Geçmişin tüneline takılı kalmayın tarih affetmez

Hürriyet Haber
19 Aralık 2009 - 00:00Son Güncelleme : 18 Aralık 2009 - 20:48

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu’nun (TÜRKONFED) Girişim Zirvesi’nde, siyasi mesajlar öne çıktı. TÜRKONFED Başkanı Celal Beysel, “Siyasiler geçmişin tünellerine takılıp kalmasın, tarih de millet de onları affetmez” dedi. TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ da, “İşlerin toplumsal ahengi bozacak mertebeye ulaşmasına göz yummayın” çağrısı yaptı.

SON haftalarda sokağa ve Meclis’e yansıyan gerilim, küresel krizde kendi işine yoğunlaşması gereken sanayici ve işadamının da gündeminde ilk sıraya tırmandı. Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) tarafından İstanbul Silivri’de düzenleen 13’üncü Girişim ve İş Dünyası Zirvesi’nde konuşan TÜSİAD Başkanı Arzuhan Doğan Yalçındağ, 2009’un iş dünyası için ciddi güçlüklerle dolu, ekonomide küçülmenin yaşandığı bir yıl olduğunu bildirdi.
Şiddet olayları tırmanıyor
Bu yılın, yangının yayılmasının önlendiği bir yıl olduğunu; ancak yangının hasarının nasıl giderileceği, enkazın nasıl temizleneceği, yeni yapının nasıl çatılacağının henüz belirsiz olduğunu kaydeden Arzuhan Doğan Yalçındağ, şöyle konuştu: “İşadamları ve siyasetçilerin, işlerin toplumsal ahengi bozacak mertebeye ulaşmasına göz yummaması gerekir. Türkiye, ortalama büyümeyi yüzde 4’ün üzerine taşımalı. Son haftalarda başka huzursuzluklarla meşgulüz. Şiddet olayları tırmanıyor. Bir siyasi partinin kapatılmasından kaygı duyuyoruz. Burada mesele terörle arasına gerekli mesafeyi koyamayan DTP’nin sicilinden çok, temsil ettiği kitlenin sesinin Meclis’te duyulamayacak olması.”
Siyasal mutabakat oluşmalı
Türkiye’yi bir daha şiddetin kucağına bırakmamak için ortak aklın devreye girmesi gerektiğini kaydeden Yalçındağ, şunları dile getirdi: “Bu sorunların aşılması için demokrasi ipine sıkı sıkıya sarılmalıyız. Dileğimiz ve beklentimiz, Meclis ve siyasi partiler sokaktaki gerilimi azaltacak, ülkenin üzerine sinen tedirginliği giderecek siyasal mutabakatı oluşturmaları.”
TÜRKONFED Başkanı Celal Beysel de, zirve arifesinde toplanıp nabız yoklaması yaptıklarını belirterek, şunları söyledi: “Türkiye tarihi dönemeci sınıf atlayarak atlatmalı. Eğer siyasi partilerimiz 1970’lerin sonunda gördüğümüz gerilim sahnelerini ve acılarını bize yeniden yaşatırlarsa, yani tarihten ders almamışlarsa tarih de millet de onları af etmeyecek. Türkiye, 2009’da ekonomik kriz yetmezmiş gibi, siyasi açıdan da zor bir yıl geçirdi. Meclis’te kavga edenlerin, halka itidal çağrısı yapması etkili olmuyor.”
Nefesimizi kesen bir yıl oldu
Celal Beysel, küresel krizin birçok sektörde ciddi hasara yol açtığına da dikkati çekerek “İş dünyası çok zor bir yılı ‘nefesi kesilmiş bir şekilde’ bitirdi. Hükümetin başlattığı demokratik açılım süreci, üzülerek söylemek gerekir ki henüz başarılı olamadı. Son haftalardaki çatışma ortamı, zaten siyasi kutuplaşmalarla gerilmiş toplumun moralini iyice bozdu” ifadelerini kullandı.

Maliye kafesteki kazların tüyünü öldüresiye yolmasın

TÜRKİYE’deki vergi sisteminin siyasi müdahalelere izin vermeyecek bir konuma getirilmesi gerektiğini bildiren TÜRKONFED Başkanı Celal Beysel, “Maliye’nin siyasi uygulamalar yaptığı dedikodusu bile girişimcinin kayıt içine girme iştahını kesiyor. Maliye’nin sadece kafesteki kazların tüylerini, yolmaktan vazgeçmesi gerekmektedir” dedi.

Özyeğin: Türk girişimcisine herkesin güvenmesi gerekir

FİBA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin, “Türk insanının içinde girişimci ruhu olduğuna inanıyorum. Girimcilik biraz Allah vergisi. Dünyanın hiçbir ülkesinde 5 yıldızlı otelleri yapanların tekstilci, müteahhit olduğunu göremezsiniz” dedi. Özyeğin, şöyle konuştu: “Biz ‘ne olacak bizim memleketin hali’ diyoruz; halbuki yabancılar bize daha fazla saygı duyuyor. Avrupa’da hazırlanan bir rapora göre Türkiye; İtalya ve İspanya’yı geçecek. Türkiye, petrol-enerji üretmeyen gelişmekte olan ülkeler içinde, krizde çok nadir notu artan ülkelenden oldu. Türk girişimcilere hepimizin güvenmesi lazım. KOBİ’lerin kendini bankaya tanıtması, şeffaf olması çok önemli.”

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı