Gündem Haberleri

  Geçici köy korucularına emeklilik yolu

  a.a.
  27.10.2005 - 11:47 | Son Güncelleme:

  DYP Şırnak Milletvekili Mehmet Tatar, köy korucularının Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) kapsamına alınmasını öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

  DYP Şırnak Milletvekili Mehmet Tatar'ın verdiği teklifte, 506 sayılı SSK Kanunu'na geçici bir madde eklenerek, geçici köy korucusu olarak çalışmış ve halen çalışanların hizmet sürelerinin bu kanuna tabi olması isteniyor.
  Teklifin gerekçesinde ise halen 22 ilde toplam 57 bin 860 geçici köy korucusunun görev yaptığı belirtilerek, bu kişilerin herhangi bir sosyal güvenlik imkanından faydalanamadıkları kaydediliyor.

  Geçici köy korucularının terörle mücadeledeki başarıları ve yaptıkları katkının öneminin herkes tarafından bilindiği ifade edilen gerekçede şu görüşlere yer veriliyor: “Askerlerimizle birlikte vatanın bölünmez bütünlüğü için 17-18 yıldan beri çok zor şartlarda görev yapan bu insanların, hayatını kaybetmeleri veya yaralanmaları halinde geride kalanlara maaş ve herhangi bir sosyal güvence bırakma hakkı yoktur. Bu durum hem Anayasamıza aykırıdır, hem de sosyal devlet ilkesiyle bağdaşmamaktadır. Kanun teklifi, hiçbir sosyal güvencesi bulunmayan geçici köy korucularına emeklilik ve diğer sosyal güvenlik hakkının verilmesini temin etmek amacıyla hazırlanmıştır.”
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı