İZMİR HABERLERİ

Gediz Katı Atık Transfer İstasyonu yenilendi

AA / Efsun Yılmaz
17.01.2015 - 15:40Son Güncelleme :

- Eski CHP Genel Başkanı Baykal: "İzmir'de bir bütünşehir oluşturulması o zaman CHP'ye kurulmuş bir tuzaktı. Ama tuzağa sayın belediye başkanı düşmedi, İzmir'de çok başarılı hizmetler yapıldı" - İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu: "Yapamadığım bir tek şey kaldı. Evsel atıkları atık olarak değil bunları hammadde, sanayi gübresi olarak değerlendirerek hem geri kazanımını sağlayacak hem kendi enerjisini sağlayacak bu tesisi bir türlü kuramadık"

YEREL HABERLER İZMİR

AA / Efsun Yılmaz

İZMİR (AA) - Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, "İzmir'de bir bütünşehir oluşturulması o zaman CHP'ye kurulmuş bir tuzaktı. Ama tuzağa sayın belediye başkanı düşmedi, İzmir'de çok başarılı hizmetler yapıldı" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gediz Katı Atık Transfer İstasyonu'nun yeniden devreye girmesi ve 17 yeni aracın hizmete alınması nedeniyle Buca'da tören düzenledi.

Törene katılan eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, İzmir'deki belediyecilik uygulamalarını başından itibaren gözlemlediğini belirtti.

Türkiye'nin henüz hissettiği fakat çözüm bulamadığı sorunları İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin çözdüğünü savunan Baykal, şöyle konuştu:

"İzmir'de bir bütünşehir oluşturulması o zaman CHP'ye kurulmuş bir tuzaktı. Ama tuzağa sayın belediye başkanı düşmedi, İzmir'de çok başarılı hizmetler yapıldı. Bütünşehir Yasası çıkmadan belediye başkanı bütünşehir anlayışı doğrultusunda bir belediyecilik uygulanmasına yönlendi. Yetkileri, olanakları genişletilmediği halde bunu bir avantaj haline dönüştürdü. Kırsal kesime sahip çıkan bir belediyecilik anlayışı uyguladı."

İzmir'de gördüğü manzaranın kendisini çok sevindirdiğini, Aziz Kocaoğlu'nun siyasete yeni girmiş bir siyaset adamı gibi heyecanla çalıştığını söyleyen Baykal, "İzmir'e bir başka sevgi, saygı ve bağlılığımız var. Bu ziyaretimde bu bağım daha da güçlendi. İzmir ayakta. İzmir'in ayakta durmasına Türkiye'nin, Avrupa'nın ve dünyanın ihtiyacı var" dedi.

- Kocaoğlu: "Temiz bir çevrenin gelecek kuşaklara bırakılacak en önemli yatırım"

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ise temiz bir çevrenin gelecek kuşaklara bırakılacak en önemli yatırım olduğunu söyledi.

Başta İZSU olmak üzere önemli çevre yatırımları yaptıklarını ancak uygun alan bulunamaması nedeniyle son teknoloji evsel atık tesisini İzmir'e kazandıramadıklarını vurgulayan Kocaoğlu, şöyle konuştu:

"Yapamadığım bir tek şey kaldı. Evsel atıkları atık olarak değil bunları hammadde, sanayi gübresi olarak değerlendirerek hem geri kazanımını sağlayacak hem kendi enerjisini sağlayacak bu tesisi bir türlü kuramadık. Bu gecikme, yer arayış çalışmalarımızın seçimler, şurada-burada gibi bahanelerle bitirilememiş olmasından kaynaklanıyor. İki farklı bölgede yer arayış çalışmalarınızı sürdürüyoruz. Ön ÇED'ini alıyoruz. Bu çalışmalarımızı sadece Büyükşehir olarak değil, ilgili bütün devlet kurumlarıyla birlikte sürdürüyoruz. Ondan sonra araya bir başka 'el' giriyor. Bu başka 'el' bu projenin gerçekleşmesini engelliyor. Bunlar ciddi yatırımlar. İzmir halkının ürettiği evsel atıkların çok iyi bir teknolojiyle giderilmesinin maliyeti, en az 300 milyon ile 1 milyar arasındadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bu kaynağı ayıracak ve bu projeyi gerçekleştirecek gücü vardır."

- Hizmet kapasitesi yükseldi

Türkelli, Halkapınar, Urla, Gediz, Kısık, Torbalı, Selçuk ve Gümüldür olmak üzere 8 transfer istasyonundan evsel katı atıkları toplayan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, 5 milyon 918 bin liralık yatırımla hizmete giren yeni araçlarla birlikte, katı atık taşıyan araç filosu 51 TIR ve 60 dorseye çıktığı bildirildi.

Buca, Gaziemir, Karabağlar, Balçova, Narlıdere bölgelerinin evsel atıklarının transferinin sağlandığı Gediz Katı Atık Transfer İstasyonu, yaklaşık 1 milyon liralık maliyetle yenilendi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Gediz Katı Atık Transfer İstasyonu yenilendi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2015 tarihinde saat 15 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Gediz Katı Atık Transfer İstasyonu yenilendi haberi güncellenecektir.

  İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ
  17 Ekim 2017, Salı
  • İmsak
   05:38
  • Guneş
   07:15
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:14
  • Akşam
   18:39
  • Yatsı
   20:04
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı