MUĞLA HABERLERİ

GEKA’dan Yörük Köyü Projesine Destek

IHA
07 Eylül 2015 - 18:22Son Güncelleme : 07 Eylül 2015 - 18:23

YÖRÜK KÖYÜ PROJESİ PROJE ORTAKLARI VE GEKA GENEL SEKRETERİ

IHA

Proje koordinatörlüğünü Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO)’nın yürüttüğü Muğla Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Yörük Obaları Derneği ortaklığı ile hazırlanan ve Muğla İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün de iştirakçisi olduğu Yörük Köyü Projesi Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA)’ndan destek almaya hak kazandı. Projenin imza töreni MUTSO salonunda GEKA ve proje ortakları arasında imzalandı.
İmza törenine Muğla Vali Yardımcısı Rıza Dalan, Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Cumhur Çoban, Muğla Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın, Menteşe Belediye Başkanı
Bahattin Gümüş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş, Muğla İl Kültür ve Turizm Müdür Yardımcısı Filiz Karacaağaç, Muğla Yörük Obaları Dernek Başkanı Orhan Akcan, Güney Ege
Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Süleyman Alata katıldı.
Proje imza töreninde konuşan Muğla Vali Yardımcısı Rıza Dalan, “Projenin kültür turizmine çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Bu projede kurumların bir araya gelip ortaklaşa hareket etmeleri çok önemli. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedim.
MUTSO Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nın Projenin Koordinatörlüğünü yaptığını belirterek, “2015 yılı GEKA Mali Destek Teklif çağrısına Aydın, Denizli ve Muğla’dan olmak üzere Alternatif Turizm programına 114 adet proje teklifi sunulmuş olup; Bağımsız Denetçiler tarafından 36 proje geçer not aldı. Yörük Köyü Projemiz, en yüksek puanla ilk sıraya yerleşerek hibe desteğini almaya hak kazandı. Projenin en önemli özelliklerinden biri ortak hareket etmemiz. Proje ilimiz ve ilçemiz için bir kazanç. Alternatif Turizm bakımından çok önemli bir adım atıldı” dedi.
Proje Ortaklarından Muğla Yörük Obaları Derneği Başkanı Orhan Akcan, “Projenin ne kadar önemli olduğunu bugün sahip çıkılması ile daha iyi anlıyoruz. Muğla’da bir ilk olan projenin, diğer illere ve derneklere ışık tutacağına inanıyorum” dedi.
Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Menteşe’nin tarihi yapıları, hanları, hamamları ve üniversitesiyle başlı başına bir kültür kenti olduğunu belirterek “Son yıllarda cazibe merkezi haline gelen ilçemiz Menteşemizin, Yörük Köyü Projesi ile çıtasını yükselteceğine inanıyorum. Çok önemli bir adım olarak gördüğüm Yörük Köyü Projesinin Muğla’mıza ve Menteşe’mize hayırlı olmasını diliyor, proje ortağı olmaktan ayrıca mutlu olduğumuzu belirtmek isterim. Projede emeği geçenleri tebrik ediyorum” dedi.
Projeye hibe desteği sağlayan Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) Genel Sekreteri Süleyman Alata, GEKA olarak hedeflerinden birisinin Muğla’da turizmin çeşitlendirilmesini sağlamak, turizme katkıda bulunmak olduğunu söyledi. Alata, “Bu anlamda Yörük Köyü Projesi çok önemli bir proje. Proje Muğla’ya çok olumlu katkılar sağlayacaktır. Bundan sonra da işbirliği içerisinde, güzel projelere imza atacağımıza inanıyorum” dedi.
Konuşmaların ardından İmza protokolü proje ortakları arasında imzalandı. Yörük Köyü Projesi Akçaova Köyü 2181 parselde hazineden MUTSO’ya 30 yıllığına tahsis edilen yaklaşık 83.000 m² alanda Uluslararası Fuar ve Yaşam Alanı Projesinin yanında yer alacak. Proje için 800 bin TL olarak tahmini bütçe belirlenmiş olup, GEKA’nin hibe desteği % 75 oranında (600 bin TL) hibe desteği sağlanması hedefleniyor. Bağımsız denetçiler tarafından revize edilen toplam bütçe 760 bin TL, destek miktarı 570 bin 112,50 TL olarak belirlendi. Projeye Muğla Ticaret ve Sanayi Odası; 71 bin 264,06 TL, Muğla Büyükşehir Belediyesi; 71 bin 264,06 TL, Menteşe Belediyesi; 47 bin 509,37 TL ve GEKA Hibe Desteği ise 570 bin 112,50 TL.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden GEKA’dan Yörük Köyü Projesine Destek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Eylül 2015 tarihinde saat 18 22’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça GEKA’dan Yörük Köyü Projesine Destek haberi güncellenecektir.

  MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ağustos 2017, Perşembe
  • İmsak
   04:32
  • Guneş
   06:17
  • Öğle
   13:21
  • İkindi
   17:06
  • Akşam
   20:05
  • Yatsı
   21:36
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı