Ege Haberleri

EGE

  Geçici görev artık yeter

  Hürriyet Haber
  16 Ağustos 2014 - 01:25Son Güncelleme : 13 Ağustos 2014 - 17:32

  İZMİR Tabip Odası Başkanı Dr. Suat Kaptaner, doktorların geçici görevlendirilmelerinin angaryayı aştığını ve bu görevlendirilmelerde masrafları kendilerinin karşılamak zorunda kaldıklarını söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın biran önce doktorların sorunlarına çözüm üretmesini isteyip, "Artık yeter" diye seslenen Dr. Kaptaner, sorunun çözülmemesi halinde, doktorların görevlerini yapamaz hale geleceklerini kaydetti.

  Oda Başkanı Dr. Suat Kaptaner ile yönetim kurulu üyesi Nezaket Kaya, Alsancak semtindeki İzmir Tabip Odası’nda bir basın açıklaması yaptı. Özellikle yaz aylarında nüfusun arttığı bölgelerde geçici olarak görevlendirilen doktorların yaşadığı sorunları dile getiren Dr. Kaptaner, doktorların yıllardır geçici görevlendirmelerle mesleklerinden soğutulduklarını belirtti. Geçerli bir çözüm bulanamadığını savunan Dr. Kaptaner, "Günübirlik çözümlerle sağlık hizmetler sürdürüldüğü, geçici görevlendirilen doktorların hiçbir yakınmasını çözecek adımlar atılmadığı gibi şimdi de dış ilçelere gönderilen doktorlara harcırah ödenmemeye başlandı. Yerel yönetim seçimlerinden sonra yürürlüğe giren kanunla, büyükşehir belediyelerinin sınırları artık il mülki idare sınırları kabul edildiğinden, İzmir’in Dikili, Bergama, Kiraz ve Beydağ ilçelerinde görevlendirilen doktorlara harcırah ödenmemektedir" diye konuştu.

  SAĞLIK BAKANLIĞI’NA ÇAĞRIDA BULUNDU

  Doktorların sorunlarının biran önce çözülmesini beklediklerini aktaran Dr. Kaptaner, kentte yaşayanlarla milletvekillerinden de destek istedi. Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunan Dr. Kaptaner, "Artık yeter, doktorların özverisini kölece çalıştırma şeklinde istismar etmeyiniz. Yolluk ve harcırah sorunu acilen çözülemeyecekse, doktorların bu görevleri yapma koşulları ortadan kalkacaktır. Bu soruna çözüm bulamazsanız, doktorlar görevlerini yapamaz hale gelecektir" diye konuştu. Öte yandan Dr. Kaptaner, doktorların sorunlarının anlatıldığı bir dilekçenin de Sağlık Bakanlığı’na gönderildiğini dile getirdi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı