Kadüker, ‘Türkiye'nin İlk Medya Trolü; Levent Oran’, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Hatice Arslan, ‘Kızının Kahramanı Yılın Babası Oldu’, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Bülent Kül, ‘Mangalın Alevi Onların Alınteri’, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Röportaj

 

Yazılı dalın “Röportaj” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan Boyner verdi.

Birincilik: Selin Maden, ‘Ev Kadınıydı Pilot Oldu’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Sinem Tosun, ‘Gümüşhane'nin Fırıncısı National Geograpich'in Ödüllü Fotoğrafçısı’, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Alp Eren Kaya, ‘Foto-Röportaj / Dikmen Vadisi: Köprünün Öte Tarafındaki Hayatlar’, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Mizanpaj

 

Yazılı dalın “Mizanpaj” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Turgay Olcayto ve Kadir Has Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman verdi.

Birincilik: Işıl Kaptan, ‘Genç İfade Gazetesi Manşet Tasarımı’, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Vedat Esendere, ‘Sinema Kadrajından Geleceğe Umutla, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Ozan Oğuz Kurt, ‘GazeteYeditepe-Kapak Tasarımı’, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Spor

 

Yazılı dalın “Spor” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sedat Ergin ve Yeditepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Canan Aykut Bingöl verdi.

Birincilik: Erdi Tufan, ‘Turuncu Yarınlar’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Burak Altunsaray, ‘İlklerin Kadını Gülçin Erdiş: “Ben hayatla mücadele etmeyi seçtim”, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Emin Kuvat, Muhammet Bey, 'Yolu Asfalttan Geçen Çocuklar', Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Fotoğraf

 

Yazılı dalın “Fotoğraf” kategorisinde kazanan öğrencilere ödüllerini Gazeteciler Cemiyeti Eski Başkanı Orhan Erinç ve Maltepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şahin Karasar verdi.

Birincilik: Coşkun Kan, ‘Mecburiyet Caddesi’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Ozan Yazar, ‘Sis Balıkçısı’, Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Galip Ezberci, ‘Tutunamıyorum Artık’, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

28. Genç İletişimciler Yarışması ikinci ana dalı olan görsel dalın ödüllerini Umur Birand verdi.

 

 

Televizyon Haberi

 

Birincilik ‘Mehmet Ali Birand’ Ödülü: Gözde Deniz, Kezban Kızıl, Sultan Soysal, ‘Ringlerin Gündelikçi Şampiyonu’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Anıl Caner Gürbüz, Dilhan Keskin ‘Tinerci Mustafa’, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Asel Akmatalieva, ‘Kırgız Şırdağı’, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Görsel dal belgesel kategorisi ödülleri CNN Türk Genel Müdür Erdoğan Aktaş tarafından verildi.

 

 

Belgesel

 

Birincilik: Barış Bilir, Enes Ergün, Saffet Güneş, Salisar Çamyar, ‘Etfal’, Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Caner Özarslan, ‘Bademler’, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Cevat Cengizhan Onat, Mehmet Can İncedal, ‘Tarlataban’, Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi

Genç kızların eğitim yoluyla güçlendirilmesi için çalışmalar yürüten Aydın Doğan Vakfı, bu çalışmaları tüm iş platformlarında önceliklendirmeyi hedefliyor. Bu amaçla bu yıl Genç İletişimciler Yarışması’nda “Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” başlığı altında kabul edilen kısa film ve belgesel projelerinden kazanana ödülünü CNN Türk Program Koordinatörü Direktörü Aslı Öymen verdi.

 

 

“Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya”

 

Gökhan Öcal, ‘Süheyla’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

“Kısa Film” kategorisindeki ödülleri D-SMART Blue TV Genel Müdürü Aydın Doğan Yalçındağ verdi.

 

Kısa Film

 

Birincilik: Ecem Dalyan, ‘Ayak-kabı’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Osman Oğuz Koral, ‘İstop’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Vedat Oyan, ‘Mavera’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Yarışmanın son ana dalı olan işitsel dalın ödülleri Hürriyet Gazetesi Yazarı Ertuğrul Özkök tarafından verildi.

 

Radyo Haber Spikerliği

 

Birincilik: Berkin Güvendik, ‘Günün Ardından’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Abdullah Kasım Aytekin, ‘Radyo Üniversite Ana Haber’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Serdar Er, ‘Radyo Üniversite Haber Bülteni’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

“Radyo Programcılığı” kategorisindeki ödülleri ise Müzik Kanalları Genel Yayın Yönetmeni Şafak Ongan verdi.

 

Radyo Programcılığı

 

Birincilik: Doğa Bekiroğlu, ‘Doğa Bekiroğlu ile Cazlı Geceler’, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Mustafa Celal Safalı, Berkin Güvendik ‘Anadolu'ya Hasret Türküler’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Gökhan Öcal, ‘Futbol Çölünde Bir Vaha Aykut Kocaman’, Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Reklam dalında ödüllerin verilmesiyle devam eden törende bu ana dalın ilk iki kategorisindeki ödülleri ise Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve Köşe Yazarı Doğan Hızlan tarafından verildi.

 

 

Reklam Filmi Senaryosu

 

 

Birincilik: Sena Yeniçeri, ‘Head&Shoulders Reklam Filmi’, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Buğra Yağız Kıraç, Can Akalın ‘OMO-Öğretmen Çocuk’, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Betül Silindir, Meriç Özyön, ‘Durex- Yemek/Gezi’, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Basın Reklamı

 

Birincilik: Tamer Kılıç, Zeynep Sakallıoğlu, ‘SanDisk İlan’, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Hande Özgül, İpek Ağma, Zeki Oytun Vural ‘Unicef-Çocuk İşçiliği’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Betül Silindir, Merve Güler ‘Kolay Kurulum’, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Sami Batuhan Boz, ‘Mesaj Alındı’, Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: G. Buse Koca, ‘Bioxcin-Saçlarınız Tarakta Kalmasın’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

“İnternet Reklamı” kategorisindeki ödülleri Hürriyet Gazetesi Yayın Direktörü Fikret Ercan verdi.

 

İnternet Reklamı

 

Birincilik: Cem Ilgazlı, Gökhan Kesmen, Pelin Özkaya ‘Nivea Sun Tam Size Göre!’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Tamer Kılıç, Zeynep Sakallıoğlu ‘Eşsiz Hayvanlar’, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Erkan Batuk, ‘Dünya Başına Yıkılmasın!’, Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi

Reklam dalının bir diğer kategorisi olan “Reklam Kampanyası Büyük Ödülü“ ise Reklamcı Jeffi Medina tarafından verildi.

 

Reklam Kampanyası Büyük Ödülü

 

Burcu Yurtseven, Efe Tatlıcı, Melike Saray Vehap Batuhan İns, ‘Tanem Kuruyemiş: ''Yeni Nesil Atıştırmalık'', Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi

Bu sene ilk kez verilen “Suzuki Reklam Kampanyası Büyük Ödülü”nü Suzuki Genel Müdürü Ümit Karaarslan verdi.

 

Suzuki Reklam Kampanyası Büyük Ödülü

 

Abdoulaye Gning, ‘Suzuki-Özgürlük Yolunuzda’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

İnternet yayıncılığı dalında “İnternet Sitesi” kategorisinde yarışan genç iletişimcilere ödülleri Aydın Doğan Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Erol Çamur tarafından verildi.

 

 

İnternet Sitesi

 

Birincilik: Beste Yıldırım, Selim Burunkaya, Sema Güngören ‘Asırlık Yadigarlar’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Ozan Ömer Kadüker, ‘insanhane.com’, Kocaeli Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi

Üçüncülük: Abdulkadir Onur Köseoğlu, ‘Esra Kazmirci Mimarlık Kurumsal Websitesi’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Blog

Birincilik: Satı Kaya, ‘Expo Günlüğüm’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Bilgehan Altuntaş, Burçin Uğuz, Tuğçe Beydoğan, Tuğçe Çoşgun, ‘Kritik İncelemeler’, Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Sid Ali Mohamed, ‘Türkiye'de Yeniyiz Biz’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

“Sosyal Medya Projesi” kategorisinde kazananlara ödülleri hepsiburada Ticari Grup Başkanı Emre Ekmekçi tarafından verildi.

 

 

Sosyal Medya Projesi

 

Birincilik: Enes Ünal, ‘Winnerview’, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Emre Diktire, Taha Yıldız ‘Evinden Uzakta’, Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Yiğit Gürbüz, ‘Annelerin İçinde İyilik Var’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

 

İnternet Medya Sitesi

 

Birincilik: Buğra Hantop, Doruk Demirüstü, Seray Yücel, Uğur Özdemir ‘minimalistfil.com’, Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Ejaz Kadry, ‘Bilgi-Bedava.net’, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Mert Demir, Tolga Cihan, ‘www.ezberbozanlar.com’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

 

Yarışmanın diğer bir ana dalı olan halkla ilişkiler dalında 3 kategoride ödüllerin verilmesiyle devam eden törende, “Kurumsal İletişim Projesi” ödülleri Doğan Holding Kurumsal İletişim Başkan Yardımcısı Ahter Kutadgu tarafından verildi.

 

Kurumsal İletişim Projesi

 

Birincilik: Anıl Şencan, Çağlar Yıldırım, Kadriye Onbaş, Sernur Karaoğlu, ‘Yaşaması Söylemesinden Daha Zor’, Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Gözde Güre, Melek Bayraktar, Nursena Savran, Seda Delimehmet, ‘Mizahtan Gelen Sanat’, Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Adil Sezer, Burak Erdoğan, Mustafa Sayın, Raşit Fırıloğlu, ‘Finans Kulüp - Anlaşılır Finans, Erişilebilir Finans Kulübü’, Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi

Halkla ilişkiler dalında “Ürün-Hizmet Tanıtım Projesi” kategorisindeki ödüller TÜHİD Yönetim Kurulu Başkanı Fügen Toksü tarafından verilirken, “Sosyal Sorumluluk Projesi” kategorisinde kazananlar ödüllerini Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş’tan aldılar.

 

Ürün-Hizmet Tanıtım Projesi

 

Birincilik: Burak Gören, Ferhat Ergül, İsmail Tayyar, Talha Sözeri, ‘GAGOZ Ürün-Hizmet Tanıtım Projesi’, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi

İkincilik: Elif Erva Altay, Yusuf Caner Saka, ‘Saf Glutensiz Bebek Maması’, İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Erhan Demirel, Hızır Ali Kasap, Melek Bayraktar, Nursena Savran, ‘Sohbetin Vazgeçilmezi’, Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi

“Sosyal Sorumluluk Projesi” kategorisindeki ödülleri Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sevda Alankuş verdi.

 

Sosyal Sorumluluk Projesi

 

Birincilik: Emre Sarı, ‘Yaz Kızım’, Kocaeli Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi

İkincilik: Beste Yıldırım, Çağla Uysal, Necdet Arıkan, Selim Burunkaya, ‘Bana Biraz Renk Ver’, Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üçüncülük: Büşra Meliha Hallaç, Didem Ekici, Kübra Daloğlu, Mehmet Önel, ‘O.K. İnsan Hakları Sosyal Sorumluluk Projesi’, Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi

2016 ödüllerinin sahiplerini bulmasının ardından tören; ödülleri kazanan öğrencilerin yetişmesinde sağladığı değerli katkılar nedeniyle iletişim fakültesi dekanlarına Aydın Doğan Vakfı Başkanı Hanzade Doğan Boyner tarafından beratların verilmesiyle sona erdi.

 

Birincilik Ödülleri:

 

Aydın Doğan Vakfı Ödül heykelciği, 1000 TL’lik para ödülü ve 500 TL

hepsiburada hediye çeki

 

 

İkincilik Ödülleri:

Aydın Doğan Vakfı Ödül heykelciği, 200 TL’lik para ödülü ve 300 TL

D&R hediye çeki

 

 

Üçüncülük Ödülleri:

 

Aydın Doğan Vakfı Ödül heykelciği, 150 TL’lik para ödülü ve 200 TL

D&R hediye çeki

 

Reklam Kampanyası Ödülü: Aydın Doğan Vakfı Ödül heykelciği, 1500 TL’lik para ödülü ve 500 TL hepsiburada hediye çeki

 

Suzuki Reklam Kampanyası Büyük Ödülü: Aydın Doğan Vakfı Ödül heykelciği, Suzuki’den 3000 TL’lik para ödülü

 

“Güçlü Kızlar, Güçlü Bir Dünya” Ödülü: Aydın Doğan Vakfı Ödül heykelciği, 1000 TL’lik para ödülü ve 500 TL hepsiburada hediye çeki

 

28. Genç İletişimciler Yarışması’na katılan fakülteler

 

Adnan Menderes Üniversitesi İletişim Fakültesi

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi

Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi

Atatürk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi

Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi

Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi

Giresun Üniversitesi Tirebolu İletişim Fakültesi

Gümüşhane Üniversitesi İletişim Fakültesi

İnönü Üniversitesi İletişim Fakültesi

İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi

İstanbul Aydın Üniversitesi İletişim Fakültesi

İstanbul Şehir Üniversitesi İletişim Fakültesi

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi İletişim Fakültesi

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi

Karadeniz Teknik Üniversitesi İletişim Fakültesi

Kastamonu Üniversitesi İletişim Fakültesi

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi İletişim Fakültesi

Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi

Maltepe Üniversitesi İletişim Fakültesi

Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi

Mersin Üniversitesi İletişim Fakültesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi İletişim Fakültesi

Pamukkale Üniversitesi İletişim Fakültesi

Sakarya Üniversitesi İletişim Fakültesi

Selçuk Üniversitesi İletişim Fakültesi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi İletişim Fakültesi

Uşak Üniversitesi İletişim Fakültesi

Üsküdar Üniversitesi İletişim Fakültesi

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi

Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi

Yeni Yüzyıl Üniversitesi İletişim Fakültesi



    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı