MANİSA HABERLERİ

Geleceğin bilim adamları destek bekliyor

DHA
10.04.2016 - 12:34Son Güncelleme :
DHA

MANİSA'da üstün yetenekli çocukların eğitim gördüğü Bilim ve Sanat Merkezi'nin Müdürü Özgür Emeksiz, ellerinde patent almayı bekleyen projeler olduğunu belirterek, bunun için hayırseverlerin desteğine ihtiyaçları olduğunu söyledi.

Manisa Bilim ve Sanat Merkezi'nde, 714 öğrenci, 6 ayrı branşta eğitim görüyor. Zeka düzeyi yüksek öğrencilerin sınavla seçilerek girdiği okulda eğitim gören öğrenciler, uyum programışla başladıkları eğitimlerinde zamanla proje üretme aşamasına kadar geliyor. Manisa Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Özgür Emeksiz, ellerinde öğrenciler tarafından tasarlanan pek çok proje olduğunu belirtip, bunların patentlerini alabilmek için hayıseverlerden destek beklediklerini söyledi. Bilim Sanat Merkezi'nde bir çok öğrencinin çeşitli projeler üretip yarışmalara girdiğini ve Türkiye dereceleri elde ettiğine dikkati çeken Emeksiz, "En son 2015 Mayıs ayında yapılan mobilya tasarım yarışmasında bir öğrencimiz 'Çok Amaçlı Puf Projesi ile Türkiye birinciliğini kazandı. Bunun gibi çeşitli projelerde Türkiye derecelerimiz var. Yarışmalarda dereceye giren projelerimiz için bazı firmalar bize destek olup, e projelere patent alacaklarının sözünü vermelerine karşın, halen bir sonuç alamadık. Şu an elimizde patent alınmayı bekleşyen beş projemiz var. Patent almak çok masraflı bir iş. Merkezimizin bu masrafı kaldırabileceğini sanmıyorum. Firmalarımızdan merkezimizi ziyaret edip, ürettiğimiz projelerimizi incelemelerini istiyoruz. Ürettiğimiz projelerin hem kendi sektörlerine hem de ülkemize yararı olacağına inanıyoruz" diye konuştu.

ROBOT İÇİN DESTEK İSTEDİ

Yarışmalara kısıtlı imkanlarla hazırlandıklarını da ifade eden Emeksiz, "Özellikle robot yarışmalarına geçtiğimiz yıllarda merkezimiz bir robotla katılabiliyordu. Sonra yaptığımız bazı ziyaretlerde elde ettiğimiz destekle bu sayısını üçe çıkardık. Bir yarışmaya katılacak robotu hazırlamak 2 bin 500 ile 5 bin arasında bir maliyetg erektiriyor. Çünkü bu robotların bazı parçaları, yazılımları yurtdışından geliyor. Mesela merkezimiz yarışmaya bir robotla katılırken, özel okullar veya büyükşehirlerdeki bilim ve sanat merkezleri en az 15 robotla katılıyor. Tabiki bu da yarışmadaki rekabeti düşürüyor. Yaşadığımız sıkıntılara rağmen yinede Türkiye dereceleri elde etmekten gurur duyuyoruz. Robotlar konusunda hayırseverlerimizin desteğine ihtiyacımız var. Merkezimizde en az 15 robot bulunması, yarışmalardaki derece sayısını da daha da artıracak" dedi. Emeksiz, önümüzdeki mayıs ayı sonunda Kayseri'de Türkiye genelindeki Bilim ve Sanat Merkezleri ve okullar arasında yapılacak robot yarışmasına katılacaklarını ve bu konuda hayırseverin desteklerini bekliyoruz" diye konuştu.

TANITIMA AĞIRLIK VERİLECEK

Emeksiz, önümüzdeki ay içerisinde Bilim ve Sanat Merkezi'nin tanıtmak ve yaptığı çalışmalar hakkında toplumu bilgilendirmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini açıkladı. Etkinlikler sayesinde merkezlerine sponsor bulmayı da hedeflediklerini söyleyen Emeksiz, şöyle devam etti:

"Projelerimizi tanıtmak ve görücüye çıkarmak için bir sergi düzenlemeyi hedefliyoruz. Velilerimize bilim ve sanat merkezlerinin neler yaptığı konusunda bilgilendirmek için eğitim toplantıları düzenleyeceğiz. Yeni geleceğin bilim adamlarını belirlemek içinde il genelinde okullar arasında yarışmalarımız olacak. Kendimizi ne kadar çok uyu tanıtırsak, merkezimize destek olacak hayırseverlerimize de o kadar kolay ulaşmış oluruz."

İlker KILIÇASLAN / MANİSA, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Manisa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Manisa ilinden Geleceğin bilim adamları destek bekliyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Nisan 2016 tarihinde saat 12 34’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Geleceğin bilim adamları destek bekliyor haberi güncellenecektir.

MANİSA NAMAZ VAKİTLERİ

11 Mayıs 2018, Cuma
 • İmsak
  04:18
 • Guneş
  05:56
 • Öğle
  13:13
 • İkindi
  17:02
 • Akşam
  20:18
 • Yatsı
  21:49
Sayfa Başı