AYDIN HABERLERİ

GEKA'dan enerji verimliliği projeleri

DHA
30.05.2017 - 13:54Son Güncelleme :
DHA

AYDIN'da düzenlenen Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın (GEKA) 95'inci yönetim kurulu toplantısında çalışmaları hakkında bilgi veren GEKA Yönetim Kurulu Başkanı ve Muğla Valisi Amir Çiçek, enerji verimliliği kavramının bölgede yaygınlaştırılması ve yatırım olanaklarının artırılması için bazı projeler geliştirdiklerini söyledi.

Güney Ege Kalkınma Ajansı'nın 95'inci yönetim kurulu toplantısı, Aydın Valiliği toplantı salonunda Yönetim Kurulu Başkanı ve Muğla Valisi Amir Çiçek başkanlığında yapıldı. Toplantıya Aydın Valisi Ömer Faruk Koçak, Denizli Valisi Ahmet Altıparmak, CHP'li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu, Aydın Sanayi Odası Başkanı Mehmet Yunus Şahin, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan katılırken, yönetimdeki AK Partili Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, CHP'li Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş katıldı. Toplantı öncesi açıklamada bulunan Vali Amir Çiçek, faaliyetleri değerlendirmek ve önümüzdeki dönem yapılacak çalışmalara yön vermek amacıyla, her ay sırasıyla bir ilde buluştuklarını söyleyerek, "'Yaşam kalitesi yüksek, yeniliğe dayalı üreten, doğasını koruyan, küresel turizm odağı Güney Ege' vizyonu doğrultusunda çalışmalarına yön veren ajansımız, geçen yıllarda olduğu gibi son dönemde de öncelikle bölgenin turizm olanakları ile Ar-Ge çalışmalarının geliştirilmesi ve tanıtımına yönelik faaliyetleri gerçekleştirdi. Bunun yanında enerji verimliliği kavramının bölgede yaygınlaştırılması, bölgenin yatırım olanaklarının artırılması için bazı projeler geliştirildi" dedi.

DUBAİLİ ŞİRKET YÖNETİCİLERİ BODRUM'DA AĞIRLANDI

Vali Çiçek, Hintli seyahat acentelerinin tanıtım organizasyonuna katkı sağlamanın dışında Aydın ilinin turizmden aldığı payı artırmak amacıyla düzenlenen 'Turizm Platformu Genel Kurulu'nu organize ettiklerini belirterek, "Uluslararası Ar-Ge ve İşbirlikleri Zirvesi ve Fuarı'na, Güney Ege Bölgesi'nde ileri teknoloji üzerine çalışan, Ar-Ge yapabilme kapasitesine sahip ve bu alanda proje üreten kurumlar ile katılım sağlayan ajansımız, ilgili firma ve kurumları uluslararası sektör temsilcileriyle bir araya getirdi. Denizli'de gerçekleştirilen ve Başbakanlık Tanıtma Fonu tarafından desteklenen 'Uluslararası Ahilik ve Ahi Evran Projesi' bölge toplantısının düzenlenmesine katkı sağlayan GEKA ayrıca, enerji verimliliği konusunda destek verdiği ve ülkemizde enerji verimliliği alanında örnek teşkil eden projelerin tanıtımı için düzenlediği toplantılara Aydın ve Denizli'de devam etti. Ekonomi Bakanlığı yatırım teşvik uygulamaları hakkında yatırım destek ofislerinin bilgi ve becerilerinin artırılmasına yönelik tecrübe paylaşımı toplantısının ikincisini bölgemizde düzenleyen ajansımız, 22 kalkınma ajansından 64 uzmanı biraraya getirdi. Bunun yanında bölgenin yatırım olanaklarının geliştirilmesi ve tanıtılması kapsamında; Dubai merkezli şirketler grubunu bölgeye davet eden ajansımız, şirket yöneticilerini Bodrum'da misafir ederek bölgeye yapmayı planladıkları yatırımları incelemelerini sağladı ve kendilerine yatırım alanlarıyla ilgili bilgi verdi. Bölgemizdeki kurumsal ve yerel kapasiteyi geliştirme odaklı faaliyetlere destek sağlamak amacıyla yürüttüğümüz teknik destek programımız kapsamında yapılan çalışmalar da ajansımızın devam ettirdiği çalışmalardandır" diye konuştu.

Çiçek, bugünkü toplantıda bölgede lokomotif sektörlerin tanıtılması ve geliştirilmesi amacıyla, ajansın katılım sağlayacağı yurt içi ve yurt dışı fuar planını değerlendireceklerini kaydetti.

Burhan CEYHAN / AYDIN, (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Aydın haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Aydın haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde GEKA'dan enerji verimliliği projeleri haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  AYDIN NAMAZ VAKİTLERİ
  15 Ekim 2017, Pazar
  • İmsak
   05:34
  • Guneş
   07:10
  • Öğle
   13:05
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:40
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı