Geçmişe ışınlayan cadde

Hürriyet Haber
03.10.2011 - 12:51 | Son Güncelleme: 03.10.2011 - 07:25

 

 

 

       
       
   

Ankaralı Durmuş Utku Şahiner (23), Başkent Üniversitesi’nde iktisat eğitimi alıyor. 3’üncü sınıf öğrencisi. Yeni kültürlere, müziklere ilgi duyuyor. Sevdiği

Salamis Antik Kenti’nde dört heykel bulundu
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki Salamis Antik Kenti’nde bu yaz yürütülen kazı çalışmalarında milattan sonra ikinci yüzyıla ait olduğu tahmin edilen dört heykel bulundu. Önce Roma Hamamı’nda gerçekleştirilen çalışmalar sırasında bir kadın heykeli ortaya çıkarıldı. Daha sonra yerde büyük boyutlarda başları kesik üç heykel daha bulundu.

Geçmişe ışınlayan cadde

Hedef Salamis müzesi
14 yıldır kazı çalışmaları yürütülen Salamis Harabeleri’nde 10 günde 4 heykelin bulunması üzerine KKTC Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, kazı alanında incelemeler yaptı. Kazı ekibine teşekkür eden Üstel, KKTC’nin tarihi ve kültürel açıdan zenginliğinin gurur verici olduğunu belirtti. Çıkarılan eserlerin tek çatı altında sergileneceği bir Salamis Müzesi oluşturmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Amasra deniz yoluyla gelecek turistleri bekliyor
Bartın’ın tarihi ve doğa güzellikleriyle ünlü Amasra ilçesine, Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) süreci tamamlanarak ihalesi yapılan ve 4 milyon liraya mal olacak yolcu iskelesi projesinin tamamlanmasıyla ilçeye gemiyle yılda 20 bin turistin gelmesi bekleniyor. Amasra Belediye Başkanı Emin Timur, projenini tamamlanmasıyla acentelerin Fransa ve ABD gibi ülkelerden binlerce turist getireceğini söyledi. Yolcu iskelesinin yanı sıra küçük tekne yanaşma yerlerinin de projeyle hayata geçirileceğine işaret eten Timur, “Böylece yat sahipleri de bölgemize gelebilecekler. Ankara’ya en yakın deniz konumundaki Amasra, bu kentteki tekne sahiplerinin tercih edeceği yer olacak. Ankara’nın denizi olmayı amaçlıyoruz. Çünkü yat sahipleri genellikle İstanbul’daki marinaları kullanıyorlar. Ankara’ya 3 saat uzaklıktaki Amasra’ya yatlar çok rahat bırakılabilecek” dedi.

Çanakkale’de Troya meydanı oluşturulacak

Geçmişe ışınlayan cadde

Çanakkale’de, kordonboyu düzenleme çalışmaları kapsamında “Troya Meydanı” oluşturulacak. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Çanakkale’yi ziyarete gelen binlerce kişinin uğrak yeri olan Troya Atı’nı daha anlamlı kılacak bir dizi çalışma yapmaya karar verdiklerini, çalışmalar kapsamında kazanılacak alana Troya Meydanı adını vereceklerini ve Troya ile ilgili bazı sanatçıların yaptığı heykelleri sergileyeceklerini söyledi. Troya Antik Kenti’nin Çanakkale için çok önemli bir değer olduğunu ifade eden Gökhan, “Örneğin binlerce kilometre öteden gelen Avustralya ve Yeni Zelanda’lı turistler Gelibolu Yarımadası’nı gezdikten sonra kentten ayrılıyor. Bu konuklar, kent merkezine 25 kilometre uzaklıktaki Troya Antik Kenti’ni de ziyaret etmeli. Bunun yanında Assos’u, Kaz Dağları’nı görmeli. Troya’yı iyi tanıtıp, pazarlayamıyoruz. Bunun için belediyenin web sitesinde turistlere yönelik tarihi mirasımızı tanıtacak yeni bir alan oluşturmayı düşünüyorum” diye konuştu.

grupların başında, 49 yıl önce Liverpool’da kurulan, dokuz yıl sonra dağılan efsanevi Beatles dörtlüsü geliyor. Şahiner, “Liverpool benim gibi Beatles hayranı gezginler için vazgeçilmez bir şehir” diyor.

 

Seyahat etmeye ne kadar vakit ayırabiliyorsunuz? Nereleri gördünüz?
- Öğrenci olduğum için vaktim sınırlı. Okul zamanı uzun süreli geziler yapamıyorum, daha çok yurtiçinde geziyorum. Yaz dönemleri ise uzun tatiller için harika bir fırsat. Üniversite eğitimim süresince bütün yazları birkaç aylık yurtdışı gezileriyle değerlendiriyorum. Şimdiye kadar Amerika, Bahamalar ve Birleşik Krallık’a seyahatler gerçekleştirdim ve neredeyse bütün önemli şehirlerini gezdim. Los Angeles ve Londra’da uzun süre kaldım. Bunlara ek olarak Las Vegas, San Diego, San Francisco, Miami, Santa Monica, New Jersey, New York, Manchester, Londra, Leeds, Edinburgh, Liverpool’u sayabilirim.

 

ÖNEMLİ KULÜPLER MATHEW CADDESİ’NDE

Liverpool’u sevdiniz mi?
- Liverpool deniz kenarına kurulmuş, yeşilliğin bol olduğu bir şehir. Okyanusun, şehrin içine doğru uzanan kısmı İstanbul Boğazı’nı andırıyor. Bu uzantının iki tarafında da yerleşim var. Üstgeçitlerin yanında bir de suyun altından yapılan tüneller ile karşıya geçilebiliyor. Batısında bulunan Manchester şehri otobüs ile 40 ila 60 dakikalık mesafede. Güneyinde yarım saat uzaklıkta bir outlet köyü var. Kuzeyindeki İskoçya’ya trenle yaklaşık 3 saatlik mesafede. İrlanda vizesi olanlar için, batısında görülmesi gereken Dublin şehri var. Beatles hayranları Liverpool’da neler yapabilir?
- Beatles seviyorsanız bu şehre mutlaka uğramalısınız. Şehri belki de turizm yönünden ayakta tutan en büyük etken Beatles diyebiliriz. Daha tren istasyonunda iner inmez grubun panolarıyla karşılaşıyorsunuz. Şehre doğru gittikçe Beatles dozajı da artıyor. Dörtlünün doğduğu cadde olarak anılan Mathew Caddesi’ne gelindiğinde ise zirve noktasına ulaşıyorsunuz. Beatles’ın ve daha birçok ünlü grubun sahne aldığı meşhur Cavern Club, Cavern Pub, Beatles mağazaları, pub’ları burada. Mathew Caddesi’nden yürüyerek 15 dakika uzaklıkta, deniz kenarında Albert Dock bölgesi var. Burada müzeler, kafeler gibi birçok gezilecek alan bulunuyor. London Eye gibi bir de dev dönmedolap yer alıyor bu bölgede: Liverpool Eye. Ama Beatles hayranları da unutulmamış. The Beatles Story adlı müze aynı bölgede. Giriş ücreti 9 pound. Müzikli ve görsel birçok öğeyi barındıran müze, Beatles hayranlarının görmesi gereken yerlerden. Hemen yanındaki Beatles Store’dan da yine birçok ürün almanız mümkün. Orijinal sertifikalı ürünler olduğu için fiyatları diğer şehirlerdeki hediyelik eşya fiyatlarının biraz üzerinde. Bu bölgeden biraz uzakta ise, Beatles üyelerinin yaya çizgileri üzerinde karşıdan karşıya geçtiği meşhur Abbey Road’un kopyası var. Gerçeği Londra’nın Camden semtinde olan yaya geçidinin taklidine Beatles hayranları mutlaka uğruyor, fotoğraf çektiriyor.

 

GEÇMİŞE IŞINLANDIM

 Gece hayatı ne âlemde?
- Şehrin gece hayatı Mathew Caddesi’nin paralelindeki caddelerde öne çıkıyor. Soft rock tarzı müziklerin çalındığı pub’lar ve rock barlar mevcut. Ama Beatles atmosferini yaşamak için bizim tercihimiz Cavern Club’dan yana oldu. Rock grupları, Beatles kıyafet ve tarzlarıyla kült olmuş Beatles şarkılarını söylediler. Dünden bugüne Beatles hayranları olarak onlara eşlik ettik. Çok güzel bir atmosferdi.

 Bu seyahatten unutamadığınız anınız?
- Cavern Club’da tanıştığım, yaş ortalaması 70 ile 75 arasında olan bir arkadaş grubu beni çok etkiledi. Zamanında buralarda eğlenmiş, Beatles’ı sahnede görmüş, dinlemiş kişiler, geçen zamanla birlikte birçok farklı şehre dağılmışlar. Tekrar oradalardı ve eski günlerini hatırlıyorlardı. Hepsinin gözleri ışıl ışıl, mutluluk doluydu. Ve o an Beatles’ın zamanında ne kadar büyük bir grup olduğunu canlı görmüş oldum. Bugün hâlâ sevilmesinin ve dinlenmesinin nedeni de eskiden gelen bu etkisi olmalıydı.

BEATLES HAFTASINDA 20 ÜLKEDEN GRUPLAR TOPLANIYOR

Liverpool, Londra kadar hareketli ve gezilecek yeri çok olan bir şehir değil. Beatles dinlemeyenler için birkaç günlük geziler yeterli olabilir. Ama Beatles’a doymak isteyen hayranları için bir hafta kalmak şart. O atmosferi yaşamak için gider gitmez bir hediyelik eşya dükkânından orijinal Beatles tişörtü almanızı öneririm. Mağazaların bazıları kendi ürettikleri tişörtleri satıyor, alırken buna dikkat edin. Hediyelik eşya mağazalarında tişört haricinde bütün evinizi döşeyebileceğiniz kadar çeşitte Beatles ürünleri mevcut. CD’ler, battaniyeler, çantalar, kartpostallar ve daha birçok ürün... Bir John Lennon gözlüğü de almadan dönmeyin derim. Ayrıca giderken yağmurluk ve kalın bir şeyler götürmeyi ihmal etmeyin. Hava diğer İngiltere şehirlerinde olduğu gibi çoğu zaman kapalı ve her an yağmur yağabilir. Kuzeyde bulunmasından dolayı ise güney şehirlere göre rüzgâr daha çok esiyor. Bu mevsim gitmek için en ideal zaman. Ekim başında bile hava hâlâ 22-26 derece. Kentte ağustos ayında Beatles Haftası kutlanıyor. 20 ülkeden gruplar konser veriyor, sergiler, Beatles çağı ürünlerinin satıldığı müzayedeler, video gösteriler düzenleniyor. Bu etkinliği izlemek üzere 40 civarında ülkeden Beatles hayranı kente akın ediyor. (beatlesfestival.co.uk) Bu kalabalığa girmek istemeyenler için sonbahar daha iyi bir dönem. Gezmek, Beatles ile ilgili mekânlarda yer bulmak kolaylaşıyor. Bu yüzden birçok kişi Liverpool’a bu tarihlerde gitmeyi tercih ediyor.

 

Etiketler:

    Sayfa Başı