İZMİR HABERLERİ

"Geleceği Birlikte Kuruyoruz" İzmir Buluşması (3)

AA / Ramazan Ercan
01.12.2014 - 13:40Son Güncelleme : 01.12.2014 - 13:40

- CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu: "CHP iktidarında ilk 4 ayda çıkaracağımız kanunlardan birisi temiz siyaset yasası olacak. Siyasette ahlak yasası olacak. Bu yasayı çıkaracağız, ilkelerini koyacağız" - "Mahkemeden karar çıkaracaklar, yasaklanacakmış. İstediğin yerden istediğin kararı çıkar. Hiçbir CHP'li buna uymayacaktır. Sizin hırsızlıklarınızı teşhis etmek bizim boynumuzun borcudur" - "Kendilerine saray yapıyorlar. Kimin parasıyla yapıyorsun bu sarayı. Ermenek'te lastik ayakkabısı yırtık Recep amcanın parasıyla yapıyorlar bu sarayı" - "Biz bu ülkeyi siyasetçiler millete hizmet etsin diye kurduk. Çok partili sistemin asıl amacı budur. Kendinize saraylar kurun diye, saraylar yapın diye bu ülke kurulmadı"

AA / Ramazan Ercan

İZMİR (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidar olmaları halinde ilk 4 ayda "temiz siyaset yasasını" çıkaracaklarını belirterek, "Siyasette ahlak yasası olacak. Bu yasayı çıkaracağız, ilkelerini koyacağız" dedi.

Kılıçdaroğlu, Fuar Kültürpark'ta düzenlenen CHP'nin "Geleceği Birlikte Kuruyoruz" İzmir Buluşması'nda yaptığı konuşmada, milletin hırsız siyasetçiden bıktığını, "yeter" diyenlerin yönünün CHP olduğunu savundu.

Türkiye'nin yeniden bir araya gelmesi, temiz siyasetin egemen kılınması gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Erdoğan Bayraktar, 'masumum' diyor. Masumsan sen çıkıp televizyonların önüne 'ne talimatı verdiyse başbakan verdi ben de onun gereğini yaptım, asıl istifa etmesi gereken ben değilim başbakandır' demedin mi, dedin. Niye şimdi kıvırıyorsun? Yapmadıysan 'bir şey yapmadım' de. Sana hangi talimatlar niçin, neyin karşılığında verildi? Dönemin başbakanı telefon ediyor 'kupon araziler benim bilgim dışımda satılmayacak' diyor. Sen nasıl bir adamsın, nasıl bir üniversite mezunusun. Bir başbakan telefon edecek 'benim bilgimle satacaksın' diyecek? Niye onun bilgisiyle satılacak, malı götürmek için. Sen de ona aracılık etmiyor musun? Onun söylediklerini yerine getirmiyor musun? Sen de en az onun kadar suçlusun. Kaçacak hiçbir yerin yoktur Erdoğan Bayraktar. Hırsızın önüne yatan İçişleri Bakanı olur mu arkadaşlar. Böyle bir tablo var. O nedenle bütün yurttaşlarıma sesleniyorum. Türkiye'nin yeniden bir araya gelmesi lazım. Temiz siyaseti egemen kılmamız lazım." diye konuştu.

CHP'nin iktidar gelmesi durumunda ilk 4 ayda çıkaracağı kanunlardan birinin "temiz siyaset yasası" olacağını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Siyasette ahlak yasası olacak. Bu yasayı çıkaracağız, ilkelerini koyacağız" dedi.

Vatandaşın hükümeti, ülkeyi yönetmesi için göreve getirdiğini, iktidarın Türkiye'yi dünyaya rezil ettirdiğini savunan Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

"Ülkeyi soymakla kendisini yükümlü sayan bir siyaset anlayışı olabilir mi? Mahkemeden karar çıkaracaklar, yasaklanacakmış. İstediğin yerden istediğin kararı çıkar. Hiçbir CHP'li buna uymayacaktır. Sizin hırsızlıklarınızı teşhis etmek bizim boynumuzun borcudur. Herkes bunu böyle bilsin. Ne yapıyorlar, kendilerine saray yapıyorlar. Kimin parasıyla yapıyorsun bu sarayı? Ermenek'te lastik ayakkabısı yırtık Recep amcanın parasıyla yapıyorlar bu sarayı. Siz sanmayın ki onun vergi dairesinde kaydı yoktur vergi vermiyor diye. O yırtık ayakkabıyı alırken vergi ödedi, yüzde 18 KDV ödedi. Su içerken, ekmek alırken vergi ödüyor. Bin odalı saray, bütün dünyada alay konusu. Yazık, günah değil mi bu ülkeye. Biz bu ülkeyi siyasetçiler millete hizmet etsin diye kurduk. Çok partili sistemin asıl amacı budur. Kendinize saraylar kurun diye, saraylar yapın diye bu ülke kurulmadı.

Bin odalı saray. Yanına bir de 275 odalı bir yer daha yapılacakmış. Orada da beyefendi oturacakmış. Yüzünüze gözünüze dursun yetmiyor mu devleti soyduğunuz. Bir de kendinize saray yapıyorsunuz. İşsizlik var, yoksulluk var. Onları düşünmüyorlar çünkü onların çocukları işsiz değil onlar da yoksul değil. Bu milletin en temiz duygularını sömürdüler. Çıktılar dediler ki, 'Biz yırtık ayakkabıyla siyasete girdik biz fakir fukarayız' filan. Hangi fakir fukaradan söz ediyorsunuz. Fakir fukara vatandaşın inançlarını, beklentilerini, geleceklerini sömürdüler. O nedenle hepimize büyük görevler düşüyor."

-"Türkiye'yi bunlardan iyi yönetiriz"

Kendilerine "Türkiye'yi yönetemezler" dendiğini, mevcut hükümetten daha iyi yöneteceklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Ama bir şeyi biz bilmiyoruz, onu da açık yüreklilikle, samimiyetle söylüyorum. Biz hırsızlık yapmayı bilmiyoruz, yolsuzluk yapmayı bilmiyoruz, kul hakkı yemeyi bilmiyoruz. Bunu hiçbir zaman öğrenemedik. Eğer devleti yönetmek buysa biz yönetemeyiz kusura bakmasınlar. Eğer devleti yönetmek her kuruşun hesabını vermekse o bizim namus borcumuzdur, zaten bunu yapacağız. O nedenle 77 milyon yurttaşıma sesleniyorum; sizi seviyoruz, bayrağımızı seviyoruz, ülkemizi seviyoruz, temiz siyaseti getirmek istiyoruz, güzel siyaseti getirmek istiyoruz. Huzurlu bir Türkiye'yi inşa etmek istiyoruz, herkesin işi aşı olsun istiyoruz. Yoksulluk denen bir bela olmasın istiyoruz. Bu ülke zengin bir ülke, varlıklı bir ülke, kaynağı yeterli bir ülke. Sorun nedir biliyor musunuz? Topladığın parayı nereye harcayacaksın, sorun budur. Biz o parayı işçi için, çiftçi için, sanayi için, emekli için harcayacağız. Bu ülkenin insanları için harcayacağız. Çünkü bizim için yandaş yok bizim için vatandaş var. Hedefimiz bu."

Basına kapalı bölümde bir aile sohbeti gerçekleştireceklerini, birbirlerini çok daha yakından ve iyi tanıyacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, "Bizim sizlerle ilgili düşüncelerimiz, sizlerin de bizimle ilgili düşüncelerini oturacağız uygarca konuşacağız. Türkiye'nin, cumhuriyetin, Atatürk devrimlerinin bize ihtiyacı var. Ülkemizi yeniden ayağa kaldıracağız" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, kürsüden indikten sonra bazı engellilerle sohbet etti.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.

Bu arada, toplantının gerçekleştirildiği Fuar Kültürpark 1 No'lu Hol önünde bir araya gelen bazı engelliler, kiracı oldukları belediyeye ait mülkün kira borcu nedeniyle icra takibi başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ni protesto etti.

(Bitti)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Geleceği Birlikte Kuruyoruz" İzmir Buluşması (3) haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Eylül 2017, Cuma
  • İmsak
   05:14
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   13:15
  • İkindi
   16:41
  • Akşam
   19:17
  • Yatsı
   20:43
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı