ANKARA HABERLERİ

Geleceği görmek için Ankara’ya geldiler

Hürriyet Haber
07.08.2009 - 20:10Son Güncelleme :

TÜRKİYE Körler Vakfı’nın Türk kültürünü tanıtmak amacıyla başlattığı "Gelecek İçin Görme" projesi kapsamında, İtalya, Sırbistan, Litvanya gibi ülkelerden Türkiye’ye davet edilen 35 genç, başkenti gezdi.

YEREL HABERLER ANKARA

Hürriyet Haber

Türkiye Körler Vakfı Genel Başkanı Şükrü Yurdakan, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında başlattıkları projede, yabancı gençleri, Türk kültürünü tanıtmak amacıyla Türkiye’den katılan altı gençle bir araya getirdiklerini belirtti.Gençlerin, italya, Litvanya, Bulgaristan, Gürcistan, Azerbaycan, Sırbistan ve Makedonya’dan geldiklerini kaydeden Yurdakan, projeye katılan 35 gencin, daha önce gençlik projelerine katılmamış veya uluslararası bir deneyimi olmayan ve imkanı kısıtlı gençler arasından seçildiğini anlattı.Projeyle, genelde gençlerin aktif vatandaşlığını, özelde ise Avrupa vatandaşlığını güçlendirmeyi, özellikle Avrupa Birliği’nde toplumsal uyumu sağlamak için gençler arasındaki dayanışma, tolerans ve hoşgörü duygusunu geliştirmeyi, farklı ülkelerdeki gençlerin karşılıklı anlayış duygusunu güçlendirmeyi amaçladıklarını vurgulayan Yurdakan, sözlerini şöyle sürdürdü:"Türkiye’nin, Avrupa Birliği’ne üyelik sürecinde konumunun netleştiği sürece girdiği bir dönemde bu etkinliğin yapılmasının anlamlı olacağını düşündük. Ayrıca ülkemizin birliğe üyeliği ile bu yapının çok daha farklı bir boyut kazanacağına inanıyoruz. Bu nedenle biz, gençlerin düşüncelerini özgürce ve rahat bir şekilde aktarabilecekleri bir ortamı hazırlamak istiyoruz. Gençler, empati kurarak, bu projeyle birbirlerini kültürel, sosyal ve fiziksel olarak anlayacaklardır. Gençlerde her alanda eşitliğin amaçlandığı toplumsal bilinç oluşacaktır. Kültürel ve sosyal etkileşim ve paylaşımda bulunacak gençler, ’farklı’ olana saygı ve hoşgörü gösterilmesini öğrenecekler."Projenin, gençleri engelli insanlara, diğer kültürlere, geleneklere ve değerlere saygılı olmaya ve onları anlamaya yönelteceğine inandıklarına değinen Yurdakan, gençlere, bir hafta boyunca birinci ve ikinci Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni, ODTÜ ve Bilkent üniversitelerini, ankara Kalesi’ni, Anıtkabir’i ve Ayaş kaplıcalarını gezdirdiklerini belirtti.Yurdakan, ayrıca yabancı gençlerin görme engellilerle farklı etkinliklere de katıldıklarını dile getirerek, böylece gençlerin, görme engellilerin yaşadıkları sorunları anlamalarının sağlandığını kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Geleceği görmek için Ankara’ya geldiler haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

16 Aralık 2017, Cumartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:57
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:18
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  19:08
Sayfa Başı