DİYARBAKIR HABERLERİ

"Geçmişten Geleceğe İran ve Türkiye Arasındaki Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" sempozyumu

AA / Halil İbrahim Sincar
29 Ocak 2015 - 15:25Son Güncelleme : 29 Ocak 2015 - 15:26

- Mardin Artuklu Üniversitesi ve İran'ın Kazvin kentindeki Uluslararası İmam Humeyni Üniversitesi işbirliğiyle "Geçmişten Geleceğe İran ve Türkiye Arasındaki Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" sempozyumunun düzenleneceği belirtildi.

YEREL HABERLER DİYARBAKIR

AA / Halil İbrahim Sincar

MARDİN (AA) - Mardin Artuklu Üniversitesi ve İran'ın Kazvin kentindeki Uluslararası İmam Humeyni Üniversitesi işbirliğiyle "Geçmişten Geleceğe İran ve Türkiye Arasındaki Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" sempozyumunun düzenleneceği belirtildi.

Uluslararası İmam Humeyni Üniversitesi Dış İlişkiler Ofisi Müdür Yardımcısı ve Sempozyum Sekretaryası Dr. Ruhullah Beyat, Yabancı Öğrenciler Koordinatörü ve Sempozyum Sekretaryası Dr. Nasrullah Purmuhammedi Emlaşi'den oluşan heyet, MAÜ Vekil Rektörü Prof. Dr. Ahmet Ağırakça'yı makamında ziyaret etti.

Ziyarette, Ekim 2015’te gerçekleştirilmesi planlanan sempozyumun ön değerlendirmeleri yapıldı.

Ağırakça, Türkiye’nin bir millet olarak tarihi, siyasi, dini ve irfani kimliklerinin oluşmasında İran coğrafyasının müessis bir coğrafya olduğunu kaydetti.

Türkiye ve İran'ın bölgenin en köklü iki devleti olduğunu ve dostluk ilişkilerinin birçok ülkenin tarihinden daha eskiye dayandığını kaydeden Ağırakça, Türkiye-İran ilişkilerinin daha da gelişmesinin arzu edildiğini ifade etti.

Türkiye ve İran’ın karşılıklı iyi niyetle ilişkileri her alanda gelişrtirme çabasında olması gerekliliğinin altını çizen Ağırakça, şunları söyledi:

"Türkiye İran ilişkileri rekabet ve işbirliği diyalektiği ile şekillenen bir tabiata sahiptir. Rekabet daha siyasi ve güvenlik ilişkilerinde müşade edilirken, iş birliği daha ziyade ekonomi ve enerji ilişkilerinde müşade edilmektedir. Ancak bu genel eğilim akademisyenlerimizin ilişkileri güçlendirme girişimleri ile farklı boyut kazanacağı ve siyasilere önayak oluşturacağı inancındayız."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden "Geçmişten Geleceğe İran ve Türkiye Arasındaki Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" sempozyumu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ocak 2015 tarihinde saat 15 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça "Geçmişten Geleceğe İran ve Türkiye Arasındaki Kültürel ve Ekonomik İlişkiler" sempozyumu haberi güncellenecektir.

  DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Ağustos 2017, Pazartesi
  • İmsak
   03:47
  • Guneş
   05:32
  • Öğle
   12:33
  • İkindi
   16:17
  • Akşam
   19:13
  • Yatsı
   20:44
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı