ANKARA HABERLERİ

Geçmiş senin de önüne gelecek

Deniz GÜREL
14.10.2008 - 00:00Son Güncelleme :

Başkan Gökçek ile SHP Genel Başkanı Karayalçın arasında önceki gün başlayan polemiğe Karayalçın yeni bir aşama kazandırdı. Karayalçın, kendisinin geçmiş dönemde DEHAP ile yaptığı ittifakı eleştiren Gökçek’e, "Eğer geçmişte yapılan demeçler üzerine siyaset yapılacaksa bugün üyesi olduğu parti dışındaki siyasi arayışları ve bugün üyesi olduğu partiye ilişkin demeçleri Gökçek’in önüne gelecek" dedi.

Deniz GÜREL

SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in önceki gün düzenlediği basın toplantısında kendisine yönelik eleştirilerini yanıtladı. Karayalçın, geçmiş dönemde DEHAP ile yaptığı seçim ittifakını eleştiren Gökçek’e, "Son derece iyi niyetle toplumsal barışa katkıda bulunmak için bir proje başlatmıştık ama olmadı. Eğer geçmişte yapılan demeçler üzerine siyaset yapılacaksa bugün üyesi olduğu parti dışındaki siyasi arayışları ve bugün üyesi olduğu partiye ilişkin demeçleri Gökçek’in önüne gelecek" yanıtını verdi.

Hemşeri geliri adı altında yoksul ailelere 600 YTL’lik projesini eleştiren Gökçek’e "Anlamadan yorum yapıyor" diyen Karayalçın şunları söyledi:

"SHP olarak Büyükşehirlerde hemşerilerimizin yoksulluk çizgisinin üzerinde yaşayacaklarına ilişkin bir taahhüdümüz. Bizim yönettiğimiz kentlerde dört kişilik aileler 2008 rakamlarıyla 600 YTL’lik yaşam çizgisinin üstüne çıkarılacak. Biz bu çalışmayı Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileriyle yaptık. 2009 için yeni bir hesaplama yapılacak. Bu gelir toplamda bir gelirdir.

Yardımlar nereye gidiyor

Örneğin SHP’li Dikili Belediyesi’nde 10 metreküpe kadar su için bedel alınmıyor. Bunun bir parasal karşılığı var. Bunu projeye katıyoruz. İstihdam paketlerimiz var. Diyelim ki ailenin öğrencisi var. İlkokul, ortaokulda öğrenim gören çocuğunun taşıma ücretlerini belediye üstlenecek. Bunun yanı sıra gıda yardımı var. Bunların tamamının bir karşılığı var. Tamamını kapsayan 600 YTL’lik bir yaşam çizgisini sağlayacağız.

’Bunu karşılayamazlar’ diyen Gökçek’in 400 bin yardım paketini nasıl finanse ettiğini açıklaması gerekir. Ankara’da yoksul aile sayısını TÜİK, 90 bin aile olarak hesaplıyor. Belediyeye yakın kaynaklardan, belediyenin yoksul sayısı hesabının 134 bin olduğunu duyuyoruz. Demek ki 400 bin paket bu ailelere gidiyor. Ben bu hesabı anlamadım.

Bağış dokundurması

Geçen yıl 200 bin aileye yardım paketi dağıtılıyordu, bu sene 400 bin oldu, seneye kim bilir kaç paket dağıtacak? Belediye Başkanı aşka gelip, ’50 ton daha karpuz dağıtıyorum’ diyor. Yardımın bir ölçüsü olmalı. Bunlar insanlık onurunu ayaklar altına alıyor. Bizim projemiz 600 YTL’yi nakit vermek üzerine değil. Sırf nakit olarak verilse bile ayda 50 milyon, yılda 600 milyon dolar gibi bir rakam ortaya çıkıyor. Bu belediyenin kaynaklarıyla, hemşerilerin bağışlarıyla oluşturulabilecek bir kaynak. Tabi bizde toplanan bağışların buharlaşması, yardım paralarıyla gemi alınması söz konusu olmayacak. Projemizle verdiğimiz taahhüt şudur: Yoksulluk sınırının altında hiç bir hemşerimiz kalmayacak."

Yazıklar olsun

GÖKÇEK’in "Karayalçın metroyu Ankara’nın istikbalini karartan borçla yaptı" açıklamasını değerlendiren Karayalçın’ın yanıtı ağır oldu. Karayalçın, "Yaptığım metro Ankara’nın istikbalini karartıyorsa durdursun o zaman. Yazıklar olsun. 15 yıldır neden kredi bulamadı? 15 yıldır neden metro yapamadı? Eğer metro sakıncalı bir şeyse çıksın söylesin. Gökçek, Işıklı-Gerede sistemiyle suyu neden getirmediğinin, doğalgazı neden sattığının, dünyada bir ilke imza atarak kent yolu için Rusya’ya neden kira ödediğinin hesabını vereceği gibi bu açıklamalarının da hesabını verecek."

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Ankara haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Ankara haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Geçmiş senin de önüne gelecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.ANKARA NAMAZ VAKİTLERİ

19 Haziran 2018, Salı
 • İmsak
  03:17
 • Guneş
  05:13
 • Öğle
  12:56
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  20:27
 • Yatsı
  22:14
Sayfa Başı