Ege Haberleri

EGE

  Geleceğe mektuplu rafineri temeli

  Elif DEMİRCİ, (DHA)
  26.10.2011 - 00:00 | Son Güncelleme: 25.10.2011 - 23:03

  İzmir Aliağa’da, Azeri Socar&Turcas’a ait Petkim’de 5 milyar dolara kurulacak Star Rafinerisi’nin temeli, Azerbaycan geleneklerine göre atıldı.

  İZMİR Aliağa, dün tarihi bir törene ev sahipliği yaptı. Azeri Socar & Turcas’ın sahip olduğu Petkim bünyesinde kurulacak 5 milyar dolarlık Star Rafinerisi’nin temeli, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atıldı. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Devlet Bakanları Zafer Çağlayan ve Fatma Şahin de katıldı. Törende bir Azerbaycan geleneği yaşatıldı, iki lider tarafından yazılıp imzalanan geleceğe mektup, bir sepete konuldu, halat yardımıyla sarkıtılarak temelin dibine gömüldü.
  Enerjiye enerji katacak
  Başbakan Erdoğan, deprem yardımı nedeniyle, Aliyev’in şahsında Azerbaycan halkına teşekkür ederek başladığı konuşmasında, “Socar&Turkas Grubu’nun Petkim Yarımadası’nda inşa edeceği Star Rafinerisi 5 milyar dolarlık yatırımla Türkiye’de ve dünyada tek noktaya yapılan en büyük yatırım olma özelliğini taşıyor. İzmir için, Türkiye için adeta bir gurur abidesi olacak bu yatırım, inşa aşamasında 10 bin kişiye, 2015’te devreye alındığında da bin kişiye daimi istihdam sağlayacak. İzmir’in çehresini değiştirecek. Türkiye’nin enerjisine enerji katacak. Bu yatırım bizim 2023 hedeflerimizi de destekler nitelikte bir gelişme olacak” dedi.
  Yeni vahanın başlangıcı
  Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de sözlerine iki ülke arasında dostluk ve kardeşliğe vurgu yaparak başladı. Türk halkına başsağlığı dileyen Aliyev, her zaman olduğu gibi bugünde de Türkiye’nin yanında olduklarını söyledi, şunları kaydetti: “Biz yahşi günlerde de, hoş günlerde de daima birlikteyiz. Bugünkü merasim, temel koyma bizim birliğimizi gösterir. Birlikte biz çok işleri görmüştük ve göreceğiz. Gücümüz birliğimizdedir. Temel koyma merasimi önemlidir. Ancak dost, kardeş ülkeye bu kadar yatırımlar koyulabilir. Petkim’den burada gelecekte yaratılacak yeni müessese hem Türk hem Azerbaycan halkına hürmet gösterecek. Bugün yeni vahanın başlangıcındayız.”
  Konuşmaların ardından uydu bağlantısıyla AYPE-T Fabrikası’nın açılışıyla Haydar Aliyev Teknik ve Meslek Lisesi’nin temel atma töreni de gerçekleştirildi.

  İŞTE ORTAK MESAJ

  İki lider ortak mesajlarında şunları kaydetti: “Bizler Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı olarak iki kardeş ülkenin birlikte gerçekleştirdiği büyük bir yatırımın temelini attık. Bu yatırım, hem bölgenin enerji ve petrokimya sektörüne hem de iki ülkenin geleceğine damgasını vuracaktır. Bu yatırım, iki ülke arasında ekonomik entegrasyonu daha da ileriye taşıyacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan itibaren hızla gelişerek bugün dünya ekonomisinde ve siyasetinde söz sahibi olmaya başlamıştır. Azerbaycan, bağımsızlığından itibaren dünya enerji piyasasının en önemli oyuncularından biri konumuna yükselmiştir. Bu iki kardeş ülke güçlerini birleştirerek yarattıkları sinerjiyle dünya çapında yeni bir güç ortaya çıkarmaktadır. İki devlet tek millet ülküsü üzerinde yükselen Türkiye-Azerbaycan kardeşliğinin bu yatırımla pekişeceğine ve sonsuza kadar yaşayacağına olan inancımızı tekrarlıyoruz. Gelecek kuşakların bizden alacakları bu başarı bayrağını daha da ileriye taşıyacaklarına inancımız tamdır.”

  İLGİNÇ KORUMA

  Başbakan Erdoğan ve Cumhurbaşkanı Aliyev, teröre karşı korumanın yanında kimyasal etki ve radyasyona karşı da korundu. Adana Sivil Savunma Birliği’ne bağlı 13 kişilik ekip, salonun içinde ve dışında sanayi gazı ve radyasyon ölçümü yaptı. Aynı zamanda Türkiye’de tek olar KBRN (kimyasal biyolojik radyasyon ve nükleer saldırılara karşı hem sığınak hem de ölçüm yapan seyyar istasyon), Başbakan’ı taşıyan otobüse tören alanına gelene kadar eşlik etti. Katılımcı yaklaşık bin kişinin adları bilgisayara girilerek tek tek kontrol edildi. Katılımcılar, iki X-Ray cihazından geçti ve ayrıca elle arandı.

  AYNI ARABAYLA

  Adnan Menderes Havalimanı açıldıktan sonra Çiğli Ana Jet Üssü’ne ilk kez bir devlet başkanı ve başbakan uçağıyla geldi. Geçmişte sivil uçakların da indiği üsse önce Başbakan Erdoğan’ı taşıyan ‘Ana’ uçağı, kısa süre sonra da Cumhurbaşkanı Aliyev’i taşıyan özel uçak indi. Aliyev ve Erdoğan, iki devletin bayrakları çekilen aynı makam aracıyla Aliağa’ya gitti. - Turaç TOP

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı